کد خبر : ۳۴۶۶۸۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ایمنی سازی واکسن ضد سل ب ث ژ در برابر ویروس کرونا

چند کارآزمایی بالینی در سراسر جهان برای بررسی واکسن قدیمی ضد سل ب ث ژ برای محافظت در برابر ویروس جدید کرونا آغاز شده است.

ایمنی سازی واکسن ضد سل ب ث ژ در برابر ویروس کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، چند کارآزمایی بالینی در سراسر جهان برای بررسی واکسن قدیمی ضد سل ب ث ژ برای محافظت در برابر ویروس جدید کرونا آغاز شده است.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از لایوساینس دانشمندان در سراسر جهان به دنبال یافتن راه های جدید برای مقابله پاندمی ویروس جدید کرونا هستند. در حالیکه برخی از پژوهشگران به دنبال ایجاد داروها و واکسن های جدید هستند، گروهی دیگر در حال آزمایش بر روی درمان های قدیمی هستند تا معلوم شود آیا بر کووید-۱۹ تاثیری دارند یا نه.

این گروه دوم پژوهشگران از جمله ترکیبی قدیمی در خزانه دارویی بشر را دوباره به کار گرفته اند- یک واکسن صدساله برای مقابله با سل- بیماری باکتریایی که ریه ّ ها را درگیر می کند.

دو آنالیز اولیه که هنوز باید مورد بررسی کارشناسان مستقل قرار گیرد، نشان داده اند ظاهرا در کشورهایی که زدن این واکسن ضد سل به نام «باسیل کالمت – گرن» (ب ث ژ) اجباری است، بیماری کووید-۱۹چه از لحاظ تعداد افراد مبتلا و چه از لحاظ شدت نسبت به کشورهای دیگر خفیف تر است.

آیا واکسن ب ث ژ می تواند باعث محافظت در برابر کووید-۱۹ شود؟ پاسخ کوتاه این است: نمی دانیم. اما چند کارآزمایی بالینی در سراسر جهان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا واکسن می تواند باعث محافظت در برابر ویروس کرونا، این دشمن جدید شود یا نه.

واکسنی که از پاریس آمد

واکسیناسیون ب ث ژ در چندین کشور از جمله ژاپن و چین برای کودکان – معمولا در دوران نوزادی- برای مقابله با سل اجباری است. عفونت با سل به طور معمول در کشورهای کم درآمد شایع تر است. در کشورهای دیگر مانند اسپانیا، فرانسه و سوئیس در گذشته زدن این واکسن اجباری بود، اما به علت کاهش موارد سل در این کشورها تلقیح ب ث ژ کاهش پیدا کرده است. در کشورهای دیگری مانند آمریکا، ایتالیا و هلند هم هیچگاه واکسن ب ث ژ جزء سیاست واکسیناسیون همگانی نبوده است.

اما دانشمندان مدت ها است تقریبا به طور تصادفی دریافته اند که واکسن ب ث ژ علاوه بر محافظت در برابر سل به مبارزه با ویروس ها به خصوص ویروس های تنفسی هم کمک می کند. بررسی ها نشان داده است که این واکسن به شیوه ای غیر قابل انتظار مانند یک تشدیدکننده عمومی پاسخ ایمنی در بدن عمل می کند.

واکسن ب ث ژ از اشکال ضعیف شده باکتری عامل سل گاوی (مایکوباکتریوم بوویس) ساخته می شود که از خویشاوندان نزدیک باکتری عامل سل انسانی است. این واکسن در ابتدا در ابتدای دهه ۱۹۲۰ در پاریس تولید شد و بعدا به سایر کشورهای جهان انتقال یافت.

اکنون کشورهایی از ژاپن گرفته تا دانمارک واکسن های ب ث ژ خاص خودشان را که از ترکیبات گوناگونی از باکتری های زنده ساخته می شوند، تهیه می کند و هر کدام از آنها می توانند به اندازه های متفاوتی دستگاه ایمنی را تقویت کنند.

