کد خبر : ۳۴۶۸۱۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

طغیان کرونا نتیجه دست درازی انسان به طبیعت بود

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: قرنطینه شدن انسان در خانه منجر شده که آلودگی های زیستی از آلودگی هوا گرفته تا تولید گازهای گلخانه ای به حداقل خود برسند.

طغیان کرونا نتیجه دست درازی انسان به طبیعت بود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علی محمد شاعری عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص کاهش آلودگی هوا بر اثر شیوع جهانی کرونا گفت: در سال های اخیر تخریب طبیعت توسط انسان عاملی برای رشد معضلات زیست محیطی شده است که بازگشت این چرخه ارتباطی به سمت خود انسان است، زمانی که بشر بی مهابا شروع به قطع درختان کرد ما شاهد آلودگی هوا و باران های سیل آسای بودیم به دنبال آن افزایش بی رویه سوخته های فسیلی عاملی بر تغییر پدیده اقلیمی دنیا، رشد گازهای گلخانه ای و افزایش دما و کاهش بارندگی در ایران و جهان شد.

نماینده مردم بهشهر، نکاء و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی افزود: استفاده بیش از اندازه از منابع طبیعی مثل آب، خاک و جنگل ها تعادل محیط زیست را بر هم زده است و محیط زیست از حالت عادی خارج شد و منجر بر شیوع سونامی های غیرقابل پیش بینی مثل رشد بیابان زایی، کاهش شدید سفره های زیرزمینی، فرو نشست زمین، قحطی، خشکسالی و حتی مهاجرت های اجباری در دنیا شده است.

کرونا عاملی بر استراحت زمین شده است

وی ادامه د اد: بهره برداری از گونه های مختلف گیاهی و جانوری منجر به خطر افتادن تنوع زیستی در دنیا شد، امروزه طغیان کرونا باعث تعجب جهانیان شده است و این اتفاق چیزی جزو دخالت و تجاوز انسان در طبیعت نیست؛ زمین نیاز به استراحت دارد و هر میزان انسان در طبیعت بیشتر دخالت می کند تخریب بیشتری از خود به جای می گذارد این تخریب باز می گردد به خود انسان، امروزه کرونا عاملی بر استراحت زمین شده است بسیاری از کارخانه های صنعتی که به دلیل سوخت های فسیلی عاملی بر تولید گاز گلخانه ای در دنیا توسط کارخانه ها هستند امروز به دلیل محدویت های اجتماعی تعطیل شده اند در دو ماه اخیر این فرصتی طلایی برای محیط زیست بود تا کمتر در معرض تخریب انسانی قرار بگیرند.

کاهش آلودگی با شیوع کرونا

شاعری تاکید کرد: شیوع کووید۱۹ عاملی بر حبس شدن انسان شده است که به نوعی طبیعت حقوق پایمال شده خود را با اتفاقات چند ماه پیش از بشر امروزی می گیرد، آلودگی هوا، آب و خاک ارتباط تنگاتنگی با فعالیت انسان در طبیعت دارد. قرنطینه شدن انسان در خانه منجر شده که آلودگی های زیستی از آلودگی هوا گرفته تا تولید گازهای گلخانه ای مثل منو اکسیدکربن،اکسیدگوگرد، تولید ازون و نیتروژن که همگی به نوعی عاملی بر گرم شدن زمین هستند به حداقل خود برسند.

زمین دیگر تاب آوری خود را از دست داده است و انسان پسا کرونا باید الگوهای توسعه یافتگی خود را تغییر دهد

نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: امروزه انسان ها از کرونا درس بزرگی گرفته اند هر میزان انسان در طبیعت دخالت کند سبب برهم ریخته شدن سیستم ذاتی و اکوسیستمی طبیعت می شود؛ زمین دیگر تابآوری خود را از دست داده است و انسان پسا کرونا باید الگوهای توسعه یافتگی خود را تغییر دهد و آن را با طبیعت برنامه ریزی کند.

اقتصاد پساکرونا، اقتصادی سبز است

شاعری در ادامه به اقتصاد پساکرونا اشاره کرد و گفت: اقتصاد پساکرونا باید اقتصادی سبز باشد تا به توسعه اقتصادی و حفظ محیط زیست ختم شود، بر همین مبنا هر تصمیمی که در راستای پیشبرد توسعه اقتصادی گرفته می شود باید سازگار با طبیعت باشد تا به تخریب محیط زیست منجر نشود به فرض مثال سوخت سبز همان سوخت تجدید پذیر است که می توانیم جایگزین سوخته های فسیلی کنیم، خورشید، باد، باران و … انرژی های طبیعی هستند که ضرر و زیانی برای طبیعت نخواهند داشت.

در اقتصاد سبز انسان برای فعالیت های تولیدی، عمرانی و زیربنایی مجبور نیست به طبیعت تجاوز کند

وی یادآور شد: در اقتصاد سبز انسان برای فعالیت های تولیدی، عمرانی و زیربنایی مجبور نیست به طبیعت تجاوز کند؛ باید طبیعت را حفظ کرده و در دامن طبیعت دست به توسعه بزند و به نهادهای آلاینده متکی نباشد در به مقابل نهادهای پاک و تجدیدپذیر طبیعی همچون خورشید و گرمایش زمین و...متکی باشد.

بیشتر بخوانید:

وقتی «آلودگی هوا» در میان روزمره گی ها گم می شود

عملکرد مثبت وزارت بهداشت و حاکمیت در مقابله با کرونا/ وقت کار عملی و میدانی است نه مچ گیری و انتقاد

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: اقتصاد سبز یک انتخاب نیست بلکه اجباری برای تمام جهانیان است تا بتوانند توسط آن جنگل ها، دریاها و گونه های جانوری و گیاهی را احیا کنند، باید با طبیعت مهربان باشیم تا طبیعت هم با ما مهربان باشد، امروزه طغیان کرونا نتیجه تجاوز انسان به طبیعت بود و انسان باید هزینه تعدی و دخالت خود را عقلانی بپردازد./

کلید واژه :

طغیان کرونا

،

طبیعت

ثبت نظرات
captcha