کد خبر : ۳۴۶۸۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نوری که ویروس کرونا را نابود می کند

یک دانشمند باور دارد، لامپ های ماوراء بنفش ویژه می توانند ویروس کرونا را که در هوای بیمارستان ها،مدارس و مراکز این چنینی پخش هستند، نابود کند.

نوری که ویروس کرونا را نابود می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از دیلی میل، دانشمند دانشگاه کلمبیا می گوید لامپ های ماوراء بنفش ویژه می توانند ویروس کرونا را که در هوای بیمارستان ها،مدارس و مراکز این چنینی پخش هستند، نابود کند.

دانشمندان در حال مطالعه نوع خاصی از نور ماوراء بنفش، معروف به نور دور UVC هستند که می تواند میکروب و ویروس ها را بدون نفوذ به پوست انسان نابود کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که از این طریق می توان بیش از ۹۵٪ ویروس ها مانند coronavirus را از بین برد؛ کرونا ویروس نوعی ویروس positive-sense single-stranded RNV virus ، مشابه ویروس SARS و MERS است. تحقیقات انجام شده بر روی SARS نشان داد که این نوع ویروس نسبت به تابش نور UVC حساس است و هنگام قرار گرفتن در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش قوی تر از ۹۰ μW/cm2 به میزان قابل توجهی ضعیف می شود.

در حال حاضر چین و کره جنوبی از نور ماوراء بنفش برای تمیز کردن اتوبوس ها و قطارها برای سرعت بخشیدن برای بازگشت به شرایط قبل و عادی استفاده می کنند.

یک دانشمند در دانشگاه کلمبیا در نیویورک می گوید: نوع خاصی از نور ممکن است راز کشتن ویروس کرونا باشد.

دیوید برنر، مدیر مرکز تحقیقات رادیولوژی این دانشگاه برای جلوگیری از شیوع بیماری ها در مورد چگونگی استفاده از نور ماوراء بنفش که به نور UV معروف است، می پردازد.

از نور ماوراء بنفش در بیمارستان ها و مراکز پزشکی برای تمیز کردن اتاق ها و تجهیزات استفاده می شود، اما برای سلامتی انسان خطرناک است و می تواند باعث سرطان پوست و بیماری های چشمی شود.

اما یک نوع خاص از نور ماوراء بنفش به نام نور UVC وجود دارد که میکروب ها را می کشد اما خطرناک نیست؛ این امر به این دلیل است که ویروس با یک غشای نازک پوشانده شده که به راحتی توسط اشعه UV جدا می شود.

کلید واژه :

ویروس کرونا

،

نور

ثبت نظرات
captcha