کد خبر : ۳۴۶۶۵۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بررسی جهان بعد از ویروس کرونا

استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی گفت: کرونا کلا قدرت آمریکا را کاهش می دهد، اکنون این کشور بیشتر به مسائل داخلی خودش توجه کند و احتمالا بسیاری از سربازان و نیروهای خود را از منطقه بیرون می برد و توجه آمریکا از محیط بین الملل و خاورمیانه به سمت مسائل داخلی سوق پیدا می کند که این به نفع ایران است.

بررسی جهان بعد از ویروس کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر روح الله اسلامی در خصوص تاثیرات فراگیری جهانی کووید-۱۹ بر مناسبات داخلی و خارجی کشورها اظهار کرد: اتفاقی که افتاده است نزدیک به نیمی از جمعیت کره زمین را خانه نشین کرد و یک رویداد بی سابقه بعد از جنگ جهانی دوم به شمار می رود که تبعاتی علاوه بر گرفتن جان انسان ها داشته است از جمله اینکه به علت قدرت سرایت زیادی که دارد امکان فعالیت ها را کاهش داده است و نتیجه این به بحران های اقتصادی و کاهش حجم فعالیت های اقتصادی دنیا منجر شده است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: همچنین این ویروس تمام روندهای عادی که در سیاست داخلی و خارجه کشورها دنبال می شد را تحت تاثیر قرار داده و حتی فعالیت های هنری و ورزشی همگی تعطیل شده و انگار یک توقف و ایستایی اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: مساله کرونا از لحاظ علوم سیاسی و روابط بین الملل می تواند تبعات گسترده ای داشته باشد، از جمله اینکه دولت ها از این به بعد قدرتمندتر می شوند و در مقابل بازیگران محلی مانند احزاب، NGO  و گروه های قومیتی و همچنین بازیگران فراملی مانند سازمان های بین الملل و اتحادیه های منطقه ای، دولت ها قدرتمندتر می شوند و در واقع اصلی ترین بازیگر در محیط بین الملل و محیط های داخلی خواهند بود بنابراین دولت های قدرتمند و دولت های ملی دوباره جایگاه خود را پیدا می کنند.

نقش تعیین کننده سیاست های بهداشت و سلامت در آینده

استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی تصریح کرد: در سراسر دنیا سیاست های بهداشت و سلامت نقش تعیین کننده ای خواهند داشت و از این به بعد بخش عمده ای از بودجه کشورها و سیاست گذاری ها به سمت بهداشت و سلامت و افزایش شاخص های زیستی حرکت خواهند کرد و این روندی است که جزو مطالبات همه شهروندان در دنیا محسوب می شود.

اسلامی در مورد یکی دیگر از تبعات مساله کرونا افزود: ما بعد از این ویروس شاهد رواج نوعی از ملی گرایی و در خود فرورفتگی خواهیم بود و همچنین می توانیم شاهد این باشیم که کشورها از همه تعهدات منطقه ای و بین المللی خود کنار می روند و سعی می کنند فقط کشور خودشان را حفظ کنند، گرچه ما شاهد کمک هایی بین کشورها بودیم و همچنین تجربیات خود را در اختیار دیگران می گذاشتند اما به عنوان مثال در اتحادیه اروپا به هم کمک نکردند یا در خیلی از کشورهای دیگر تلاش حداکثری همه دولت ها برای این است که کشور خود را از بحران به سلامت عبور دهند و در مجموع رونق ملی گرایی و توجه دولت ها را شاهد خواهیم بود.

وی اضافه کرد: شاهد کاهش روندهای ایدئالیستی در روابط بین الملل خواهیم بود، در واقع کسانی که به دنبال جهان بدون مرز و اتحادیه های بین المللی و منطقه ای بودند خیلی از قدرت خود را از دست می دهند و کسانی که طرفدار افزایش نقش سازمان های بین الملل بودند آن ها نیز همین شرایط را دارند که دلیل این هم افزایش قدرت دولت هاست.

اهمیت یافتن مرزها

استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی در خصوص تبعات فراگیری جهانی کووید-۱۹ افزود: مرزها و حفظ شهروندانی که در یک دولت-کشور زندگی می کنند اهمیت فراوانی دارد و حتی شاید از این به بعد مهاجرت و رفت وآمدها با چالش بیشتری مواجه باشد.

