کد خبر : ۳۴۶۶۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

واکسن آنفلوآنزا در مصون سازی افراد در برابر کرونا تاثیر ندارد

مدیر دفتر نظام ارجاع و پزشک خانواده سازمان نظام پزشکی کشور با بیان این مطلب که ویروس کرونا یک ویروس جدید و رفتار آن غیرقابل پیش بینی تصریح کرد: واکسن آنفلوآنزا هیچ تاثیر در مصون سازی افراد در برابر کرونا ندارد.

واکسن آنفلوآنزا در مصون سازی افراد در برابر کرونا تاثیر ندارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر "محبوبه گلستانی" در پویش مردمی مقابله با کروناویروس با اشاره به حساسیت برخی افراد به مواد ضدعفونی کننده  گفت: این روزها مصرف استفاده از ضدعفونی کننده ها افزایش پیدا کرده لذا باید در مصرف آنها دقت زیاد داشته باشید زیرا برخی افراد به این مواد ضدعفونی کننده حساسیت داشته که می تواند مشکلاتی را برای آنها ایجاد کند، همچنین برخی مواد غذایی نیز حساسیت زا هستند و باعث خس خس گلو می شوند و افرادی که دچار این عارضه شده اند، باید روزانه گلوی خود را با آب و نمک شستشو دهند.

وی درباره احتمال انتقال ویروس از طریق کفش و دفترچه ها یادداشت بیان کرد: برای از بین بردن ویروس از دفترچه های یادداشت، می توانید از باد داغ سشوار استفاده کنید یا ۲ روز دفترچه یادداشت خود را در یک مکان بگذارید تا خود به خود ویروس از بین برود. برای از بین بردن ویروس روی کفش نیز ۳ تا ۵ روز وقت نیاز است اما در مجموع باید به این نکته توجه داشت که هنوز میزان ماندگاری ویروس کووید ۱۹ روی سطوح مختلف مشخص نشده است.

مدیر دفتر نظام ارجاع و پزشک خانواده سازمان نظام پزشکی کشور با بیان این مطلب که ویروس کرونا یک ویروس جدید و رفتار آن غیرقابل پیش بینی تصریح کرد: واکسن آنفلوآنزا هیچ تاثیر در مصون سازی افراد در برابر کرونا ندارد.

وی با اشاره به اینکه سطوحی که فرد غریبه به آن دست زده را باید حتما گندزدایی کرد گفت: درباره استفاده از ماسک، برای ماسک های جراحی حداکثر تا 2 ساعت و برای ماسک های فیلتردار حداکثر تا ۸ ساعت می توان استفاده کرد. به هیچ عنوان ماسک های فیلتردار را  نباید شست زیرا اثر حفاظتی ماسک با شستن از بین خواهد رفت ضمن آنکه درباره این نوع ماسک ها توجه داشت که هر اقدامی که باعث تغییری در بافت ماسک شده یا شکل ماسک را تغییر دهد، دیگر ماسک اثر حفاظتی خود را از دست داده است.

گلستانی با تاکید برآنکه کلیه علایمی که به سرماخوردگی شباهت دارد را باید جدی گرفت، عنوان کرد: یکی از دلایل تنگی نفس استفاده از مواد ضدعفونی کننده است همچنین حساسیت های فصلی سبب این مهم می شود اما تشخیص تنگی نفس توسط یک فرد متخصص باید انجام شود.

وی با برشمردن علایم شایعه ابتلا به کروناویروس اظهار کرد: گرفتگی صدا می تواند ناشی از کرونا باشد اما باید همراه سایر علایم همچون تب، سرفه، تنگی نفس و ... باشد ولی باید مدنظر داشت که در فصل بهار حساسیت هایی که گلو را تحت تاثیر قرار می دهند نیز زیاد شایع است و شستشوی حلق و بینی به کاهش این حساسیت ها می تواند کمک کند.

مدیر دفتر نظام ارجاع و پزشک خانواده سازمان نظام پزشکی کشور با بیان این مطلب که سردرد نیز می تواند از علایم کووید ۱۹ باشد، ادامه داد: هر علایمی از التهاب در گلو می تواند از نشانه های کووید ۱۹ باشد اما ما به علایمی چون تنگی نفس، تب و سرفه توجه بیشتری داریم اما افراد دارای التهاب گلو حتما خود را ایزوله کرده و تماس خود را با سایر افراد کاهش داده و از ماسک استفاده کنند.

وی بیان کرد: ظروف و سینک ظرفشویی با آب جوش می توان ضدعفونی کرد مشروط به اینکه مدت زمان کافی آب جوش با آن تماس داشته باشد و اگر گرمای آب ۱۰۰ درجه سانتیگراد باشد ۳ تا ۵ دقیقه تماس با ناحیه آلوده، آن سطح را ضدعفونی خواهد کرد و اگر دمای آب به ۵۳ درجه سانتیگراد برسد ۳۰ دقیقه وقت برای از بین بردن ویروس کرونا نیاز داریم.

انتهای پیام

کلید واژه :

واکسن آنفلوآنزا

،

مصون سازی

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha