کد خبر : ۳۴۶۷۹۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جمع آوری گیاهان دارویی در شاهرود ممنوع شد

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود گفت: جمع آوری گیاهان دارویی بدون مجوز این اداره کل در سطح مراتع این شهرستان تا پایان سال ممنوع است.

جمع آوری گیاهان دارویی در شاهرود ممنوع شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمدرضا کشاورزیان جمع آوری و برداشت گیاهان مرتعی مانند گون ، کتیرا، شیره وشق ، اسطوخودوس، مریم گلی، بومادران، شکرتیغال، میوه ارس و زرشک کوهی ممنوع است.

وی ادامه داد:جمع آوری بادام کوهی ،پسته وحشی ،آنغوزه ،زیره سیاه کوهی ،  ثعلب ، چای کوهی، پاکوتی، آویشن، سورنجان، بادرنجویه ، جعفری رودخانه ای، اسفند، گلپر و زعفران کوهی در طول سال ممنوع بوده و جمع آوری آن باید با اخذ مجوز از این اداره کل باشد.

کشاورزیان با بیان اینکه همه ساله در فصل بهار شاهد جمع آوری گیاهان مرتعی توسط مردم هستیم، اظهار داشت: اولویت بهره برداری از فرآورده های گیاهی و مرتعی با کسانی است که دارای مجوز از این اداره باشند و با افرادی که بدون مجوز بهره برداری کنند، برخورد قانونی انجام می شود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود تاکید کرد: گیاهان خودرو در حفظ خاک، جلوگیری از فرسایش، جلوگیری از تولید ریزگردها، جلوگیری از سیل، جذب آب و حفظ زیبایی طبیعی کوه و دشت نقش مهمی دارند.

وی با بیان اینکه با افزایش جمعیت و آسیب دیدگی محیط زیست، طبیعت توان تولید بیشتر این گیاهان را از دست می دهد، گفت: شهروندان هنگام گردش در طبیعت از چیدن سبزی و گل خودداری کرده و از خرید این گونه سبزی ها که مشوق سودجویان است، خودداری کنند.

گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود  بیش از چهار میلیون هکتار است که از این وسعت یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار مرتع و جنگل و بیش از ۲ میلیون هکتار بیابان است.

کلید واژه :

جمع آوری گیاهان دارویی

،

شاهرود

ثبت نظرات
captcha