کد خبر : ۳۴۶۶۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

احتمال انتقال ویروس کرونا از اموات

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه توصیه ما این است که افراد از ماسک استفاده کنند، گفت: اجباری کردن استفاده از ماسک در مترو، عملی نیست؛ آمار غربالگری در تهران کمتر از سایر استان ها است.

احتمال انتقال ویروس کرونا از اموات

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر علیرضا رئیسی در ادامه گفتگوی ویدیویی با خبرنگاران با بیان اینکه بحث حمل و نقل عمومی در تهران، بحث مشکل کرونا برای شرایط کنونی نیست و همیشه ضعف زیرساخت های ما در حمل و نقل عمومی مشهود بوده است، اظهار کرد: لغو طرح ترافیک در جهت رعایت فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی بود؛ اگرچه برداشتن طرح ترافیک باعث ایجاد ترافیک و آلودگی می شود اما استفاده از خودرو های شخصی شانس انتقال عفونت را کمتر می کند.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر علت مخالفت ستاد ملی مبارزه با کرونا با استفاده اجباری از ماسک در مترو تهران اظهار کرد: باید تعداد ماسک که در کشور استفاده می شود را محاسبه کنیم مثلا می گویند روزانه 2 میلیون نفر در مترو جا به جا می شوند بنابراین این امکان وجود ندارد که روزانه 2 میلیون ماسک داده شود! اینکه اجبار کنیم و حتما مترو به کسی که ماسک ندارد سوار نکند، عملی نیست.

وی ادامه داد: ابتدا باید برآوردی از آمار استفاده از ماسک در کشور داشته باشیم؛ توصیه ما این است که افراد از ماسک استفاده کنند اما اجباری کردن آن، عملی نیست بنابراین پیشنهاد ما این است که از حمل و نقل عمومی استفاده نشود و در صورت استفاده نیز توصیه های بهداشتی در هنگام استفاده از حمل و نقل عمومی رعایت شود و افراد دارای علامت کرونا از حمل و نقل عمومی استفاده نکنند اما اینکه بگوییم استفاده از ماسک در مترو اجباری است و افرادی که ماسک نمی زنند، اجازه ورود به مترو پیدا نکنند، عملی نیست.

ضرورت نظارت بر سلامت آب روستاها

رئیسی درباره وضعیت بهداشت در برخی روستاها اظهار کرد: در سطح کشور هرجا مشکل در زمینه وضعیت لوله کشی و سلامت آب وجود داشته است نگرانی در زمینه انتقال بیماری از آب وجود دارد؛ نظارت بر آب و کنترل آن و آزمایش های میکروبی و بیوشیمیایی و کلرزنی آب اهمیت بالایی دارد و سازمان های مربوطه باید تلاش کنند تا به روستاها لوله کشی و نظارت بهتری داشته باشیم.

پرستاران 89 روزه باید تعیین تکلیف شوند

وی درباره به کارگیری نیروهای پرستاری خاطرنشان کرد: این افراد باید در آزمون شرکت کنند و گزینش شوند اما در بحران کرونا راهکاری که گذاشتیم این بود که بتوانند بدون گزینش وارد شوند و 89 روز کار کنند اما قبل از اینکه 89 روز تمام شود باید تعیین تکلیف شوند.

آمار غربالگری در تهران کمتر از سایر استان هاست

رئیسی با بیان اینکه آمار غربالگری در تهران کمتر از سایر استان هاست، خاطرنشان کرد: بیش از 50 هزار نفر از پرسنل در حال رصد کردن اطلاعات مردم هستند؛ 60 تا 70 درصد تهرانی ها در بسیج ملی مقابله با کرونا غربالگری شده اند در حالیکه 80 درصد شهرستان ها غربالگری شدند.

وی افزود: از 70 میلیون نفری که غربالگری شدند یک میلیون نفر علامت دار بودند که حدود 700 هزار نفر ویزیت شدند و 8000 نفر در بیمارستان بستری شدند.

اجباری برای بازگشایی مشاغل وجود ندارد

وی با بیان اینکه با مشاغلی که تخلف داشتند برخورد شده است، بیان کرد: اجباری برای بازگشایی مشاغل وجود ندارد و مشاغل کم ریسک که در استان ها از 23 فروردین بازگشایی شده اند به اختیار خود بازگشایی شدند و پروتکل های بهداشتی به آنها ابلاغ شد؛ برای مشاغل پرریسک نیز دستورالعمل ارسال شده است اما این به معنای بازگشایی این مشاغل نیست! ابتدا باید بررسی کنیم که ببینیم بازگشایی مشاغل کم ریسک چه تأثیری می تواند بر شیوع بیماری داشته باشد و پس از ارزیابی، بازگشایی های بعدی را انجام دهیم.

پزشکان نیز در سامانه اصناف ثبت نام کنند

وی درباره نامه ابلاغ شده به سازمان نظام پزشکی مبنی بر شرایط بازگشایی مطب ها اظهار کرد: کارشناسان بهداشت محیط بر جنبه های بهداشتی مشاغل از جمله دفن زباله ها و فاصله گذاری اجتماعی نظارت می کنند؛ پزشکان و همه مشاغل باید در سامانه ما ثبت نام کنند که پروتکل های بهداشتی برای آنها ابلاغ شود و از طرف دیگر کد بهداشتی که برای این مشاغل صادر می شود باعث اطمینان خاطر مردم از رعایت پروتکل ها در مشاغل می شود.

احتمال انتقال ویروس کرونا از اموات کمتر است

رئیسی درباره انتقال ویروس از اموات تصریح کرد: افراد زنده مبتلا به کروناویروس، آن را بیشتر انتقال می دهند زیرا سرفه و عطسه می کنند؛ شانس انتقال ویروس از افرادی که فوت می کنند کمتر است اما پروتکل های بهداشتی تغسیل و تدفین اموات صادر شده اند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: سالانه افراد زیادی بر اثر بیماری های تنفسی فوت می کنند و یکی از این بیماری ها، سندرم تنفسی حاد بزرگسالان است که علت آن، تنها کرونا نیست و می تواند علل دیگری نیز داشته باشد و اینکه گفته شود هر فردی که به دلیل سندرم حاد تنفسی فوت می کند، کرونامثبت بوده است، علمی نیست.

کلید واژه :

احتمال انتقال ویروس کرونا

،

اموات

،

انتقال ویروس کرونا

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha