کد خبر : ۳۴۶۷۸۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

توصیه به شالیکاران برای زنده ماندن ویروس کرونا در گل ولای

پژوهشگران موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با توجه به تحقیقات انجام شده و مستندات علمی بررسی کرده اند که آیا برنجکاران مزارع شالیکاری در معرض ویروس کرونا هستند یا خیر. آن ها همچنین به این سوال پاسخ داده اند که ویروس کرونا چه قدر می تواند در گل ولای زنده بماند.

توصیه به شالیکاران برای زنده ماندن ویروس کرونا در گل ولای

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، شالیزارهای برنج از مزارعی هستند که کشاورزان در فصول خاصی در آن ها کار می کنند. برنج کاران معمولا مجبور هستند در گل ولای و آب زیاد کار کنند. مطالعه مستقیمی در مورد امکان انتقال ویروس کرونا از طریق گل ولای شالیزار در دسترس نیست؛ اما مطالعاتی در مورد زمان زنده ماندن خانواده ویروس های کرونا در انواع آب ها مانند آب آشامیدنی، فاضلاب و غیره وجود دارد. از آنجا که در شالیزار نیز از آب استفاده می شود و در ترکیب گل ولای موجود نیز آب وجود دارد تا حدودی می توان از نتایج مطالعات مشابه استفاده کرد.

در چندین مطالعه، مدت زمان بقای انواعی از ویروس های کرونا در آب آزمایشگاهی، آب دریاچه و فاضلاب یا پساب مورد بررسی قرار گرفته است. ویروس های کرونا توانسته اند از ۱۰ تا ۲۲ روز در آب زنده بمانند. نوع ویروس کرونا، نوع آب، دما و خاصیت اسیدی آب، مقدار مواد شیمیایی موجود در پساب و حضور سایر میکروارگانیسم ها (موجودات ریز زنده) در آب از عوامل تأثیرگذار بر مدت زمان بقای ویروس ها بودند. علاوه بر این، در پساب ها ممکن است مواد آنتی ویروس (موادی که باعث از بین رفتن ویروس می شوند) وجود داشته باشند و بر زمان بقای ویروس کرونا تأثیرگذار باشند. با این حال طبق مطالعات، با توجه به ترکیبات موجود در فاضلاب یا پساب، ممکن است مدت زمان بقای ویروس ۲ تا ۴ روز باشد.   

بر اساس آن چه در وب سایت دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران منتشر شده، اگرچه تاکنون اطلاعاتی مبنی بر انتقال ویروس کرونای جدید از طریق گل و لای موجود در شالیزارها یا تماس با آب آلوده گزارش نشده است، توصیه می شود به دلیل وجود ویروس کرونای جدید، امنیت زیستی در مزارع جدی گرفته شود. بنابراین لازم است تا حد امکان اصول بهداشتی توصیه شده رعایت شود و کشاورزان فقط برای کارهای ضروری وارد مزرعه شوند. رعایت اصول زیر مورد تأکید است:

۱- شستن و ضد عفونی دست ها به طور مکرر

۲- استفاده از امکانات مکانیزه تا حد امکان

۳- کاهش مدت زمان کار

۴- کسب اطلاعات لازم در خصوص بیماری، علائم و اقدامات پیشگیرانه لازم و رعایت فاصله گیری فیزیکی

۵- استفاده از وسایل حفاظت فردی مناسب، از جمله چکمه های پلاستیکی بلند و دستکش مناسب برای شالی کاران توصیه می شود.

کلید واژه :

زنده ماندن کرونا

،

گل ولای

،

شالیکاران

ثبت نظرات
captcha