کد خبر : ۳۴۶۷۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ابزاری که باکتری های مقاوم در برابر دارو را شناسایی می کند

پژوهشگران آمریکایی، ابزار جدیدی ابداع کرده اند که می تواند باکتری های مقاوم در برابر دارو را که عامل بیماری های کشنده هستند، شناسایی کند.

ابزاری که باکتری های مقاوم در برابر دارو را شناسایی می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از بیزینس اینسایدر، پژوهشگران "موسسه فناوری روچستر"(RIT) آمریکا، یک ابزار آزمایشگاهی بسیار کوچک ابداع کرده اند که با استفاده از نانومهره های مغناطیسی، ذرات باکتریایی کوچکی را که عامل بیماری هستند، ایزوله می کند. شاید پزشکان بتوانند با کمک این فناوری جدید، باکتری های مقاوم در برابر دارو را که تشخیص آنها دشوار است، ایزوله کنند.

باکتری های مقاوم در برابر دارو، سالانه به بروز هزاران مورد مرگ و میر در سراسر جهان منجر می شود و آمار این مرگ و میرها، روز به روز افزایش می یابد. گزارش سازمان ملل متحد حاکی از این است که مرگ و میر ناشی از باکتری های مقاوم در برابر دارو، تا سال ۲۰۵۰ به سالانه ۱۰ میلیون مورد خواهد رسید.

"که دو"(Ke Du)، از پژوهشگران این پروژه گفت: تشخیص و درمان بهتر چنین بیماری هایی، از اهمیت زیادی برخوردار است. برای این که تشخیص دقیق و سریع صورت بگیرد، باید آماده سازی نمونه ها به درستی انجام شود و ما سعی داریم در پژوهش خود، این کار را انجام دهیم. ما ابزار جدیدی ارائه داده ایم که می تواند به ایزوله کردن و شناسایی دقیق کروناویروس و ویروس ابولا بپردازد.

از این ابزار پیچیده آزمایشگاهی می توان در بیمارستان ها و کلینیک ها استفاده کرد تا نمونه های جمع آوری شده، با سرعت بیشتری مورد ارزیابی قرار بگیرند. این ابزار، کانال های باریکی دارد که مولکول های کوچک باکتری را در خود محبوس می کنند تا جذب ریزذرات مغناطیسی شوند.

وجود ذرات مغناطیسی می تواند روند جذب و ایزوله کردن نمونه های باکتریایی را بهبود ببخشد. پژوهشگران با استفاده از این ابزار جدید توانستند باکتری ها را از مایعات گوناگون با موفقیت جذب و ایزوله کنند. یکی از مزایای کوچک بودن ابزار آزمایشی این است که امکان بررسی چندین نمونه را به صورت همزمان فراهم می کند.

دو ادامه داد: ما می توانیم این ابزار را به دریاچه هایی ببریم که به باکتری "اشریشیا کلی"(E.coli) آلوده هستند تا بتوانیم نمونه های بسیاری را جمع آوری کنیم. با کمک این ابزار می توانیم باکتری ها را به سرعت شناسایی کنیم و به ارزیابی آنها بپردازیم.

این گروه پژوهشی برای ارزیابی بهتر ابزار خود، با "لاپیزکو انسیناس"(Lapizco-Encinas)، استادیار مهندسی پزشکی موسسه فناوری "روچستر" به همکاری پرداختند و توانستند قابلیت این ابزار را در شناسایی پاتوژن ها و ایزوله کردن آنها بهبود ببخشند.

انسیناس در این باره گفت: هدف ما فقط شناسایی و ایزوله کردن باکتری های داخل آب و پلاسمای انسانی نیست، بلکه قصد داریم با همه نمونه های خونی کار کنیم تا عفونت های خونی مانند سپسیس را تشخیص دهیم.

این پژوهش، در مجله "ACS Applied Materials and Interfaces" به چاپ رسید.

کلید واژه :

باکتری های مقاوم

،

دارو

ثبت نظرات
captcha