اسلامی خاطرنشان کرد: سیاست های خودیاری افزایش می یابد و همچنین بی اعتمادی نسبت به سایر بازیگران ایجاد می شود و این نیز به این معناست که همه دولت ها باید خودشان، خودشان را از این بحران نجات بدهند و کسی نمی تواند به آن ها کمک کند.

دولت ها قدرت مداخله بسیار زیادی پیدا می کنند

وی در مورد تاثیر بحران کرونا بر قدرت گرفتن دولت ها عنوان کرد: دولت ها قدرت مداخله بسیار زیادی پیدا می کنند به عبارتی اختیاراتی که به آن ها واگذار شد، اختیاراتی همچون تعطیلی کارخانه ها، فاصله گذاری اجتماعی، قرنطینه و دخالت در تمام مواردی که پیش از این از انجام آن منع بودند و به عبارتی اکنون به راحتی می توانند جلوی یک تظاهرات، اعتراض و تجمع را بگیرند حال آنکه در هیچ کدام از قانون اساسی ها این امکان برای دولت ها وجود نداشت اما اکنون به راحتی این اختیار را به دست آوردند و می توانند دست به مداخلات گسترده در اجتماعات انسانی بزنند و این گونه ای از دولت هایی را خلق می کند که قدرت فراوانی دارند.

استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی در خصوص مساله جهانی شدن تصریح کرد: جهانی شدن به معنای این است که یک سری از روندها به خصوص در اقتصاد شکل بین المللی به خود می گیرد و همچنین سبک های خاصی از فرهنگ در دنیا گسترش پیدا می کند و ارتباطات کشورهای مختلف افزایش پیدا می کند و به خصوص تکنولوژی اطلاعات نیز به این کمک می کند تا انسان ها مرزهای ملی را در نوردند و کالا، خدمات و سایر مطالبات خود را در فضای بدون مرز جست وجو کنند.

اسلامی در مورد نقدهایی که بر فرایند جهانی شدن وارد می شود، بیان کرد: نقدهایی بر جهانی شدن وارد می شده از این منظر که جایگاه کشورهایی که ضعیف تر هستند و قدرت کم تری دارند در این میان بیشتر تنزل پیدا می کند و همین طور آسیب هایی به محیط زیست و منابعی که همه انسان ها از آن سهم دارند وارد می شود و برخی از آن ها بیشتر استفاده می کنند.

کرونا جهانی شدن را از بین نخواهد برد

وی در خصوص تاثیر بحران کرونا بر فرایند جهانی شدن گفت: بحرانی که اکنون به وجود آمده است فرایند جهانی شدن را از بین نخواهد برد بلکه فرایند جهانی شدن همچنان تداوم خواهد داشت اما نه از منظر آرمان گرایانه ای که همه انسان ها بتوانند از آن سهم داشته باشند و در مجموع جهانی شدن تداوم خواهد داشت و کشورهای قدرتمندتر سهم بیشتری از این فرایند خواهند برد.

استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی تصریح کرد: در عرصه جهانی شدن کشورهای مختلف بازیگری های مختلفی را انجام می دهند و اکنون به اسپانیا و آمریکا ضربه هایی وارد شده است و چین توانسته که بحران را تا حدودی جمع کند یا حداقل نمایش بدهد که این کار را انجام می دهد، در نتیجه یک تعلیق و ایستی در این فرایند اتفاق افتاده است اما اینکه بعد از این بحران سیاستمداران و نخبگان بگویند که راه را اشتباه رفته اند و از این به بعد بیشتر مراقب محیط زیست باشیم یا بیشتر به کشورهای در حال توسعه توجه کنیم یا عدالت و مفاهیم اخلاقی را گسترش بدهیم، اتفاق نخواهد افتاد و این ها در حد آرزو است و روندهای گذشته دوباره تشدید می شود.

