کد خبر : ۳۴۶۷۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساخت تصفیه کننده هوا UMFILTER از ویروس کرونا

در راستای مقابله با ویروس کرونا، سیستم ماژولار تصفیه کننده هوا و محیط از عوامل بیماری زا (UMFILTER) توسط فناوران مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی ساخته شد.

ساخت تصفیه کننده هوا UMFILTER از ویروس کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،امروز ۳۰ فروردین برومند صلاحی رئیس مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی در جمع خبرنگاران از ساخت سیستم تصفیه کننده هوا و محیط از عوامل بیماری زا توسط فناوران این مرکز خبر داد و گفت: این سیستم بر مبنای طراحی دستگاه هایی استوار است که بتوانند فرآیند ضدعفونی نمودن را بدون استفاده از مواد و مایعات که در برخی موارد خود عامل آسیب به پوست و ریه هستند، انجام دهند.
وی افزود: از این سیستم می توان در انبارهای دارویی، محیط های حمل و نقل فرودگاهی، بیمارستان ها و بطور کلی بر حسب نیاز در مکانهایی که نیاز به فیلتر کردن هوا و محیط وجود دارد استفاده کرد.
صلاحی ادامه داد: این دستگاه یک سیستم کامپکت برای تصفیه هوا و اشیا با قیمت پیاده سازی کم و کارایی بالاست و مصرف جریان آن کم است و طراحی بدنه آن به صورتی قابل انجام است که در سایزهای مختلف قابلیت نصب روی پایه، آویز از دیوار و غیره برای اماکن مختلف را داشته باشد.
میثم عباسی مسئول واحد فناور سداس (SADAS) مرکز رشد واحدهای فناوری این دانشگاه و طراح سیستم نیز گفت: دستگاه مذکور یک دستگاه تصفیه کننده است که از تلفیق چند عمل استفاده می کند و ساخت آن برای از بین بردن باکتریها و غیرفعال کردن ویروس ها یکی از این عمل هاست.
وی افزود: سیستم ماژولار تصفیه کننده هوا و محیط از عوامل بیماری زا یک سیستم مرکب از چندین بخش است که شامل یونیت مکش هوا، یونیت تصفیه، فیلتراسیون و یونیت پمپاژ هوا می باشد که با قرارگیری سیستم در محیط آلوده و به محض شروع به کار، دستگاه شروع به مکش هوای محیط به درون محفظه کرده و آن را تصفیه می کند.
عباسی تصریح کرد: هوای وارد شده به محفظه دستگاه در چندین مرحله تصفیه می شود، از جمله با مدار ویژه چندطبقه مولد O3. در مرحله بعد پس از گذر از محفظه فیلتراسیون بر مبنای تابش UVC از یک لایه فیلتر نانو عبور کرده و هوای عاری از عوامل بیماری زا وارد محیط می شود. انجام فرآیندهای مذکور بسته به محیطی که استفاده میشود و نیز بسته به سطح آلودگی و مدار و طراحی دستگاه، بین 45 ثانیه تا 80 دقیقه متغیر است.
عضو مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی خاطرنشان کرد: این سیستم به گونه ای طراحی شده تا در کمترین زمان ممکن شروع به فعالیت نماید و طراحی ماژولار و کامپکت آن این قابلیت را دارد که بتوان از آن جهت ضدعفونی تجهیزات و لوازم نیز استفاده کرد.
وی گفت: بر مبنای دانش فنی به دست آمده و مطالعه بر روی روش های نوین ضدعفونی سازی، یک سیستم محفظه دار برای فرآیند فیلتراسیون تجهیزات پزشکی و مصرفی هم طراحی شده است. محفظه دستگاه به گونهای طراحی شده که تجهیزات را بتوان داخل آن قرار داد تا ضدعفونی شوند. در طراحی و ساخت محفظه ضدعفونی کننده، از ترکیب UMFILTER و یک روش نوین و کارآمد دیگر استفاده شده است.

کلید واژه :

تصفیه کننده هوا

،

UMFILTER

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha