کد خبر : ۳۴۶۷۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آلاینده نیتروژن دی اکسید یا ناکس با وجود ویروس کرونا تغییری نکرده است

این روزها تصویری از وضعیت آلاینده نیتروژن دی اکسید در شهرهای بزرگ دنیا دست به دست می شود که نشان می دهد این آلاینده طی روزهای کرونایی در ۷ شهر بزرگ دنیا به جز تهران نسبت به مدت های مشابه در سال گذشته کاهش داشته است.

آلاینده نیتروژن دی اکسید یا ناکس با وجود ویروس کرونا تغییری نکرده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، طی روزهای اخیر تصویری از وضعیت آلاینده «نیتروژن دی اکسید» در شهرهای مختلف جهان از جمله دهلی نو، تهران، لندن، مادرید، لس آنجلس، مسکو، میلان و پراگ منتشر شده است. در این تصویر که متعلق به روزهای اول تا پنجم آوریل ۲۰۲۰ (۱۳ تا ۱۷ فروردین ۹۹) است، نشان داده می شود که آلاینده نیتروژن دی اکسید در تمام شهرهای ذکر شده به جز تهران به دلیل شیوع بیماری کووید ۱۹، شرایط قرنطینه و کاهش تردد در خیابان ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.
 

اما گاز نیتروژن دی اکسید چیست و چرا از شدت آن در تهران طی روزهای شیوع بیماری کاسته نشده است؟

حسین شهیدزاده -مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران - در پاسخ به این پرسش به ایسنا می گوید: آلاینده ناکس از منابع مختلفی از جمله منابع متحرک، نیروگاه ها، مصارف خانگی و تجاری، صنایع، جایگاه های سوخت و... تولید می شود. این منابع هر کدام سهم متفاوتی در تولید ناکس دارند. برای مثال در شهر تهران ۳۵ درصد آلاینده ناکس توسط منابع متحرک و ۳۲ درصد آن توسط نیروگاه ها تولید می شود. مصارف خانگی، اداری و تجاری و صنایع نیز هر کدام به ترتیب سهم ۱۴ و ۸ درصدی در تولید این آلاینده دارند.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در پاسخ به این پرسش که چرا آلاینده نیتروژن دی اکسید در تهران در مقایسه با سایر شهرها تفاوتی نسبت به سال گذشته نکرده است، توضیح داد: تصویری که از آلاینده ناکس در شهرهای مختلف جهان منتشر شده مربوط به روزهای ۱۳ تا ۱۷ فروردین ماه است. فراموش نکنیم که در این بازه زمانی تعدادی از کارمندان به محل کار خود بازگشتند علاوه بر آن طرح ترافیک نیز لغو شده و برای قطع زنجیره بیماری، استفاده از خودروی شخصی توصیه شده است بنابراین اصلی ترین منبع تولید آلاینده ناکس در پایتخت ما فعال بوده است.
ورود ناکس به تابلوی نمایش شاخص های آلایندگی

شهیدزاده با بیان اینکه در سال های گذشته کمتر پیش آمده بود که آلاینده ناکس در شهر تهران شاخص اصلی آلودگی هوا باشد، اظهار می کند: امسال نحوه محاسبه این آلاینده بر اساس مصوبات جدید وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست تغییراتی کرده و محاسبه آن سختگیرانه تر شده است بنابراین طی سال جدید میزان آلاینده ناکس در شهر تهران به عنوان یکی از شاخص های آلایندگی نمایش داده خواهد شد.

به گفته وی ما از ابتدای سال تاکنون در پایتخت ۱۴ روز هوای پاک و ۱۵ روز هوای قابل قبول داشته ایم و در این بازه زمانی هیچ روزی به دلیل افزایش آلاینده ناکس هوا در شرایط نامطلوب قرار نگرفته است اما در برخی روزها باوجود هوای مطلوب، آلاینده ناکس تبدیل به آلاینده غالب و شاخص شده و شاخص آن حتی از ذرات معلق بیشتر بوده است.

گاز «نیتروژن دی اکسید» می تواند سبب ایجاد مشکلات جدی تنفسی و التهاب چشم در انسان شود. اختلال در بویایی، خستگی، تحریک گلو، ناراحتی های اعصاب و افزایش برونشیت حاد از دیگر اثرات قرارگیری در معرض گاز نیتروژن دی اکسید است.

آلاینده نیتروژن دی اکسید یا ناکس با وجود ویروس کرونا تغییری نکرده است

کلید واژه :

آلاینده ناکس

،

ویروس کرونا

،

نیتروژن دی اکسید

ثبت نظرات
captcha