کد خبر : ۳۴۶۶۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تصفیه پیوسته فاضلاب با منسوجات نانویی

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند پساب را با استفاده از منسوجات تصفیه کنند.

تصفیه پیوسته فاضلاب با منسوجات نانویی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، یکی از آلوده ترین پساب های صنعتی، پساب های صنعت نساجی است که معمولا دارای مقادیر زیادی رنگزا و مواد شیمیایی است. وجود چنین موادی در آب نه تنها منجر به آلودگی محیط زیست، بلکه سبب تغییر در زیست بوم جانداران کره زمین می شود.  

روش های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی مرسوم که جهت زدودن رنگزا از پساب صنایع نساجی بکار می روند، هزینه بالایی داشته و نیازمند صرف انرژی بسیارند، ضمن آن که آلودگی های ثانویه هم ایجاد می کنند.

بهاره مسیب زاده دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی نساجی در گرایش شیمی نساجی و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری پروژه «تصفیه پیوسته پساب با استفاده از منسوجات مبتنی بر فناوری نانو» گفت: این پروژه با هدف اراِئه روشی کارآمد با بازدهی بالا جهت تصفیه پساب صنعت نساجی و رنگ طراحی شده است.

وی با بیان این که در این پروژه راکتوری آزمایشگاهی طراحی شد که با استفاده از نخ های متشکل از نانوالیاف، پساب را در هنگام عبور و در لحظه رنگبری می کند، بیان کرد: در ساخت این نخ ها از نانوذرات TiO۲ بهره بردیم که کارایی زیادی در تخریب پساب دارند.  

وی با اشاره روند اجرای پروژه گفت: ابتدا نخی از نانوالیاف حاوی نانوذرات TiO۲ به روش الکتروریسی با دو نازل تولید شده، سپس در راکتور آزمایشگاهی طراحی شده قرار گرفت.  

وی ادامه داد: در این راکتور نخ همواره در تماس با جریان پساب قرار می گرفت و آلاینده های موجود در پساب را تخریب می کرد.
دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: این راکتور در زدودن آلاینده های آلی از پساب کارخانه ها به ویژه در شرایطی که پساب دارای رنگ و بو است ولی به لحاظ شاخص های بیولوژیکی مشکلی ندارد، کارایی دارد.

به گفته مسیب زاده، استفاده از نخ متشکل از نانوالیاف به عنوان بستر برای نگه داری نانوذرات به دلیل نسبت سطح به حجم فوق العاده بالای نانوالیاف باعث افزایش سطح مشترک بین نانوذرات و آلاینده ها و در نتیجه منجر به افزایش راندمان تخریب آلاینده های موجود در پساب می شود.

وی ادامه داد: از مزایای این روش، حذف مرحله پرهزینه زدودن نانوذرات از پساب است.  

وی با بیان این که در این طرح سرعت تخریب پساب نسبت به روش های دیگر بالاتر است، بیان کرد: در روش های معمول از راکتور گسسته جهت تخریب پساب استفاده می شود. با استفاده از راکتور پیوسته سرعت حذف آلاینده ها از پساب افزایش چشمگیری خواهد داشت.

مسیب زاده با بیان این که در این طرح برای فعال کردن نانوذرات TiO۲ جهت تخریب آلاینده ها از تابش فرابنفش بهره می بریم، گفت: با افزایش سرعت تخریب آلاینده ها مصرف انرژی کاهش می یابد.

این پروژه در راستای پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی و به راهنمایی دکتر محمد امانی تهران و مشاوره دکتر فرناز معماریان انجام شده است.

کلید واژه :

تصفیه فاضلاب

،

منسوجات نانویی

ثبت نظرات
captcha