کد خبر : ۳۴۶۶۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساخت ربات ضدعفونی کننده با سرعت بالا

دمحققان دانشگاه فنی نانیانگ در سنگاپور یک ربات نیمه خودکار ساختند که قابلیت ضدعفونی سطوح وسیع را با سرعت بالا دارد؛ این ربات قادر است سطوح دارای شکل غیرمعمول…

ساخت ربات ضدعفونی کننده با سرعت بالا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری سی نت، این ربات جدید که eXtreme Disinfection roBOT یا به اختصار (XDBOT) نام دارد، به صورت بی سیم و با استفاده از یک لپ تاپ یا تبلت کنترل می شود و نیازی به حضور کاربر در محل تحت ضدعفونی ندارد. بدین ترتیب احتمال آلوده شدن شخص کاربر به ویروس کرونا منتفی می شود.
ربات های ضدعفونی کننده موجود در بازار برای پاکسازی و ضدعفونی سطوح صاف و کف خیابان ها و ساختمان ها طراحی شده اند، اما ربات XDBOT به گونه ای طراحی شده که قادر است سطوح دارای شکل غیرمعمول و غیرهموار و همچنین اشیایی را که بالاتر از سطح زمین قرار دارند، به خوبی ضدعفونی کند.
این ربات دارای یک بازوی متحرک با ۶ محور است که قابلیت شبیه سازی حرکات دست انسان را دارد و با استفاده از آن می تواند به مکان هایی مانند زیر تخت، کلیدهای برق، دستگیره در و سطح زیر و روی میز دسترسی یابد.
همچنین به جای استفاده از یک نازل عادی، به یک نازل دارای بار الکتریکی مجهز است که توانایی اسپری کردن مواد ضدعفونی کننده را در فواصل بیشتر و عمیق تر در اختیار می گذارد. این نازل، ترکیبات شیمیایی دارای بار الکتریکی مثبت را در محیط پخش می کند و ذرات مواد شیمیایی به سوی هرچیزی که دارای بار منفی باشد جذب می شوند. بدین ترتیب سطوحی که قبلا روی آن ها مواد ضدعفونی کننده پاشیده شده، ذرات مواد ضدعفونی کننده را پس می زنند و تمام سطوح به نحو موثری ضدعفونی می شوند.
محققان نمونه اولیه این ربات را تولید کرده اند و قرار است به زودی در اماکن عمومی عملکرد آن را مورد آزمایش قرار دهند.

کلید واژه :

ساخت ربات ضدعفونی کننده

،

ربات ضدعفونی کننده

ثبت نظرات
captcha