کد خبر : ۳۴۶۶۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تأثیرات منفی بیماری کووید19 بر سلامت روان کادر درمانی

محققان دریافتند، در حدود یک سوم کادر درمانی به علت شیوع کروناویروس از بی خوابی رنج می برند.

تأثیرات منفی بیماری کووید19 بر سلامت روان کادر درمانی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از ساینس، کادر درمانی بیمارستان ها که درگیر بیماری کرونا هستند، در معرض استرس و تروما(ضربه روانی) هستند و همه این عواقب در طولانی مدت بر روی سلامت روان آنان تأثیر خواهد داشت.

بیماری کروناویروس در اورژانس ها باعث شده تا کادر درمانی طی شب بیدار باشند.

کمبود تجهیزات پزشکی در برخی از کشورها، شیفت های طولانی کاری و افزایش مرگ ومیر بیماران در اطراف آنان می تواند از مهمترین عوامل برای نداشتن خواب راحت کادر درمانی باشد.

بر اساس بررسی که محققان چینی انجام دادند، تقریبا یک سوم از کادر درمانی بی خوابی را تجربه می کنند. علاوه بر بی خوابی، بسیاری هم علائم افسردگی، اضطراب و تروما داشتند.

محقق این تحقیق، دکتر بن ژانگ، استاد دانشگاه در گوانگ ژو چین اظهار کرد: به طورمعمول، بی خوابی ناشی از استرس، زودگذر است و تنها برای چند روز ادامه دارد، اما زمانی که شیوع بیماری مانند کووید- 19 ادامه دارد، این بی خوابی ممکن است منجر به بی خوابی مزمن شود.

ژانگ و همکارانش این بررسی را بر روی 1563 کارکنان مرتبط با بیماران مبتلا به کووید- 19 انجام دادند و پرسشنامه هایی به آنان ارائه کردند، این پرسشنامه ها بین 29 ژانویه و سوم فوریه در زمان اوج همه گیری این بیماری در ووهان چین انجام شد.

بر اساس یافته های محققان، 36.1 درصد از پاسخ دهندگان، علائم بی خوابی را گزارش کردند.

دانشمندان در ادامه افزودند: این آمار مطابق با تحقیقات گذشته درباره اثرات روان شناختی شیوع سارس مشابه سال های 2002 تا 2003 بود که این بیماری نیز علائمی شبیه به بیماری کروناویروس جدید داشت. بر اساس نتایج پیشین 37 درصد از کادر درمانی که با بیماران سارس در ارتباط بودند، بی خوابی را تجربه کردند.

در بین افرادی که علائم بی خوابی داشتند، نسبت به گروهی که بی خوابی نداشتند، علائم شبه افسردگی بیشتر بود.

حدود 87.1 درصد از شرکت کنندگان در گروه بی خوابی، علائم افسردگی را در مقایسه با 31 درصد گروهی که بی خوابی نداشتند، گزارش کردند.

علائم بی خوابی با چندین عامل رفتاری، روان شناختی و اجتماعی ارتباط داشت و عدم اطمینان به نتیجه کاری می تواند از مهمترین این موارد باشد.

به عنوان مثال، افرادی که عدم قطعیت داشتند، 3.3 برابر بیشتر از دیگران، احتمال بی خوابی از خود نشان دادند.

محققان اظهار کردند: سطح تحصیلات کادر پزشکی نیز با بی خوابی آنان ارتباط داشت و محققان معتقدند که سطح آموزشی کمتر، می تواند افراد را در معرض ترس مبتنی بر نتیجه بد قرار دهد.

البته کمبود تجهیزات محافظتی شخصی در برخی از کشورها، مرگ ومیر زیاد بیماران و همکاران و خطر ابتلا به بیماری می تواند عاملی برای افزایش استرس در میان کادر درمانی باشد.

کادر درمانی گاهی مجبورند 12 ساعت بدون استراحت شیفت باشند و این کار سخت می تواند عاملی برای خستگی جسمی و روانی افراد باشد و تحریک بی خوابی هم می تواند به علت استرس زیاد در برخی از آنان مشاهده شود.

البته برخی از راهکارها برای کمک به کاهش این تأثیرات منفی بر سلامت روان کادر درمانی ارائه شده است که رفتاردرمانی شناختی بی خوابی (CBTI)ازجمله آنهاست و هدف از آن، بهبود عادات خواب افراد است.

نتایج این تحقیق در مجله Frontiers in Psychiatry ارائه شده است.

کلید واژه :

بیماری کرونا

،

سلامت روان کادر درمانی

،

کادر درمانی

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha