کد خبر : ۳۴۶۷۲۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نگرانی از تلفات ویروس کرونا و فروپاشی نظام درمانی ژاپن

گزارش رسانه های جهانی حاکی است: ژاپن در پی شیوع کرونا از جمله در توکیو پایتخت ۱۴ میلیون نفری این کشور، به علت فقدان نهاد هماهنگ کننده و کمبود تجهیزات و امکانات…

نگرانی از تلفات ویروس کرونا و فروپاشی نظام درمانی ژاپن

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در حالی که کشور ژاپن با افزایش تعداد مبتلایان به کرونا رو به رو شده و نظام پزشکی اضطراری این کشور از هم پاشیده است، بیمارستان ها در ژاپن به طور فزاینده ای دست رد به سینه بیماران می زنند.  در یک مورد اخیر، یک آمبولانس حامل بیمار دارای تب و دشواری در تنفس توسط ۸۰ بیمارستان رد شد و مجبور شد ساعتها برای بیمارستانی در مرکز شهر توکیو جست وجو کند. یک بیمار دیگر نیز پس از تماس کارکنان اورژانس با ۴۰ بیمارستان  سرانجام در یک مرکز درمانی پذیرش شد. 

اتحادیه پزشکی و جامعه پزشکان اورژانس ژاپن می گویند که بسیاری از اتاق های اورژانس بیمارستانها از درمان بیماران از جمله افرادی که دچار سکته و حمله قلبی و جراحات بیرونی خودداری می کنند. 

ژاپن در ابتدا با رفتن به سراغ کانون های ابتلا به کرونا در اماکن خاص مانند کلوبها ، سالنهای ورزشی و اماکن تجمعات به نظر رسید که شیوع این بیماری را کنترل کرده است اما گسترش ویروس از این رویکرد پیشی گرفت و بسیاری از موارد جدید ابتلا غیر قابل ردگیری هستند.

شیوع کرونا موجب هویدا شدن ضعف های زیربنایی در نظام بهداشت و درمان در ژاپن شده ؛ نظامی که از مدت ها پیش به علت نظام بیمه ای با کیفیت بالا و هزینه های منطقی مورد تمجید قرار گرفته بود.

 افزایش تست کرونا همزمان با گسترش سراسری حالت اضطراری برای مهار کرونا

روزنامه ژاپن تایمز امروز شنبه به نقل از رویترز گزارش داد: با به صدا در آمدن زنگهای خطر در ژاپن با افزایش تلفات ویروس کرونا و پدیدار شدن خطر فروپاشی نظام درمانی این کشور ، مقامات این کشور با برپایی مراکز آزمایش موقتی و سیار درصدد افزایش انجام آزمایش بر آمدند و از کارورزان امور درمانی هم برای این منظور کمک گرفتند.

ژاپن در هفته های اخیر با وجود درخواست کارشناسان بهداشتی میزان آزمایش کرونا را محدود کرده بود . این کارشناسان انجام گسترده آزمایش را برای شناسایی و قرنطینه کردن مبتلایان و آهسته کردن روند شیوع ضروری می دانند.

ژاپن در ماه مارس در حدود ۵۲ هزار تست کرونا (PCR) انجام داد که این تنها ۱۶ درصد میزان آزمایشهای انجام شده در کره جنوبی است. کارشناسان میگویند راهبرد ژاپن برای پایین نگاه داشتن میزان آزمایشهای پی سی آر کار ردیابی بیماری در توکیو و سایر شهرهای بزرگ را دشوار کرده و به بروز موجی از عفونت در داخل بیمارستانها منجر شده و برخی تاسیسات پزشکی را فلج کرده است.

تصمیم به افزایش میزان انجام آزمایشات در حالی است که شینزو آبه نخست وزیر اواخر هفته گذشته با تعمیم حالت اضطراری به کل کشور ژاپن موافقت کرد.

به گزارش ژاپن تایمز ، هر چند این اقدامات نشانه ای از تغییر در سیاست دولت ژاپن در مقابله با کرونا است باید منتظر ماند و دید که تا چه حد تاثیرگذار خواهد بود بخصوص که این کشور با قوانین دست و پاگیر اداری ، کمبود کادر درمانی و فقدان یک نهاد متمرکز تصمیم گیری و نهاد هماهنگ کننده برای پاسخ به شیوع کرونا رو به رو است.

 کمبود تجهیزات و ازدحام در بیمارستانها با خطر فروپاشی نظام درمانی 

کارشناسان علاوه بر مساله بی رغبتی کلی دولت به قبول فاصله گذاری اجتماعی ، همچنین دولت را به بیکفایتی و ناتوانی در تامین لوازم حفاظتی مورد نیاز کادر درمانی بیمارستانها متهم می کنند.ژاپن فاقد تخت کافی بیمارستانی و کادر درمانی کافی است و اجبار افراد حتی افراد با علائم خفیف به رفتن به بیمارستان موجب ازدحام شدید در بیمارستانها شده است.