واکسن ب ث ژ و ایمنی ذاتی

به طور معمول، واکسن های زنده (حاوی باکتری یا ویروس زنده ضعیف شده) پاسخ ایمنی قوی و طولانی مدتی ایجاد می کنند و گاهی باعث حفاظت مادام العمر درباره یک میکروب می شوند، در حالیکه واکسن های غیرفعال مانند واکسن آنفلوانزا ایمنی چندان قوی به وجود نمی آورند.

در حالیکه اغلب واکسن ها بازوی ایمنی تطبیقی در دستگاه ایمنی را فعال می کند که باعث ایجاد پادتن های یا آنتی بادی ها بر ضد عوامل بیماری زا کاملا اختصاصی می شود، واکسن ب ث ژ بازوی دیگر دستگاه ایمنی، یعنی ایمنی ذاتی را فعال می کند. این بخش دستگاه ایمنی میان عوامل بیماری زا فرقی نمی گذارد و به سرعت باعث آزادی سلول های ایمنی می شود که به سرعت با عوامل بیگانه مبارزه می کنند. بنابراین واکسن ب ث ژ تولید سلول های ایمنی غیر اختصاصی را فعال می کند.

واکسیناسیون ب ث ژ و کاهش کووید-۱۹

نتایج دو مطالعه مقدماتی که هنوز در مرحله پیش از انتشار هستند، به یافته ای مشابهی رسیده اند: به نظر می رسد رابطه ای میان داشتن سیاست واکسیناسیون همگانی ب ث ژ در کشورها و کاهش انتشار و شدت موارد کوید-۱۹ در آنها وجود دارد.

برای مثال، پرتغال که واکسیناسیون ب ث ژ در نوزادان در آن اجباری است- بیش از ۱۶۰۰۰ مورد کووید-۱۹ اما فقط ۵۳۵ مرگ ناشی از آن داشته است، در مقابل کشور همسایه اش اسپانیا که این واکسیناسیون همگانی ب ث ژ را اجرا نمی کند، حدود ۱۷۰۰۰۰ مورد کووید-۱۹ و بیش از ۱۷۰۰۰ مورد مرگ ناشی از ان را گزارش کرده است.

همین تفاوت میان ایرلند و بریتانیا دیده می شود: میزان کشندگی کووید-۱۹ در ایرلند که واکسیناسون همگانی ب ث ژ دارد، ۳.۵ درصد است، در حالیکه در بریتانیا که این واکسیناسیون را انجام نمی دهد، درصد تلفات ویروس کرونا ۱۲.۷ درصد است.

البته باید توجه داشت که تفاوت های جمعیتی فراوانی میان این کشورها وجود دارد و متغیرهای دیگر ممکن است بر میزان های مرگ و عفونت تاثیر بگذارند.

کارشناسان می گویند با نتایج این بررسی های مقدماتی باید با احتیاط برخورد کرد، چرا که ممکن است عوامل بسیاری از جمله تفاوت ها در ثروت کشورها یا ظرفیتشان در آزمایش ویروس کرونا نتایج را مخدوش کند. البته پژوهشگران تمام تلاش خود را می کنند تا از تاثیر این عوامل مخدوش کننده بکاهند.

به هر حال گرچه شواهد مستقیمی بر تاثیر واکسن ب ث ز در کاهش خطر ابتلا افراد به کووید-۱۹ وجود ندارد، اما فرضیه ای که این دو بررسی مقدماتی مطرح می کنند، جالب توجه و امیدوارکننده است.

اکنون کارآزمایی های بالینی برای بررسی اثرات حفاظتی واکسن ب ث ژ در برابر کووید-۱۹ در چند کشور از جمله آمریکا، استرالیا و هلند آغاز شده است.

کلید واژه :

واکسن ب ث ژ

،

واکسن سل

،

ویروس کرونا

،

واکسن

ثبت نظرات
captcha