کد خبر : ۳۴۶۶۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هزینه بیمار کرونایی در آی سی یو ۴.۵ میلیون تومان

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: متوسط هزینه پرونده های بیماران کرونایی برای وزارت بهداشت در آی سی یو ۴.۵ میلیون تومان و برای بیماران بخش بستری…

هزینه بیمار کرونایی در آی سی یو ۴.۵ میلیون تومان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، قاسم جان بابایی روز پنجشنبه در نشست خبری ویدیو کنفرانس از وزارت بهداشت افزود: البته دو هزینه به ما وارد شده که قسمت اعظم آن جبران نشده است. یکی مربوط به لوازم حفاظتی است که جزو هزینه سرباری بیمارستان محسوب می شود. ۹۰ درصد پول را از بیمه ها می گیریم و عناوین این پول ها مربوط به جزء فنی و هتلینگ و دارو است. در ارائه خدمت کرونا به ازای هر تختی که خدمات کرونا معمولی می دهد لوازم حفاظتی حدود ۲۰۰ هزار تومان و بیش از ۴۰۰ هزار تومان هزینه آی سی یو داریم. زیرا برای همه کارکنان آی سی یو مکلف هستیم که لوازم حفاظتی کامل تهیه کنیم. هرچند سازمان برنامه و بودجه کمک کرده، اما قسمت اعظم هزینه ها باقیمانده است.

وی ادامه داد: هزینه دیگری که جزو مشکلات جدی ما هم هست و از اوایل اسفند ۹۸ شروع شده، کاهش درآمد اختصاصی بیمارستان هاست. زیرا در این مدت اعمال جراحی غیراورژانسی تعطیل شده و ۸۸۰ بیمارستان زیر بار کرونا رفته اند و خدمات غیراورژانسی جزو خدمات گران تر هستند تقریبا به حداقل رسیده و به همین علت درآمد اختصاصی بیمارستان ها کاهش یافته است. برخی بیمارستان ها درآمد اختصاصی شان به ۳۰ تا ۴۰ درصد قبل از کرونا رسیده است.

کاهش درآمد بیمارستانها در اپیدمی کرونا

جان بابایی گفت: بیمارستان ها چرخ اقتصادی دانشگاه های علوم پزشکی را می چرخانند و بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از محل درآمد اختصاصی حقوق می گیرند و کاهش این درآمد اختصاصی می تواند در روند کارهای بیمارستان تاثیر بگذارد. امیدواریم دولت کمک کند تا این درآمد اختصاصی بیمارستان ها جبران شود تا هزینه های خود را پوشش بدهند.

معاون وزیر بهداشت گفت: تاکنون حدود هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کاهش درآمد اختصاصی در بیمارستان ها داشتیم و این موضوع احتمالا بین ۵ تا ۶ ماه ادامه خواهد داشت، اما شاید شدت آن کمتر شود.

خدمات دندانپزشکی اورژانسی ارائه می شود

جان بابایی گفت: ارائه خدمات دندانپزشکی اورژانسی ابلاغ شده است. البته دندانپزشکی یکی از مشاغل پر ریسک است. خواهش ما این است که مردم فقط برای خدمات دندانپزشکی اورژانسی مراجعه کنند و هیچ مرکز دندانپزشکی نمی تواند خدمات غیر اورژانسی را ارائه بدهد.

ارائه خدمات غیراورژانسی در برخی بیمارستان ها

معاون درمان وزارت بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت ایرنا درباره ارائه خدمات غیراورژانسی اظهار کرد: اجازه دادیم خدمات غیراورژانسی در برخی دانشگاه های علوم پزشکی شروع شود. هفته گذشته اجازه دادیم مطب هایی که خدمات ضروری دارند با معیارهایی که گذاشتیم، شروع به کار کنند تا خدمات سرپایی را دریافت کنند. زیرا بسیاری از مردم نیاز به ویزیت دوره ای دارند.