اتحادیه پزشکی و جامعه پزشکان اورژانس ژاپن در بیانیه مشترکی تاکید کردند: "فروپاشی درمان اورژانسی" روی داده که  مقدمه فروپاشی کلی نظام درمانی است .بیمارستانها با نپذیرفتن بیماران در حال وارد کردن بار اضافی بر تعداد محدود مراکز اورژانسی حیاتی موجود هستند.

"تاکیشی شیمازو" پزشک اورژانس در اوزاکا گفت: ما دیگر قادر به انجام امور درمانی عادی اورژانسی نیستیم.

یوشیتاکی یوکوکورا رئیس اتحادیه پزشکی هم گفت که مقدار کافی لباس محافظ ، ماسک و محافظ صورت وجود ندارد که این مساله ریسک ابتلای کادر درمانی را بالا می برد و درمان بیماران کرونا را بطور روز افزونی دشوار می سازد.

شبکه خبری آمریکایی "سی ان ان" CNN هم در این ارتباط از توکیو گزارش داد: به نظر می رسد که هر روز خبرهای بد بیشتری برای ژاپن از راه می رسد. شمار روزانه مبتلایان جدید به کرونا در این کشور اوایل آوریل دو برابر شد و  از ۴۰ مورد روزانه در روزهای آخر مارس به در اوایل آوریل به حدود ۱۰۰ مورد در روز رسید.

این شبکه خبری به نقل از "کنتارو ایواتا" متخصص کنترل عفونت از دانشگاه کوبه افزود: اگر روند کنونی ادامه یابد ، دورنمای تیره و تاری پییش روی ژاپن قرار دارد. وی تاکید کرد که ژاپن باید شهامت تغییر رویکرد خود را داشته باشد و ممکن است شاهد نیویورک دیگری در توکیو باشیم. وی گفت که باید آزمایشهای بیشتری برای کرونا انجام شود.

نیویورک به عنوان کانون شیوع کرونا در آمریکا شناخته می شود که شمار مبتلایان در این شهر هر پنج روز دو برابر می شود و نزدیک به ۹ هزار نفر در این شهر جان باختهاند.

به گزارش خبرگزاری آمریکایی AP ، در ماه مارس ۹۳۱ مورد اتفاق افتاد که آمبولانسها توسط بیش از ۵ بیمارستان رد شدند یا بیش از ۲۰ دقیقه به دنبال اتاق اورژانس بودند در حالی که این تعداد در ماه مارس سال گذشته ۷۰۰ مورد بود. این رقم در ۱۱ روز اول ماه آوریل به ۸۳۰ مورد رسیده است. عفونت در شماری از بیمارستانها کادر درمانی را مجبور کرده که خود را در خانه قرنطینه کنند و این مساله نیز مشکل کمبود کادر درمانی را تشدید کرده است.

مصائب کرونا در ژاپن همچنین موجب بروز اختلافاتی بین مقامات از جمله "یوریکو کوییکه" فرماندار توکیو با نخست وزیر ژاپن در خصوص مقیاس قرنطینه و تعطیلی کسب و کارها شده است.

 نگرانی از تشدید شیوع و افزایش تلفات کرونا در ژاپن به علت کمبود تجهیزات آی سی یو 

موارد جدید ابتلا به کرونا در شهر توکیو در اواخر ماه مارس و پس از اعلام تعویق بازیهای المپیک شروع به افزایش کرد. شمار مبتلایان بطور فزایندهای بالا رفته است.  ژاپن با حدود  ۱۰ هزار مبتلا و ۱۷۰ مرگ ناشی از کرونا شاید وضعش از بسیاری کشورهای دیگر بدتر نباشد اما بیم و نگرانی از وخیم تر شدن وضع شیوع کرونا در این کشور وجود دارد.

یک گروه ضربت ضد ویروس کرونا در دولت هشدار داده است که در بدترین حالت که هیچ تدابیر پیش گیرنده ای اتخاذ نشود ، بیش از ۴۰۰ هزار نفر ممکن است به علت کمبود دستگاههای تنفسی و سایر تجهیزات مراقبتهای ویژه جان خود را از دست بدهند.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن گفته است که دولت ۱۵ هزار دستگاه تنفسی را تامین کرده و در حال کسب حمایت از شرکتهای سونی و تویوتا برای ساخت تعداد بیشتری از این دستگاهها است.

اوسامو نیشیدا رئیس جامعه پزشکی مراقبت های ویژه نیز گفت :بیمارستان های ژاپن همچنین فاقد تعداد کافی بخش مراقبت های ویژه (آی سی یو) هستند و تعداد این بخشها تنها ۵ بخش برای هر ۱۰۰ هزار نفر است در حالی که این تعداد در آلمان ۳۰ و در آمریکا ۳۵ و در ایتالیا ۱۲ مورد است.

وی افزود: نرخ تلفات ۱۰ درصدی کرونا در ایتالیا در مقایسه با تلفات یک درصدی در آلمان تا حدی به علت کمبود تجهیزات آی سی یو است. ژاپن که تجهیزات آی سی یو آن نصف ایتالیا هم نیست انتظار می رود که به سرعت با افزایش شدید تلفات رو به رو شود.

کلید واژه :

تلفات ویروس کرونا

،

فروپاشی نظام درمانی

،

ژاپن

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha