کد خبر : ۳۴۶۷۳۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مدل سازی شیوع و تحلیل های داده ای به یاری درمان کرونا آمد

میزگرد تخصصی کرونا، مدل سازی شیوع و تحلیل های داده ای با هدف چگونگی ادامه بحران کرونا، نوع شیوع و گسترش آن، به صورت مجازی در دانشگاه شیراز برگزار شد.

مدل سازی شیوع و تحلیل های داده ای به یاری درمان کرونا آمد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، شیوع ویروس کرونا در ماه های گذشته، اثراتی جبران ناپذیر بر همه ابعاد زندگی انسان گذاشته است. این اثرات بر کارکرد دولت ها و حتی شرکت های بسیار بزرگ هم چشمگیر بوده است.

بسیاری بر این باورند که دنیای بعد از کرونا با دنیای پیش از آن تفاوت های محسوسی خواهد داشت. در این میان نقش فناوری در مدیریت بحران و تحلیل آن بسیار آشکار شده است.

مدل سازی شیوع و تحلیل های داده ای در باره بیماری کرونا با حضور سه پژوهشگر حوزه مدلسازی و فناوری، به صورت مجازی در دانشگاه شیراز برگزار شد و ابعاد مختلف شیوع این بیماری و نحوه کنترل آن مورد بررسی قرار گرفت.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این میزگرد با بیان اینکه بیش از سه دهه است که دانشمندان از مدل سازی برای تحلیل داده ها در زمینه های مختلف بهره می گیرند، اظهار داشت: یکی از رسالت های دانشگاهیان در کنار سایر ماموریت ها، رسیدگی به حوزه خدمات اجتماعی است.

علی خاکی صدیق افزود: این مساله زمانی اهمیتی ویژه می یابد که در کشور با بحران هایی همچون سیل، ریزگرد و یا شیوع بیماری مواجه می شویم.

او ادامه داد: در زمینه تحلیل داده های بیماری کرونا، نیاز است هم فعالان بخش پزشکی و بهداشتی و هم غیرپزشکی به بررسی جنبه های عملکردی بیماری بپردازند.

مدل های پیش بینی بیماری در جامعه بر تصمیم گیری های کلان تاثیرگذار است

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همچنین با بیان اینکه به دست آوردن مدل های پیش بینی بیماری در جامعه، منطقه یا کشور بر تصمیم گیری های کلان تاثیر می گذارد، گفت: پیش از این دولت با بهره گیری از مدل سازی های مختلف توانست رفتار اپیدمی (همه گیری) و شیوع بیماری را با درصد خطای کم پیش بینی کنداز همین رو توجه به داده های حاصل از مدلسازی متخصصان و پژوهشگران در رشته های مختلف اهمیتی بسیار دارد.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه شیراز و دانشگاه گرونوبل فرانسه هم در ادامه این میزگرد، به ارایه"مدلسازی ریاضی انتشار بیماری های اپیدمیک، مطالعه موردی بیماری کووید- ۱۹" پرداخت.

رضا ثامنی، هدف از مدل سازی را شناسایی سیستم ها عنوان و بیان کرد: با استفاده از مدل سازی می توان به شبیه سازی، تحلیل و پیش بینی آینده سیستم دست یافت که در نهایت در بیشتر مواقع به کنترل سیستم می انجامد.

وی با بیان اینکه از مدل سازی در علوم مختلف استفاده می شود، افزود: با این حال، مدلسازی برای یک سیستم بیولوژیک و اجتماعی مانند مدل انتشار بیماری اپیدمیک نیاز به شرایطی دارد که باید محقق شود.

ثامنی تاکید کرد: این گونه نیست که در مدل سازی مطلقاً خطا نداشته باشیم یا مدل بی نقصی ارایه دهیم؛ اما مهم است به داده های خوبی دسترسی داشته باشیم و عوامل ایجادکننده خطا را بشناسیم.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: پژوهش یادشده به بررسی احتمال مرگ و میر و ابتلای مجدد به بیماری کرونا می پردازد.

ناکافی بودن دوره فاصله گذاری اجتماعی، مانع افزایش مرگ ومیر نمی شود

ثامنی ادامه داد: براساس اطلاعات به دست آمده از این مدل، ناکافی بودن دوره قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی، ممکن است آمار فوت را به تاخیر بیندازد اما در دراز مدت مانع از افزایش تعداد مرگ و میر نخواهد شد.

عضو هیات علمی دانشگاه گرونوبل فرانسه اظهار داشت: با توجه به اینکه در حال حاضر برای بیماری کرونا داروی قطعی و واکسن وجود ندارد، باید سعی کنیم این سیستم را به گونه ای هدایت کنیم که شیوع بیماری به سمت صفر برود.

وی با بیان اینکه فاصله گذاری اجتماعی منجر به کاهش تعداد ابتلا می شود، گفت: براساس نتایج حاصل از مدل سازی، در صورت برداشتن فاصله گذاری اجتماعی حتی اگر یک نفر مبتلا هم در جامعه باشد، احتمال بازگشت به شرایط اولیه بیماری بسیار زیاد است.

ثامنی، استاد دانشگاه گرونوبل فرانسه: فاصله گذاری اجتماعی منجر به کاهش تعداد ابتلا می شود. براساس نتایج حاصل از مدل سازی، در صورت برداشتن فاصله گذاری اجتماعی حتی اگر یک نفر مبتلا هم در جامعه باشد، احتمال بازگشت به شرایط اولیه بیماری بسیار زیاد است.

این پژوهشگر بیان کرد: بازگشت به شرایط عادی برای هیچ کشوری در کوتاه مدت ممکن نیست. نتیجه قرنطینه ناقص، پخش شدن تعداد فوت شدگان و مبتلایان در طی زمان است، بدین معنا بیماری متوقف نمی شود.

ثامنی افزود: این موضوع از یک جنبه مثبت است چراکه بار تحمیلی بر دوش کادر درمان را کاهش می دهد و ممکن است در این تاخیر ایجادشده، دارو یا واکسن کشف شود اما از سوی دیگر، اگر قرنطینه برداشته شود و عادی سازی کامل در جامعه صورت گیرد، با جامعه ای مواجه خواهیم شد که در آن ۱۰ هزار نفر به صورت بالقوه مبتلا هستند و بیماری می تواند به سرعت گسترش یابد.

استاد دانشگاه شیراز با بیان اینکه فاصله گذاری اجتماعی، امری ضروری برای کنترل بیماری است، تاکید کرد: این موضوع باید در درازمدت تا زمانی که دارو یا واکسن بیماری یافت شود، ادامه یابد و به هیچ عنوان رفتارهای اجتماعی نباید به وضعیت پیش از شیوع بیماری بازگردد، مگر اینکه بیماری ریشه کن شود.

در هر لحظه امکان شیوع بیماری همه گیر وجود دارد

ثامنی، یکی از ویژگی های مهم مدل سازی ریاضی را امکان پیش بینی بیماری های همه گیر عنوان کردو اظهار داشت: جوامع بشری تا پیش از همه گیری یک بیماری در وضعیتی پایدار نیستند، یعنی در هر لحظه امکان شیوع بیماری همه گیری وجود دارد و از لحاظ مدلسازی این خطر همیشه ممکن بوده است.

این استاد دانشگاه بیان کرد: باید بتوانیم با این موارد کنار بیاییم و مناسبات اجتماعی را به سمت و سویی هدایت کنیم که بتوانیم سیستم ناپایداری را در درازمدت پایدارسازی کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه زوریخ و دکترای علم و فناوری سلامت نیز در این میزگرد با اشاره به پیشینه بیماری های همه گیر سارس و آنفولانزای خوکی، گفت: داده های به دست آمده از این بیماری ها نشان داد که گروه هایی از افراد که چند بیماری را همزمان می گیرند، همواره در گروه خطر هستند و در اپیدمی های گذشته نیز بیش از دیگران فوت شدند.

سید ابوالفضل ولی زاده افزود: براساس گزارش های سازمان بهداشت جهانی، یکی از گروه های در معرض خطر بیماری کرونا افرادی هستند که از بیماری های زمینه ای رنج می برند.

وی با بیان اینکه وجود همزمان 2 یا چند بیماری، درمان بیماری های همه گیر را دشوار می کند، گفت: چین بعد از شیوع کرونا، میزان مرگ و میر این گروه را مستقلاً ارایه داد و عنوان کرد که مرگ و میر در کسانی که هیچ بیماری زمینه ای ندارند در صورت ابتلا به کرونا کمتر از ۱۰ درصد است، بیش از ۱۵درصد کسانی که بیماری مزمن دارند در صورت ابتلا به کرونا دچار مرگ می شوند و با افزایش تعداد بیماری ها تا ۲۰درصد احتمال مرگ نیز پیش بینی شده است.

ولی زاده ادامه داد: سیستم درمان یک بیماری، پیچیدگی هایی دارد و این پیچیدگی در افراد دارای چند بیماری همزمان بیشتر است، بنابراین وقتی همه گیری رخ می دهد، این گروه در مقایسه با دیگران بیشتر در معرض مرگ هستند.  

ولی زاده، استاد دانشگاه زوریخ: سیستم درمان یک بیماری، پیچیدگی هایی دارد و این پیچیدگی در افراد دارای چند بیماری همزمان بیشتر است؛ بنابراین وقتی همه گیری رخ می دهد، این گروه درمقایسه با دیگران بیشتر در معرض مرگ هستند.  

