کد خبر : ۳۴۶۷۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

افزایش بیماری های روان تنی در دوران پساکرونا

مشاور رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران می گوید: باتوجه به اینکه مردم در دوران کرونا استرس و اضطراب شدیدی را تجربه کردند و این استرس و اضطراب ها به صورت مزمن است، مردم در دوران پساکرونا نیز دچار استرس پس از سانحه خواهند شد، این اختلالات بسیا...

افزایش بیماری های روان تنی در دوران پساکرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،

امین رفیعی پور ، با بیان اینکه در حال حاضر در اپیدمی کروناویروس قرار داریم و قطعا این اپیدمی به مرور زمان کاهش می یابد، اظهار کرد: براساس اطلاعات به دست آمده از کروناویروس، به نظر می رسد که این ویروس در دنیا ماندگار خواهد بود اما از حالت اپیدمی خارج می شود، با این حال بحثی که اکنون وجود دارد این است که با گذر زمان، رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری مناسب فیزیکی شاید برای مدتی در کشور و کل دنیا باقی بماند و مردم مجبور باشند همچنان اصول اولیه بهداشتی را رعایت و دید و بازدیدها را کمتر کنند و در جاهای پرتردد نیز کمتر حضور داشته باشند.

وی افزود: در هر صورت مردم باید به سبک زندگی کنونی عادت کنند؛ در حال حاضر می بینیم که بسیاری افراد با هم دست نمی دهند و روبوسی نمی کنند، این رفتارها به مرور نهادینه می شود و مردم به این باور می رسند که باید اصول بهداشتی را رعایت کنند.

این روانشناس سلامت تاکید کرد: به هر صورت تغییر اساسی در روابط انسانی به وجود آمده و این تغییرات در دوران پساکرونا نیز وجود دارد و در دراز مدت نیز در روابط انسانی اتفاقاتی رخ می دهد. سبک زندگی در دوران پساکرونا تغییر خواهد کرد و مردم بیشتر به دنیای مجازی روی می آورند و به نظر می رسد در درازمدت ترددها کاهش می یابد.

رفیعی پور در ادامه درباره تاثیر کروناویروس در دوران پساکرونا در سطح خانواده نیز توضیح داد: باتوجه به اینکه مردم در دوران کرونا استرس و اضطراب شدیدی را تجربه کردند و این استرس و اضطراب ها به صورت مزمن است، مردم در دوران پساکرونا نیز دچار استرس پس از سانحه خواهند شد، این اختلالات بسیاری از ابعاد زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند موجب افزایش بیماری های سایکوسوماتیک (بیماری های روان تنی) شود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر باتوجه به اینکه در این روزها همه اعضای خانواده در طولانی مدت در کنار یکدیگر بوده اند، این روند منجر به آسیب ها و تنش ها در داخل خانواده می شود و حتی به جرات می توان گفت احتمال اینکه پس از این آسیب ها، آمار طلاق، اختلافات خانوادگی و مشکلات زناشویی بیشتر شود نیز وجود دارد.

مشاور رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران افزود: همچنین آسیب های به وجود آمده در دوران پس از سانحه نیز می تواند آسیب های درازمدتی را به همراه داشته باشد و آسیب های به وجود آمده نیز ممکن است موجب افزایش اختلالات روانی شود، درنتیجه باید برنامه ریزی اساسی برای سلامت جسم، روان و سلامت اجتماعی شود. در این راستا نیز لازم است دست اندرکاران وزارت بهداشت و درمان برنامه ریزی اساسی را برای اتفاقات پس از کرونا داشته باشند.

رفیعی پور ادامه داد: برای کاهش مسائل روانی در دوران پساکرونا مهم ترین کار این است که مردم بپذیرند که بحران به وجود آمده و کل دنیا را درگیر کرده است. پذیرش بحران، استرس و افسردگی را کاهش می دهد و مردم قبول می کنند که این استرس و افسردگی تنها برای خودشان نیست و همه جهان با آن درگیر هستند، همچنین مردم باید محیط شادی را برای خود ایجاد کنند. تفریحاتی مناسب با سبک زندگی جدید پیدا و آنها را انجام دهند.

مشاور رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران با بیان اینکه باید تلاش کرد تا الگوها و پروتکل های بهداشتی به یک باور در جامعه تبدیل و در باور مردم نهادینه شود، تصریح کرد: باور کنیم که اگر اصول بهداشتی را رعایت کنیم، احتمال ابتلا به بیماری کاهش می یابد.

کلید واژه :

بیماری کرونا

،

سلامت روان کادر درمانی

،

کادر درمانی

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha