کد خبر : ۳۴۶۷۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آیا ضد عفونی فضا های عمومی روشی مناسب برای مبارزه با COVID-۱۹ است؟

این روز ها تصاویر کارگرانی که با لباس های محافظ، چکمه های لاستیکی و مخازن ضد عفونی کننده ای که مانند کوله پشتی، روی دوششان بسته شده است، در سراسر جهان دیده می شود. این افراد در خیابان ها، جاده ها، فرودگاه ها، وسایل نقلیه عمومی، فضا های داخلی و حتی فرود گاه ها کار می کنند. برخی کشور ها مانند روسیه، ایران و اندونزی حتی از کامیون ها نیز استفاده کرده اند تا سریعتر مناطق بیشتری را ضدعفونی کنند.

آیا ضد عفونی فضا های عمومی روشی مناسب برای مبارزه با COVID-۱۹ است؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، این روز ها تصاویر کارگرانی که با لباس های محافظ، چکمه های لاستیکی و مخازن ضد عفونی کننده ای که مانند کوله پشتی، روی دوششان بسته شده است، در سراسر جهان دیده می شود. این افراد در خیابان ها، جاده ها، فرودگاه ها، وسایل نقلیه عمومی، فضا های داخلی و حتی فرود گاه ها کار می کنند. برخی کشور ها مانند روسیه، ایران و اندونزی حتی از کامیون ها نیز استفاده کرده اند تا سریعتر مناطق بیشتری را ضدعفونی کنند.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از سی بی سی نیوز، ضد عفونی کننده های مراکز عمومی، به طور معمول حاوی سفیدکننده رقیق است و بر اساس اطلاعات فعلی، مواد سفید کننده می تواند تا حدودی از گسترش احتمالی COVID-۱۹، بیماری ناشی از ویروس کرونا جلوگیری کند.


اما آیا این روش ها مؤثر هستند؟ آیا این کاری است که ما باید انجام دهیم؟ این یک فرضیه درست است که ضد عفونی کننده ها به طور مؤثر کروناویروس ها را می کشند. کرونا ویروس ها محافظ دار هستند، به این معنی که توسط "یک غشای محافظ" ساخته شده از لیپید ها محافظت می شوند که به راحتی توسط پاک کننده ها حل می شوند و خود ویروس را آسیب پذیر می کند.

سازمان بهداشت کانادا می گوید: «کروناویروس ها به شدت در برابر مواد ضد عفونی کننده مناسب، آسیب پذیر محسوب می شوند.» تیم سلی، استاد بهداشت عمومی دانشگاه رایرسون، یادآور می شود: «در حالی که برخی بیماری ها توسط حیواناتی مانند پشه ها پخش می شود، COVID-۱۹ فقط از فردی به افراد دیگر قابل انتشار است.»

ویروس های تنفسی مانند کروناویروس ها معمولاً توسط قطرات پاشیده شده هنگام عطسه، سرفه و یا گاهی اوقات فقط هنگام صحبت پخش می شوند. این قطرات می توانند مستقیماً روی سطوح فرود بیایند یا در صورت لمس سطوح توسط شخص آلوده منتقل شوند. بسیاری از افراد مبتلا علامتی ندارند. این بدان معناست که ویروس ها اغلب در سطوحی که زیاد لمس می شوند مانند نرده های پیاده رو ها و نیمکت های پارک دیده می شوند.


این ویروس حداکثر چند روز (حتی اگر در معرض درجه حرارت متغیر و رطوبت، نور خورشید و باد قرار بگیرند) زنده می ماند. اما همه متغیر های مذکور، می توانند میزان زمانی که ویروس زنده مانده است را کاهش دهند. در همین حال، سفید کننده نیز به سرعت در محیط تجزیه می شود، خصوصاً وقتی در معرض نور خورشید و گرما قرار بگیرید.

چرا بسیاری از کشور ها فضای عمومی را ضدعفونی می کنند؟

سلی می گوید: «در شرایط همه گیری کرونا، این همان کاری است که می خواهیم انجام می دهیم. اما خالی شدن این حجم از ذخایر مواد ضدعفونی کننده، مقرون به صرفه نیست.» وی خاطرنشان می کند که در بسیاری از کشور ها که این کار را انجام می دهند، مردم دوست دارند که اقدامات گسترده ای از سوی دولت ببینند. آن ها ممکن است قبلاً با روشی مشابه با بیماری های دیگر برخورد کرده باشند. وی افزود: «برخی از این کار تحت تاثیر فرهنگ و سنت است. شهروندان دوست دارند ببینند فعالیتی انجام می شود.»


مارک لیپیچ، اپیدمیولوژیک بیماری های عفونی در دانشگاه هاروارد T.H گفت: تحقیقات علمی در مورد اثربخشی ضد عفونی فضا های عملی انجام نشده است. به گزارش نیویورک تایمز، دانشکده بهداشت عمومی چان، در تماس با روزنامه نگاران در ۷ آوریل. با این حال، وی گفت که این مطالعه دشوار خواهد بود، زیرا کشور ها از رویکرد های مختلفی برای مقابله با گسترش COVID-۱۹ استفاده می کردند.

آیا نگرانی های بهداشتی یا محیطی در خصوص این نوع پاشش مواد ضدعفونی وجود دارد؟
سفید کننده می تواند پوست یا چشم شما را بسوزاند، به همین دلیل افرادی که مواد ضدعفونی را اسپری می کنند معمولاً از وسایل محافظ استفاده کرده و آن را روی بدن شما اسپری می کنند. ضد عفونی کننده هایی مانند سفید کننده باعث ایجاد آسم می شوند و در افرادی که در معرض ضدعفونی مداوم قرار دارند با سایر شرایط تنفسی مزمن مرتبط است؛ بنابراین اگر بیماری تنفسی دارید از قرار گرفتن در معرض پاشش مداوم دوری کنید.


آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده می گوید: «در آب شیرین، سفید کننده در معرض نور خورشید به سرعت در ترکیبات غیر سمی تجزیه می شود. این ترکیب برای پرندگان مضر محسوب نمی شود، اما اگر غلظت های زیاد و مستقیم به داخل حوضچه های محل زندگی آبزیان ریخته شود، می تواند برای ماهی های آب شیرین و بی مهرگان بسیار سمی باشد.»

با وجود پاشش گسترده مواد ضدعفونی در چین، حتی یکی از دانشمندان این کشور شروع به زیر سؤال بردن تأثیرات احتمالی ضدعفونی معابر کرده است. ژانگ لیوبو، محقق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های چین، هشدار داده است که این کار می تواند باعث آلودگی محیط زیست شود.

کلید واژه :

ضد عفونی

،

مبارزه با COVID

،

۱۹

ثبت نظرات
captcha