کد خبر : ۳۴۶۷۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جهان آینده در خطر بیوتروریسم و بیماری های نوپدید قرار دارد

عضو کمیسیون بهداشت مجلس در نامه ای به وزیر بهداشت بیان کرد که جهان آینده در خطر بیوتروریسم و بیماری های نوپدید قرار دارد و باید جایگاه CDC کشور به یک سازمان مستقل ارتقا یابد.

جهان آینده در خطر بیوتروریسم و بیماری های نوپدید قرار دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش خبرنگار خبرگزاری خبرگزاری خانه ملت، بهروز بنیادی،  عضو کمیسیون بهداشت و درمان و نماینده مردم کاشمر و بردسکن در مجلس در نامه ای به وزیر بهداشت تاکید کرد که امروز به مدد رشته های مختلف، نیازمند بازیابی نظام سلامت هستیم و این کار مستلزم برقراری رابطه جدیدی میان نظام دانایی در کشور با نظام تصمیم گیری است.

 متن نامه به شرح زیر است: 

جناب آقای دکتر نمکی
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
با سلام و احترام
ضمن سپاس از زحمات جنابعالی و همه عزیزان عرصه سلامت در راه مبارزه با کرونا و و کنترل اپیدمی آن، احتراماً در این نامه، مطالبی را درباره یکی از نقاط ضعف اساسی و ساختاری کشور در دیده بانی و تشخیص به موقع بیماریهای واگیردار و غیرواگیردار در چند بند، خدمتتان عرض می کنم که امیدوارم همچون همیشه مورد توجه و عنایت جنابعالی قرار گیرد.


پیش از هرچیز از زحمات تمام عزیزانی که در سال های دور و نزدیک در امر مدیریت و مبارزه با بیماری ها در جای جای کشور پهناورمان تلاش نموده اند و در راه ریشه کنی بسیاری از بیماری های عفونی، جایگاه کشور را در عرصه بین المللی ارتقا بخشیده اند سپاسگزاری می کنم.
 جناب آقای وزیر! امروز به مدد رشته های مختلف، نیازمند بازیابی نظام سلامت هستیم و این کار مستلزم برقراری رابطه جدیدی میان نظام دانایی در کشور با نظام تصمیم گیری است تا با آینده پژوهی، سلامت شهروندان را که وظیفه اصلی هر حکومتی است تامین نماییم.


می دانیم که در آینده احتمال شیوع ویروس های آزمایشگاهی و طبیعیِ خطرناک تر از کرونا محتمل خواهد بود حال آن که متاسفانه، یک سازمان مدیریت بحران مستقل و منسجم در وزارت بهداشت با بودجه ای که از قبل پیش بینی شده باشد وجود ندارد.


اگر مقایسه ای ساده بین جایگاه آنچه به عنوان  CDCدر وزارت بهداشت و درمان ما وجود دارد با سایر کشورهای پیشرفته انجام شود شاهد یک آشفتگی و پراکندگی مدیریتی و و تصمیم گیری در نظام بهداشت و سلامتمان هستیم

 متاسفانه بسیاری از بخش های مختلف مرتبط با رصد سلامت مثل حوزه کشاورزی، پدافند غیرعامل، بهداشت محیط، پزشک خانواده، حوزه درمان، حوزه بیماری های غیرواگیر، شوراهای سلامت استانی و شهرستانی و... مستقل از هم عمل می کنند و به همین دلیل جایگاه CDC به شدت تضعیف شده است در حالی که تمام این حوزه ها باید در زیر چتر مدیریت و تصمیمات واحدی قرار گیرن.
باتوجه به سرانه جمعیتی کشور، باید حداقل 800 پرسنل متخصص دلسوز و با سواد در رشته های مختلف بالینی و پاراکلینیکی به صورت مستقیم، در زمینه دیده بانی بیماری های عفونی فعال باشند و خروجی تمامی برنامه های مراکز تحقیقاتی دانشگاه ها نیز گره گشای سلامت باشد.
جنابعالی اگر هریک از برنامه های این حوزه را رصد فرمایید خواهید دید که حضور افراد متخصص، در آنجا بسیار کمرنگ است و به عنوان مثال در حوزه بیماری های غیرواگیر، هر بخش در اختیار فرد یا گروهی خاصی است و هر کس در تلاش برای جذب اعتبارات بیشتر بدون توجه به نیاز روز جامعه و بدون هماهنگی با سایر بخش ها است حال آن که بخشی از بیماری های مزمن غیرواگیر نیز منشأ عفونی دارند.
مرکز مراقبت بیماری های کشور هنوز فاقد یک آزمایشگاه کامل و تخصصی به تمام معناست و آزمایشگاه مرجع سلامت هم که فعلا در حوزه درمان فعال است با کاستی های فراوان مواجه است و مدام محتاج انستیتو پاستور و یا آزمایشگاه های دانشکده بهداشت دانشگاه تهران است.
لازم است کمیته های فنی کشوری برای بیماری های واگیر، از حالت سنتی خارج شود و با دعوت از نخبگان کشور در رشته های مختلف، تصمیمات کارشناسی و شجاعانه با پشتوانه اجرایی گرفته شود و بروز اپیدمی ها را قبل از وقوع، پیش بینی و پیشگیری کنند.
مستحضرید که جهان آینده در خطر بیوتروریسم و بیماری های نوپدید دیگری قرار دارد معتقدم در آینده با توجه به افزایش ارتباطات و تبدیل جهان به دهکده ای کوچک، اپیدمیولوژی بسیاری از بیماری ها تغییر خواهد کرد و اگر در حال حاضر مثلا ابولا و زیکا خاص بعضی نقاط جهان است، در آینده چنین نخواهد بود و باید از اکنون به فکر آینده باشیم و در زمینه های مختلف همانند مقاومت میکروبی، هپاتیت مزمن، ایمنی آب و غذا، عفونت های بیمارستانی، عفونت های تنفسی، ایدز، بیماری های قابل پیشگیری با واکسن و بیماری های مشترک انسان و دام و بیماری های قابل انتقال از بندپایان و... که معضل اساسی حال و آینده جهان است، برنامه ریزی کنیم و تلاش مضاعفی داشته باشیم.
باید از محل منابع اخیر تخصیص یافته به وزارت بهداشت، جایگاه CDC کشور به یک سازمان مستقل ارتقا یابد تا بتوانیم از ظرفیت های همه بخش ها در مدیریتی واحد و با حضور اندیشه ای نو استفاده کنیم و خدای ناکرده شاهد بروز وقایع غافلگیرانه مجددی نظیر اپیدمی کرونا، آنفلوانزا و یا طغیان ایدز در کشور نباشیم.
در پایان ضمن سپاس دوباره از زحمات دلسوزانه حضرتعالی، امیدوارم این پیشنهاد را از پزشکی که دانش آموخته محضر بزرگان است بپذیرید.
با تجدید ارادت و احترام

بهروز بنیادی نماینده مردم کاشمر، بردسکن، خلیل آباد و کوهسرخ در مجلس شورای اسلامی./

کلید واژه :

خطر بیوتروریسم

،

بیماری های نوپدید

ثبت نظرات
captcha