اسلامی در مورد افزایش مداخله گری دولت ها خاطرنشان کرد: بنظر من حتی اوضاع بدتر هم خواهد شد یعنی خودیاری، خودمحوری و دولت های قدرتمند و مداخله گر وجه واقع گرایی که در گذشته وجود داشت و حال رخنه هایی که برخی از کشورها به لحاظ ایدئالیستی انجام می دادند، از میان خواهد برد و جهان بعد از کرونا قطعا جهانی اخلاقی و مبتنی بر همیاری و منطقه گرایی نخواهد بود و قطعا جهانی خودخواه تر و فردگرایانه تر خواهد بود.

وی در خصوص فعالیت های نژادپرستانه در ارتباط با بحران کرونا عنوان کرد: اساسا مساله سیاه و سفید، مرد و زن، شرقی و غربی و این برچسب ها و اینکه برخی انسان ها خود را دارای هویت برتری می دانند و دیگران را نقد می کنند همواره بوده است، این ویروس هم چون از چین شروع شد برخی از کشورهای غربی به ویژه آمریکا تاکید داشتند که این وضعیت چون از سمت چین آغاز شده است جلوی کالاهای آن ها گرفته شود، به این کشور مهاجرت نکنند و ... .

تقابل چین و آمریکا در مساله کرونا

استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی در مورد بحث های توطئه محور حول مساله کرونا گفت: این بحران یک موجی بود که تمام کره زمین را در نوردید و حتی در این میان بحث های توطئه محور وجود داشت که به نظر می رسد هیچ کدام از این ها درست نیست که مثلا دستی پشت این قضایا باشد، این یک بیماری فراگیر است که در دوران گذشته هم از این بیماری ها بوده است. اینکه چین و آمریکا یکدیگر را مقصر جلوه می دهند به خاطر تبادلاتی است که با هم دارند و سعی می کنند دیگری را از مرکز خارج کنند و دست بالا را داشته باشند.

کاهش قدرت آمریکا تحت تاثیر بحران کرونا

اسلامی در مورد تاثیر بحران کرونا بر فعالیت های بین المللی آمریکا خاطرنشان کرد: کرونا کلا قدرت آمریکا را کاهش می دهد، میزان مرگ و میری که در آن جا وجود دارد وشیوع بسیار بالایی که در آمریکا دارد و همچنین سیاست گذارانی که بیماری را جدی نگرفته اند باعث شده است که اکنون امریکا بیشتر به مسائل داخلی خودش توجه کند و احتمالا بسیاری از سربازان و نیروهای خود را از منطقه بیرون می برد و توجه آمریکا از محیط بین الملل و خاورمیانه به سمت مسائل داخلی سوق پیدا می کند که این به نفع ایران است، از طرفی ایران می تواند غیرقانونی و غیر مشروع بودن تحریم هایی که علیه اش اتفاق افتاده بود با توجه به مسائلی که کرونا برای ایران فراهم کرده از جمله اینکه نمی تواند کمک بگیرد، نشان بدهد.

وی افزود: اکنون کشورهای اروپایی به کمک ایران آمده اند و حساب های بلوکه شده ایران را آزاد کردند و کمک های خود را انجام می دهند و حتی درخواستی که ایران از صندوق بین المللی پول داشت و به دلیل تحریم ها نمی توانستند منتقل کنند اکنون قرار شده است از طریق کشورهای اروپایی و کانال مالی ویژه ای که طراحی شده است منتقل کنند و در مجموع این اقدامات می تواند به نفع ایران باشد و گشایشی را ایجاد کند.

ایران و آمریکا به سمت مذاکره سوق پیدا نمی کنند

استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی در مورد امکان مذاکره میان ایران و آمریکا خاطرنشان کرد: شرایط کنونی ایران و آمریکا را به سمت مذاکره سوق نخواهد داد. ایران و آمریکا در وضعیت رودررویی مستقیم در منطقه هستند و منافع آن ها به هیچ وجه با هم اشتراک ندارد و مجموعه اقداماتی که در چند سال اخیر انجام شده است از جمله ترور، حمله به پایگاه های یکدیگر، تهدیدهای فراوان، تحریم ها و فعال کردن شبه نظامیان همگی شرایط را به گونه ای ایجاد نمی کند که به سمت مذاکره حرکت کنند چراکه اصلا موضوعی برای مذاکره کردن باقی نمانده است.

 

کلید واژه :

بررسی جهان

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha