کد خبر : ۳۴۶۸۶۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تا ۵۰ درصد بیماران کرونایی عوارض گوارشی را تجربه می کنند

یک فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه ویروس کووید_۱۹ در بین ۵ تا ۵۰ درصد مبتلایان با عوارض گوارشی همراه است، گفت: طول مدت بیماری مبتلایان دچار اسهال نسبت به سایر مبتلایان بیشتر است.

تا ۵۰ درصد بیماران کرونایی عوارض گوارشی را تجربه می کنند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر سیدرضا فاطمی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص تاثیر ویروس کرونا بر دستگاه گوارش، توضیح داد: در  بیماران دارای شدت بالای بیماری و بیماران جزو گروه های با ریسک بالا، گاهی اوقات نارسایی در کبد و پانکراس نیز رخ می دهد، البته این مساله در مواقعی رخ می دهد که بیمار دچار شوک شده و به آی سی یو احتیاج پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه در تعدادی از مبتلایان تظاهرات گوارشی نیز مشاهده شده است، گفت: مقالات نشان می دهد بیماری در پنج تا ۵۰ درصد افراد مبتلا به کووید ۱۹ می تواند همراه با علائم گوارشی باشد.

این متخصص با بیان اینکه اسهال یکی از متداول ترین علائم گوارشی کووید ۱۹ است، گفت: بیمار  ممکن است همراه با علائم تنفسی از جمله گلودرد، سرفه، تب و تنگی نفس دچار اسهال نیز شود.

ویروسی که سلامت کلیه ها را هم نشانه می گیرد!

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به از دست رفتن آب بدن در افرادی که بر اثر بیماری کرونا دچار استفراغ و اسهال می شوند، مصرف فراوان آب و مایعات را برای این بیماران توصیه کرد.

وی همچنین با اشاره به احتمال آسیب به کلیه های افراد بیمار بر اثر کم آبی ناشی از عوارض کرونا ابتلا، توضیح داد: از دست دادن آب بدن به ویژه برای بیمارانی که دچار نارسایی های کلیوی هستند می تواند خطر زیادی داشته باشد.

دکتر فاطمی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر وضعیت افرادی که به علت بیماری های گوارشی داروی کورتون مصرف می کنند، پاسخ داد: ممکن است بعضی افراد فکر کنند به خاطر عوارض مصرف کورتن بر روی سیستم ایمنی باید برای کم کردن احتمال ابتلا به بیماری کرونا داروی خود را کم و یا حتی قطع کنند، اما این باور اشتباه است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه وجود ویروس زنده در مدفوع بیماران مبتلا به کرونا که دچار اسهال هستند، مورد توافق همه محافل علمی نیست، تاکید کرد: اما عاقلانه ترین توصیه این است که این افراد نسبت به دفع بهداشتی مدفوع حساسیت بیشتری داشته باشند و تا حد امکان از سرویس بهداشتی مجزا استفاده کنند.

دکتر فاطمی درباره احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق گازهای داخل چاه های فاضلاب یادآوری کرد: انتقال ویروس از این راه ممکن نیست، زیرا راه اصلی انتقال ویروس ریز قطراتی است که هنگام عطسه، سرفه و یا حرف زدن از دهان افراد منتقل می شود و با توجه به سنگینی این ویروس امکان انتقال آن در گازها ثابت نشده است.

این فوق تخصص گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه قوی ترین ویروس ها هم بیش از یکی دو روز نمی توانند خارج از بدن موجودات زنده فعال باقی بمانند، گفت: از این رو مهمترین راه انتقال ویروس تماس های سریالی و فردی است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره مدت زمان ماندگاری عوارض گوارشی ناشی از ویروس کرونا توضیح داد: مطالعات نشان داده است افرادی که دچار اسهال هستند، طول مدت بیماری کرونای آن ها نسبت به سایر مبتلایان طولانی تر است و توجیه علمی آن این است که حجم ویروسی این افراد بیشتر است و ممکن است به این خاطر ویروس ها به روده نیز انتقال پیدا کنند.

وی با بیان اینکه به نظر می رسد اسید معده باعث از بین رفتن ویروس می شود، ادامه داد: به همین خاطر نباید در مدفوع افراد مبتلا ویروس زنده وجود داشته باشد اما با توجه به مشاهده ویروس زنده در مدفوع بیماران دچار اختلالات گوارشی علت انتقال ویروس ها به داخل روده در نظر گرفته شده است.

آیا بین مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا با عوارض گوارشی ارتباط وجود دارد؟

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره رابطه بین عوارض گوارشی با میزان مرگ و میر در افراد مبتلا به ویروس کووید ۱۹، توضیح داد: مرگ و میر ناشی از کرونا به ریسک فاکتور های زیادی از جمله سن و بیماریهای زمینه ای بستگی دارد و اگر چه اسهال و استفراغ به خاطر از دست رفتن آب بدن فاکتور خطرناکی در بین بیماران محسوب می شود، اما نمی توان رابطه دقیق میزان مرگ و میر با عوارض گوارشی را تعیین کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: البته مدت بیماری افرادی که همراه با علائم تنفسی دچار اسهال نیز هستند طولانی است و یعنی زمان شروع بیماری تا بهبود کامل در این افراد طولانی تر از سایر مبتلایان است.

دکتر فاطمی درادامه با تاکید بر اینکه مطالعات نشان داده در مدفوع افرادی که همزمان با علائم تنفسی دچار اسهال می شوند ویروس کشته شده و همچنین زنده وجود دارد، گفت: بنابر این امکان دارد از طریق این افراد انتقال مدفوعی دهانی ویروس اتفاق بیفتد، البته این مسئله مورد توافق تمامی مجامع علمی بین المللی نیست زیرا برخی معتقدند ویروس موجود در مدفوع این افراد زنده نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهوع و استفراغ را از دیگر عوارض گوارشی بیماری کرونا معرفی کرد و توضیح داد: ممکن است این عوارض در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ که در بیمارستان تحت درمان های ضد ویروس قرار دارند رخ دهد.

کرونا در ۲۰ تا ۳۰ درصد مبتلایان با مشکلات کبدی همراه است

وی با اشاره به بروز مشکلات کبدی در بین ۲۰ تا ۳۰ درصد مبتلایان به کرونا گفت: در بین این افراد افزایش آنزیم های کبدی مشاهده شده است البته این عارضه به شکل التهاب کبدی نیست اما در افرادی که کرونای آن ها شدید است و در آی سی یو بستری هستند ممکن است نارسایی کبدی نیز ایجاد شود. همچنین مطالعات نشان داده است که ۱۷ درصد بیماران مبتلا به کرونا دچار التهاب پانکراس می شوند.

این متخصص در پایان یادآور شد: البته درگیری های گوارشی بیشتر در افرادی دیده می شود که حجم ویروس داخل بدن آن ها زیاد است و در همه افراد دیده نمی شود.

کلید واژه :

بیماران کرونایی

،

عوارض گوارشی

ثبت نظرات
captcha