وی ادامه داد: دستورالعمل اعمال جراحی هم ابلاغ شده تا چند بیمارستان در استان ها برای بیماران غیرکرونایی در نظر گرفته شود و خدمات غیراورژانسی را آغاز کنند. البته خدمات اورژانس در زمان شیوع کرونا هم ارائه می شد، اما با توجه به کاهش بیماران مبتلا به کرونا اجازه دادیم برخی اعمال جراحی که انجام آنها ضروری هستند شروع شود. قطعا اعمال جراحی زیبایی فعلا مجوز انجام ندارند و اعمال جراحی ضروری برای بیماران مبتلا به سرطان و موارد دیگر انجام می شود.

تاثیر تردد بین شهری در انتقال ویروس

جان بابایی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سلامت ایرنا درباره احتمال افزایش انتقال ویروس با برطرف شدن منع تردد بین شهری گفت: قطعا هر مداخله ای که اتفاق می افتد و هر گروهی که برای رفع محدودیت آزاد می شوند، احتمال افزایش تعداد بیماران وجود دارد. به هر حال سیاست گذاری برای اجازه به کار اصناف داده شده است. الان تخت های خالی در استان ها وجود دارد، اما این که بیمارستان ها در صورت پیک جدید پاسخگو هستند قابل پیش بینی نیست. وقتی هر گروهی آزاد می شوند باید حداقل دو هفته صبر کنیم تا اثر آن را مشاهده کنیم.

وی افزود: دوره کمون بیماری می تواند تا ۱۴ روز ادامه داشته باشد و وقتی گروهی از مشاغل آزاد می شوند اواخر هفته دوم ممکن است با بار بیماری مواجه شویم. امیدواریم مواردی که منجر به افزایش بار بیماری می شود اتفاق نیفتد. دو گروه باید با تاخیر وارد جامعه شوند. یکی گروه های حلقه انتقال مثل دانش آموزان و دانشجویان هستند و گروه دوم نیز افراد مسن و کسانی هستند که ضعف سیستم ایمنی بدن دارند و خطر ابتلا و فوت در آنها بیشتر است. این گروه ها باید آخرین گروه هایی باشند که وارد جامعه می شوند.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: رفت و آمد بین شهری به طور خاص نمی تواند باعث افزایش بیماری شود، اما اگر در فضای کسب و کار یا فضای اجتماعی این حضور بیشتر اتفاق بیفتد قطعا آمار بیماری بالاتر خواهد رفت.

تعدیل نیروی بیمارستان های خصوصی

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی در مورد تعدیل نیرو در بیمارستان های خصوصی بیان کرد: بخش خصوصی ممکن است تعدادی از نیروهای خود را تعدیل کند و این موضوع را به وزارت بهداشت اعلام نمی کند. ما مسئول فرآیند ارائه خدمات درمانی در بیمارستان ها هستیم. این که بیمارستان خصوصی نیروهای خود را تعدیل کرده باشد به طور رسمی به ما اعلام نشده است. از طرفی ما حق مداخله در بیمارستان های خصوصی را نداریم.

وی افزود: هرچند این کار را غیر اخلاقی می دانم. اینکه بیمارستانی یک یا دو ماه دچار کاهش درآمد شده و بعد کادر درمانی را تعدیل کند از لحاظ اخلاقی و حرفه ای صحیح نیست. این حق برای پرسنل وجود دارد که از طریق قانونی و مسائل حقوقی یا از طریق نظام پزشکی این موضوع را پیگیری کنند. اینکه وزارت بهداشت بتواند به این موضوع وارد شود یا روی پروانه بیمارستان دخالتی کند از لحاظ قانونی مقدور نیست. ما فقط روی ارائه خدمت در بخش خصوصی نظارت داریم.

تعداد شهدای سلامت

جان بابایی در پاسخ به سوالی درباره تعداد شهدای سلامت اظهار کرد: بیشترین آمار مبتلایان و شهدای خدمت را در ۴ هفته اول داشتیم و در حال حاضر آمارها کم شده است. علت هم در دسترس بودن لوازم حفاظتی در بیمارستان هاست و در حال حاضر بیمارستان ها لوازم حفاظتی را در اختیار دارند.

ادامه دارد..

کلید واژه :

هزینه بیمار کرونایی

،

آی سی یو

ثبت نظرات
captcha