کد خبر : ۳۴۶۸۴۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شرایط طبقات پایین با کرونا و بی کرونا وخیم است

قادر باستانی: هر روز صورت های شرمند، سرخ شده با سیلی را در گوشه کنار شهر می بینیم، مردانی که روی خانه رفتن با دست خالی را ندارند. معلوم نیست، این مصیبت کی تمام خواهد شد ولی مشکلات معیشتی خانواده ها انباشته شده و درد تهیدستی را تحمیل کرده است. دولت در شرایطی نیست که بتواند کمک خرج مردم آسیب دیده باشد؛ همین که با تحریم های کمرشکن، قامت راست نگاه داشته، به خود می بالد.

شرایط طبقات پایین با کرونا و بی کرونا وخیم است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، قادر باستانی: ممد آقا، سلمانی محل، روز عید را هم تعطیل نکرد، ولی کو مشتری؛ سر برج است و باید اجاره بدهد. پس انداز ناچیزش هم در این دو ماه کرونایی، ته کشیده. حالا خوشحال است که مغازه اش در خیابان اصلی نیست که مأموران ببینند و پلمب کنند. این روزها، هیچ آرایشگاهی حق ندارد فعالیت کند، اما خرجی زن و فرزند را از کجا باید تأمین کرد؟ کتابفروش محل هم بعد از کلی مقاومت، دیگر نتوانست در این میدان تاب بیاورد و مجبور شد مغازه اش را برای کافی شاپ شدن خالی کند.

هنوز آماری از آسیب کرونا به کسب و کار های کوچک داده نشده اما همه ما هر روز صورت های شرمند، سرخ شده با سیلی را در گوشه کنار شهر می بینیم، مردانی که روی خانه رفتن با دست خالی را ندارند. معلوم نیست، این مصیبت کی تمام خواهد شد ولی مشکلات معیشتی خانواده ها انباشته شده و درد تهیدستی را تحمیل کرده است. دولت در شرایطی نیست که بتواند کمک خرج مردم آسیب دیده باشد؛ همین که با تحریم های کمرشکن، قامت راست نگاه داشته، به خود می بالد.

در جامعه ما به برکت اقتصاد سرگردان میان سرمایه داری و سوسیالیستی، افرادی توانسته اند ثروت های خوبی بیاندوزند. در همین شرایط تحریم ظالمانه آمریکا که فشار بر گرده اقشار ضعیف سنگینی می کند، توان گرانی هم داریم که هر بار کرکره حُجره شان را بالا پایین کردند، ثروتشان دو برابر شده. آمار های اقتصاددانان، نشان از شکاف فزاینده طبقاتی دارد؛ این شکاف با بلیه کرونا و رکود شدید در کسب و کار های کوچک، روز به روز بیشتر و عمیق تر شده است. در چنین شرایطی، دولت ها با اخذ مالیات از توان گران، توازن نسبی برقرار می کنند اما شوربختانه در کشور ما، مالیات را من کارمند باید قبل از دریافت حقوق بدهم و بخش بزرگی از ثروتمندان از پرداخت مالیات طفره می روند.

شیوع کرونا، مشکلات معیشتی بسیاری بر اقشار ضعیف و متوسط وارد کرد؛ حتی تاکنون غالب افرادی که به دلیل بیماری کرونا جان خود را از دست دادند، از همین اقشار بودند. البته توان گران هم گاهی شوخی شوخی کرونا می گیرند اما این فقیر بیچاره ها هستند که جدی جدی می میرند. در هر حال، ضرورت دارد، توانگران با نوع دوستی به کاهش مشکلات تهیدستان و آسیب دیدگان کمک کنند. البته باید چنین فضایی برای کمک رسانی ایجاد شود.

چند روز دیگر ماه رمضان می آید؛ این ماه عزیز، فرصت خوبی است که از فضای معنوی ایجاد شده، برای دستگیری از آسیب دیدگان محدودیت های کرونایی بهره بگیریم. باید سازوکاری فراهم شود که توانگران انگیزه پیدا کنند و از طرف دیگر مطمئن باشند که کمک ها به درستی به دست نیازمندان مورد هدف می رسد.

در دنیا افراد مشهور مثل خواننده ها، سوپراستار های سینما و تلویزیون، مصلحان اجتماعی، سیاستمداران محبوب، فیلسوفان و نظایر آن ها کمپین هایی برپا می کنند و مبالغ قابل توجهی گردآوری می کنند. در ایران به شکل موردی و یا مقطعی و برای کمک به اقشار خاص، چنین کار هایی شده و می شود، ولی در سطح ملی و رقم های درشت، لازم است به انجام برسد. چند روز پیش، یک کهنه سرباز سالمند انگلیسی، توانست به تنهایی ۱۸ میلیون دلار کمک، برای نظام بهداشتی کشورش جمع کند. چهره های شناخته شده و سلبریتی های مردمی ترکیه، کمپین «اجاره تان با من» را در فضای مجازی راه اندازی و برای پرداخت اجاره خانه به خانواده های نیازمند، پول خوبی جمع کردند.

سلبریتی های کره جنوبی از جمله «لی یانگ آئه»، بازیگر سرشناس کره ای یا همان یانگوم، با خرید ماسک و سایر لوازم مورد نیاز مراقبت در برابر کرونا، این وسایل را در اختیار مردم قرار دادند.

امروز فکر می کنید، اگر افرادی مثل استاد شجریان، استاد الهی قمشه ای، سید محمد خاتمی و یا افرادی، چون داریوش ارجمند، پرویز پرستویی، محمدرضا گلزار، مهران مدیری، رضا عطاران و نظایر آنها، کمپین کمک به همنوعان راه اندازی کنند، چقدر پول جمع می شود و چه تأثیر خوبی بر کاهش آلام آسیب دیدگان از کرونا بر جای می گذارد. نهاد های مدنی، سمن ها، مدیریت های شهری، شهرداری ها و هر کس که می تواند، باید پا پیش بگذارد. امروز روز دستگیری از همنوعان است. شرایط برخی خانواده ها وخیم است. قدری کاهش فاصله طبقاتی هم مغتنم است.

فرصت ماه رمضان را قدر بدانیم و برای کمک به شهروندان نیازمند پیشقدم شویم. این روز ها خواهد گذشت، اما آن هایی که دست شان می رسید و کاری نکردند، پیش وجدان خود شرمنده خواهند شد. صدا وسیما در این ماه مبارک، به جای برنامه های تکراری و ساعت پُرکن، دنبال ایجاد انگیزه در توانگران باشد که یاری کنند تا مرهمی بر درد مستضعفین باشند. امثال ممدآقای سلمانی در شهر های ما زیادند و چشم انتظار کمک هستند.

قادر باستانی: نویسنده و مدرس علوم ارتباطات اجتماعی

کلید واژه :

کرونا ویروس

،

موج دوم کرونا ویروس

ثبت نظرات
captcha