کد خبر : ۳۴۶۷۵۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شرط انجام آزمایش تشخیص کرونا در آزمایشگاه های خصوصی

رئیس اداره امور آزمایشگاه های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: صدور مجوز برای آزمایشگاه های بخش خصوصی به شرط عدم پذیرش مستقیم و خارج از سیستم بیماران بستری است.

شرط انجام آزمایش تشخیص کرونا در آزمایشگاه های خصوصی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رئیس اداره امور آزمایشگاه های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: صدور مجوز برای آزمایشگاه های بخش خصوصی به شرط عدم پذیرش مستقیم و خارج از سیستم بیماران بستری است.

سیدمحمدرضا یثربی، اظهار داشت: با آغاز شیوع بیماری کرونا و روند افزایشی آن در روزهای اول بیمارستان مسیح دانشوری به عنوان تنها مرکز تخصصی درمان این بیماری در دانشگاه، آزمایش تشخیصی کرونا را انجام می داد. اما با افزایش تعداد بیماران و اهمیت کیفیت انجام آزمایش، آزمایشگاه های توانمند بخش دولتی و خصوصی در انجام این آزمایش شناسایی و ارزیابی شد. که با هماهنگی های صورت گرفته وارد چرخه تشخیصی بیماری شدند.

 

این متخصص علوم آزمایشگاهی با اشاره به برآوردهای تقریبی در وزارت بهداشت، برای آمادگی دانشگاه های علوم پزشکی در انجام روزانه حداقل ۱۰۰ آزمایش غربالگری تشخیصی مولکولی کرونا ویروس جدید به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت تحت پوشش، عنوان کرد: با ارزیابی و بررسی آزمایشگاه ها از نظر رعایت استانداردهای انجام کیفی آزمایش و اصول امنیت زیستی، آزمایشگاه های بیمارستان های امام حسین (ع) و شهدای تجریش در بخش دولتی و بیمارستان های مهراد و نیکان در بخش خصوصی به عنوان مرکز خدمات آزمایشگاهی به مراکز درمانی این بیماری معرفی شدند. همچنین در بخش جنوب تهران به جهت جلوگیری از اتلاف زمان در درمان بیماران و افزایش سطح کیفی خدمات در شهرستان های ورامین، پیشوا، قرچک و پاکدشت، آزمایشگاه خصوصی آینده در شهرستان ورامین به عنوان مرکز حمایتی انتخاب و به بیمارستان ها معرفی شد.

یثربی افزود: همچنین با استقبال برخی از پژوهشکده ها، مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه های خصوصی برای خدمت رسانی به بیماران، پس از انجام بازدیدهای لازم، مجوز فعالیت به پژوهشکده رویان و مرکز ناباروری ابن سینا و آزمایشگاه خصوصی قلهک نیز داده شد. و در حال حاضر ۹ مرکز مجوز فعالیت انجام آزمایش تشخیصی مولکولی کرونا ویروس را دریافت کرده اند.

وی یادآور شد: با توجه به درخواست برخی از آزمایشگاه های خصوصی برای ارائه خدمات در این شرایط بحرانی، روند دریافت مجوزها در حال افزایش است. ولی در شرایط کنونی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با کمترین مشکل در تشخیص این بیماری روبرو است.

یثربی در این رابطه توضیح داد: آزمایشگاه های دارای مجوز، این آزمایش را برای بیماران بستری انجام می دهند. زیرا علاوه بر کمبود کیت های آزمایشگاهی، بیمارانی که در انجام امور زندگی خود دچار مشکل نیستند نیاز به آزمایش ندارند. و هر بیمار مبتلا نیازمند خدمات تخصصی نیست و با رعایت اصول خود مراقبتی و قرنطینه در منزل درمان می شود.

وی با اشاره به اهمیت آزمایش در تشخیص قطعی، اظهار کرد: با مراجعه بیمار به مراکز درمانی، روش های تشخیصی از قبیل بررسی علائم بالینی و سی تی اسکن ریه انجام می شود. اما آنچه که به اثبات قطعی بیماری کمک می کند، قطعاً انجام آزمایش است.

رئیس اداره امور آزمایشگاه ها با اشاره به اینکه وضعیت خدمت رسانی در آزمایشگاه شرایط مطلوبی دارد، خاطرنشان کرد: قبل از ارائه مجوز به آزمایشگاه ها بازدیدهای لازم برای تأیید استانداردهای لازم انجام شد. اما از هفته دوم کاری بازدیدهای نظارتی این اداره آغاز می شود. و مواردی از قبیل نحوه انجام آزمایش، محیط آزمایشگاه، دریافت هزینه ها، کمبود تجهیزات مورد بررسی کارشناسان قرار می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی، صدور مجوز برای آزمایشگاه های بخش خصوصی به شرط عدم پذیرش مستقیم و خارج از سیستم بیماران بستری یا نمونه ارجاعی از دانشگاه است. همچنین مجوزهای اعطا شده موقت و در یک برهه زمانی ۳ ماهه تعریف شده است.

یثربی با اشاره به واگذاری بخشی از خدمات بیمارستانی در سال های گذشته از جمله آزمایشگاه ها، اظهار کرد: به دلیل واگذاری به بخش خصوصی، آزمایشگاه ها در تعامل با مدیران بیمارستانی بعد از انجام خدمات آزمایشگاهی و ارائه لیست خدمات، از محل مالی تخصیص یافته، هزینه های صورت گرفته تأمین می شود.
وی یادآور شد: به دلیل تأمین کیت های تشخیصی توسط انستیتو پاستور خدمات آزمایشگاهی در بخش دولتی برای بیماران رایگان است. اما در بخش خصوصی که آزمایشگاه کیت های تشخیصی را از مراکز معتبر تعیین شده خریداری می کنند، و در قالب تعرفه های معین مبالغی را دریافت می کنند.

یثربی اظهار کرد: همکاران آزمایشگاهی در شرایط کنونی برای گرفتن نمونه و انجام آزمایش به دلیل ارتباط مستقیم با بیمار و نیز شرایط آزمایشگاهی با مشقت و خطرات بسیار زیادی روبرو هستند. ولی این خطرات هیچ خللی در انجام وظایف آنها به وجود نیاورده است. و جا دارد از همین جا از تلاش همه همکاران تشکر و قدردانی کنم.

وی در پایان از مردم خواست با رعایت نکات بهداشتی و اصول خود مراقبتی و همچنین با رعایت دستورالعمل های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و ستادهای دانشگاهی مقابله با بیماری کرونا از قبیل در خانه ماندن، مسافرت نرفتن، رعایت اصول بهداشتی در هنگام خرید و مراجعه به محل کار در ریشه کنی این بیماری در سریع ترین زمان ممکن سهم خود را ایفا کنند.

کلید واژه :

آزمایش تشخیص کرونا

،

آزمایشگاه های خصوصی

ثبت نظرات
captcha