کد خبر : ۳۴۶۷۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جهان با جنگ بیولوژیک مواجه است

دکتر «لونت سومر» معتقد است دنیا با یک جنگ بیولوژیک روبرو شده که به زودی تبدیل به یک تنش سیاسی جدید خواهد شد.

جهان با جنگ بیولوژیک مواجه است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، آذر مهدوان: همه کشورها حتی کشورهای ابرقدرت و اقتصاد اولی در مقابل ویروس کرونا سر خم کرده اند و به ناچار در حال دست وپنجه نرم کردن با مشکلات ناشی از آن هستند.

به عنوان مثال کشوری مانند ایتالیا که به عنوان اقتصاد اول اتحادیه اروپا بود بیشترین آمار مرگ و مبتلایان را به خود اختصاص داده است. از طرفی کشوری مانند آمریکا که ادعای ابرقدرت بودن را می کند با تمام تدابیری که اتخاذ کرده بازهم نمی تواند شیوع این ویروس را کنترل کند؛ نکته جالب توجه این است که در این برهه هم این کشور سیاسی بازی را کنار نمی گذارد و تلاش می کند با استفاده از اصطلاح ویروس چینی کشور چین را مقصر معرفی کرده و یک شرایط ضد چینی در جامعه جهانی ایجاد کند.

در همین خصوص دکتر «لونت سومر» عضو هیئت علمی دانشگاه «ایستینیه» استانبول در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد که دنیا با یک جنگ بیولوژیکی روبرو است که به زودی تبدیل به یک تنش سیاسی جدید خواهد شد. رفتار مقامات آمریکا در مقابل چین از سیاست داخلی این کشور نشأت می گیرد و این رفتار را می توان به عنوان گام مهم دولت آمریکا برای جبران خسارت این بحران بعد از کرونا تحلیل کرد.

وی در ادامه گفت: عنوان ویروس چینی با هر اهداف سیاسی که باشد باز نمی تواند برای آمریکا نتیجه ای داشته باشد. دولت ها هرچقدر هم بخواهند یکدیگر را دراین باره مقصر جلوه دهند نمی توانند مشکلی را حل کنند. حمایت متقابل دولت ها از و اتخاذ سیاستی که بتواند اقتصاد جهان را نجات دهد منطقی ترین راه حل است.

سومربا اشاره به شرایط جهانی شدن اظهار داشت: با آغاز انتخابات ۲۰۱۶ در آمریکا و روی کار آمدن ترامپ جهانی شدن وارد یک روند معکوس شد. سپس مسأله برگزیت در اتحادیه اروپا و همچنین جنگ تجاری نشان داد که در اصل وارد شرایط جدیدی از جهانی شدن شده ایم. کوید- ۱۹ هم موجب شد روابط میان کشورها شکسته شود. حتی برخی کشورها مانند روسیه، ارمنستان، بلاروس، قرقیزستان شروع به منع صادرات و وارداتشان بخصوص در حوزه دارو و مواد غذایی کردند.

وی همچنین با اشاره رویدادهای احتمالی دوران پساکرونا اظهار داشت: در این میان صنعت توریست بیشترین ضرر را از پیدا شدن سروکله کوید -۱۹ متحمل شده است. تا جایی که «کریستینا جورجیوا» رئیس صندوق بین المللی پول در سخنانی عنوان کرد اقتصاد جهانی وارد دوره ای شده است که مشابه آن را یک بار در سال ۱۹۲۹ تجربه کرده بودیم. به زودی اسپانیا و ایتالیا هم در روابطشان با اتحادیه اروپا را مورد بازنگری قرار خواهند داد، که این ممکن است پایانی بر روابطشان با اتحادیه اروپا باشد. به احتمال زیاد آمریکا هم انتخابات ریاست جمهوری را به تعویق خواهد انداخت.

وی افزود: در دوران کرونا و پساکرونایی کشورها منزوی تر اما در تأمین مصارف و تولید خود تعادل ایجاد خواهند کرد. همچنین ما در سال های اخیر شاهد تنش ها و اختلاف نظرهای بسیاری میان دولت ها هستیم. برای مثال در سال های اخیر آمریکا در زمینه های اقتصادی علیه اتحادیه اروپا، چین و کشورهای خاورمیانه جنگ آغاز کرده است و حالا در چنین موقعیت حساسی چنین ویروسی که می تواند بسط دهنده این تنش ها باشد دولت ها را درگیر کرده است.

وی در ادامه تأکید کرد: وجود رویدادهایی که همانند یک بازی شطرنج در دریای مدیترانه رخ می دهد، بحرانی که در سوریه پایان نمی یابد و اختلاف نظرهای موجود میان دولت ها، نشان می دهد که این ویروس زمانی پیداشده است که هیچ دولتی آمادگی مقابله با آن را نداشته است. مطمئناً بسیاری از کشورها به صندوق بین المللی پول درخواست کمک خواهند داشت. اگر کشورها بتوانند با به کارگیری منابع داخلی (در صورت وجود) و پویایی، راه حلی جایگزین پیدا کنند، ممکن است توازن سیاسی نیز دستخوش تغییراتی شود. این بحران هم در آینده اتحادیه اروپا هم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و هم در کشورهای آفریقایی تغییرات و نتایج مهمی خواهد داشت.

سومر در پایان به تأثیر ویروس کرونا در اقتصاد دولت ها گفت: در وضعیت کنونی وارد یک رکود اقتصادی شده ایم یعنی حداقل می توان از انقباض ۵ درصد صحبت کرد. می توان گفت مهم ترین بحران تاریخی در اقتصاد جهانی را تجربه خواهیم کرد که برای اتحادیه اروپا و آمریکا سخت تر هم خواهد بود. کاهش قیمت نفت به دلیل کاهش تولید و عرضه به شرایط عادی بازنخواهد گشت و از طرفی هم در پس کاهش تولید تقاضای نفتی کشورها نیز کاهش خواهد یافت و این برای کشورهای تولیدکننده نفت رویداد خوبی نیست. تخصیص وام برای تولیدکنندگان وارد مشکلات بسیاری خواهد شد. شرکت هایی که به علت وام بدهکار هستند توانای پرداخت بدهی شان را نخواهند داشت.

کلید واژه :

جنگ بیولوژیک

ثبت نظرات
captcha