کد خبر : ۳۴۶۸۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آیا ماسک خانگی در محافظت در برابر کروناویروس مؤثر است؟

طی ماه های اخیر و پس از اعلام رسمی همه گیری کرونا توسط سازمان جهانی بهداشت، نظریه های متناقض و متعددی درباره استفاده یا عدم استفاده از ماسک مطرح شده است. با این وجود اکنون بسیاری از کشور ها استفاده از ماسک را اجباری کرده اند یا توصیه می کنند مردم از ماسک استفاده کنند. با توجه به کمبود ماسک اغلب افراد از ماسک های خانگی استفاده می کنند، اما این نوع ماسک واقعا موثر است؟

آیا ماسک خانگی در محافظت در برابر کروناویروس مؤثر است؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، طی ماه های اخیر و پس از اعلام رسمی همه گیری کرونا توسط سازمان جهانی بهداشت، نظریه های متناقض و متعددی درباره استفاده یا عدم استفاده از ماسک مطرح شده است. با این وجود اکنون بسیاری از کشور ها استفاده از ماسک را اجباری کرده اند یا توصیه می کنند مردم از ماسک استفاده کنند. با توجه به کمبود ماسک اغلب افراد از ماسک های خانگی استفاده می کنند، اما این نوع ماسک واقعا موثر است؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران به نقل از بست هلث، پیش از این، متخصصان تصور می کردند که تنها راه انتشار ویروس انتقال قطرات تنفسی شخصی به شخص دیگر است، اما پس از بررسی های گسترده مشخص شد که قطرات تنفسی تا مدتی در هوا می مانند و البته روی سطوح می نشینند و از طریق سطوح آلوده نیز به راحتی منتقل می شوند. به همین دلیل است که استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی حائز اهمیت بسزایی است.

اکنون برای بسیاری از افراد این سوال ایجاد شده است که استفاده از ماسک نسخه خانگی چگونه می تواند از افراد در برابر کروناویروس محافظت کند.. شاون ناصری، دکتر جراح، متخصص گوش و حلق و بینی در لس آنجلس، معتقد است که استفاده از ماسک های خانگی نیز می تواند عملکردی موثر برای کنترل بیماری کرونا داشته باشد.

اما به دلیل کمبود اطلاعات در خصوص کرونا، برخی از کارشناسان در مورد این که آیا آن نسخه های خانگی واقعاً موثرند یا نه اختلاف نظر دارند. جاناتان دی مایر، استاد برجسته در دانشگاه واشنگتن می گوید: «شواهد واقعی زیادی وجود ندارد که مشخص کند آیا مزایای ماسک خانگی برتر از معایب آن است یا خیر.» این متخصص اپیدمیولوژی بیماری های عفونی معتقد است بهتر است از ماسک های خانگی استفاده شود که استاندارد است یعنی ترجیحا از پارچه غیرنایلونی و پنبه ای استفاده شود.

اما برخی پزشکان معتقدند که ماسک های صورت پارچه ای محافظت صفر دارند. لیزا بروسو، استاد بازنشسته دانشگاه ایلینویز در شیکاگو می گوید: «ماسک های صورت پارچه ای جایی برای مراقبت های بهداشتی ندارند. بهتر است از یک سپر صورت طلقی استفاده کنید که بهتر از ماسک پارچه ای عمل می کند.»

پائولا کانون، استاد میکروبیولوژی و ایمونولوژی مولکولی در دانشکده پزشکی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می گوید: «ارزش پوشیدن ماسک بیشتر مربوط به محافظت از افراد دیگر است. این ویروس به راحتی منتشر می شود و شاید بتوان با کمک ماسک از انتشار گسترده ویروس پیشگیری کرد. بسیاری از افراد ناقل بی علامت هستند و این روش می تواند پیشگیری کننده باشد.»

در نهایت می توان نتیجه گرفت ماسک ها به ویژه برای ناقلان بدون علامت بسیار مفید است؛ بنابراین بهتر است از این ماسک ها استفاده شود.

کلید واژه :

ماسک خانگی

،

کروناویروس

ثبت نظرات
captcha