این پژوهشگر و استاد دانشگاه، ژنتیک، متابولیسم بدن، تغذیه، نوع میکروب ها و سیستم ایمنی بدن را از عوامل موثر بر ابتلا به بیماری و درمان آن دانست و گفت: وقتی کرونا وارد بدن فردی می شود که فشار خون بالا دارد، سیستم ایمنی او ضعیف می شود و بنابراین فرد در گروه خطر جای می گیرد.

دسترسی به پایگاه داده ای برای افراد دارای بیماری زمینه ای، سرعت بهبود کرونا را افزایش می دهد

عضو هیات علمی دانشگاه زوریخ بیان کرد: برای آنکه بتوانیم راهکارهای درمانی درستی را برای هر فرد بیابیم به پایگاه داده ای شخصی از همه افراد نیاز داریم.

ولی زاده با اشاره به اینکه برخی افراد 2 بار به بیماری کرونا مبتلا شده اند، افزود: چین به این نتیجه رسید که تست ۱۴درصد بیماران بهبود یافته دوباره مثبت شده است، در مواردی گفته شد ممکن است 2 نوع ویروس متفاوت به بدن وارد شده است که چنین نیز بود، اما احتمال دیگر هم این بود که بدن مسیرهای متفاوت درمانی را اتخاذ کرده بود.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: در بدن برخی افراد بعد از ابتلا به کرونا، آنتی بادی ایجاد نمی شود بنابراین فرد پس از بهبودی نسبت به بیماری ایمن نمی شود، از همین رو به نظر می رسد برای درمان اپیدمی های بعدی نیاز است، پایگاهی داده ای از هر فرد داشته باشیم.

وی بیان داشت: بررسی ها نشان داده است شناخت کافی از بیمار و پیشینه بیماری های او درمان کرونا را آسان تر و سریع تر می کند درنتیجه با کوتاه شدن دوره درمان امکان ارایه خدمات پزشکی افزایش می یابد و همین موضوع سبب می شود دوره بیماری کوتاه شود.

کیفیت خدمات بیمارستانی تابعی از تعداد بیماران است

این پژوهشگر، کیفیت خدمات بیمارستانی را تابعی از تعداد بیماران آنها دانست و گفت: سیستم ایمنی بدن سرانجام راهی برای مقابله با این ویروس پیدا می کند، مساله این است که بتوانیم ظرفیت پاسخگویی سیستم ایمنی بدن را افزایش دهیم که این موضوع با ایجاد بانک اطلاعاتی از بیماران به آسانی میسر می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه زوریخ، درباره فاصله گذاری اجتماعی نیز اظهار داشت: در ابتدای امر کشور سوییس مانند بسیاری از دولت ها، قرنطینه را عملیاتی کرد اما بعد از مدتی به جای اینکه افراد سالم را در قرنطینه نگه دارد، افراد تحت ریسک را قرنطینه کرد.

ولی زاده بیان کرد: شاید تنها راه، قرنطینه به شیوه معمول نباشد چراکه کسانی که سیستم بدنی سالمی دارند، می توانند بیماری را مدیریت کنند، بنابراین اگر فقط تمرکز سیستم درمانی را معطوف به گروه های پُر خطر کنیم نیز می توان بیماری را کنترل کرد.  

بنا بر اعلام رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تا ظهر جمعه (بیست و نهم فروردین ۹۹)، ۷۹ هزار و ۴۹۴ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۸۹ نفر در ۲۴ ساعت قبل از آن، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به چهار هزار و ۹۵۸ نفر رسید.
در استان فارس، علاوه بر شیراز، در شهرستان های فسا، نی ریز، اقلید، خرم بید، استهبان، داراب، خفر، فراشبند، خرامه ، لامرد، ارسنجان، لارستان، کازرون، آباده، اوز، خنج، مرودشت، سپیدان، قیروکارزین، فیروزآباد، جهرم، گراش، بوانات، زرقان، بیضا و سرچهان بیماران مبتلای به کرونا شناسایی شده اند.
بیمارستان حضرت علی اصغر (ع) و سه بیمارستان شهید چمران، شهید فقیهی و شهید بهشتی در شیراز به عنوان مراکز پشتیبان در کنار معرفی ۹ مرکز در شیراز و ۳۶ مرکز در دیگر شهرستان های استان فارس برای مراجعه افراد مشکوک به کرونا به این بیماران خدمات می دهند، همچنین نقاهتگاه بیماران مبتلا به کرونا با ظرفیت ۲۰۰ تخت نیز در ورزشگاه شهید آیت الله دستغیب شیراز در حال خدمات رسانی است. 

کلید واژه :

مدل سازی شیوع

،

تحلیل داده

،

درمان کرونا

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha