کد خبر : ۳۴۶۶۴۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

انتشار اولین مطالعه ملی درباره انتقال کرونا از هوا/ کرونا در هوا نمی ماند

اولین مطالعه ملی درباره انتقال کرونا از طریق هوا در دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شد که بر اساس آن ویروس عامل کووید-۱۹ در نمونه های هوای اتاق های بیماران کرونایی مشاهده نشد.

انتشار اولین مطالعه ملی درباره انتقال کرونا از هوا/ کرونا در هوا نمی ماند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، به منظور پاسخ به هوابرد بودن کرونا ویروس جدید، اولین مطالعه در ایران و یکی از پنج مطالعه در دنیا تحت عنوان «بررسی حضور SARS-CoV-۲ (عامل بیماری کووید-۱۹) در هوای اتاق های ICU بیمارستان امام خمینی شهر تهران» منتشر شد.

دکتر محمد صادق حسنوند مجری طرح و نویسنده مسئول مقاله و رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوا پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: به منظور ارائه شواهد علمی در خصوص انتقال کرونا ویروس جدید در هوا محققان پژوهشکده محیط زیست و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران مطالعه ای را تحت عنوان «بررسی حضور SARS-CoV-۲ (عامل بیماری کووید ۱۹) در هوای اتاق های ICU مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) تهران» در اسفندماه ۱۳۹۸ در اتاق های بستری بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در مجتمع بیمارستانی امام خمینی تهران انجام دادند که مقاله آن به چاپ رسید.

وی افزود: با توجه به همه گیری کووید -۱۹ در دنیا یکی از اصلی ترین سؤال هایی که ذهن محققان را درگیر کرده این است که روش های انتقال این ویروس کدامند؟ در حقیقت با توجه به شواهد موجود، برخی از محققین معتقداند که SARS-CoV-۲ (ویروس عامل کووید -۱۹) هوا برد (airboe) است و برخی دیگر با این بحث مخالف هستند.

حسنوند افزود: برای پاسخ به این سؤال و ارائه شواهد علمی در این مورد، مطالعه ای تحت عنوان «بررسی حضور SARS-CoV-۲ (عامل بیماری کووید ۱۹) در هوای اتاق های ICU مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) شهر تهران» توسط پژوهشکده محیط زیست دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در اسفندماه ۱۳۹۸ به تصویب رسید. این تحقیق با همکاری مرکز تحقیقات آلودگی هوا پژوهشکده محیط زیست، دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و مجتمع بیمارستانی امام خمینی تهران انجام شد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: مراحل نمونه برداری از هوای داخل اتاق های بستری بیماران کرونایی و انجام آزمایش های مربوطه در اواخر اسفندماه ۱۳۹۸ صورت گرفت و مقاله این مطالعه در فرودین ماه در مجله Science of the Total Environment به چاپ رسید. در حقیقت این تحقیق جزء اولین مطالعات در دنیا در خصوص بررسی انتقال کووید ۱۹ از طریق هوا بوده است.

حسنوند تصریح کرد: در این مطالعه به منظور بررسی airboe بودن این ویروس، تجهیزات استاندارد نمونه برداری هوا در فاصله حداقل دو تا پنج متری از تخت بیماران مبتلا به کووید ۱۹و در ارتفاع حدود یک و نیم متری از کف نصب شدند. همچنین پارامترهای جانبی دیگری ازجمله تعداد ذرات معلق هوا، درجه رطوبت و دی اکسید کربن هم سنجش شد.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس نتایج این تحقیق، در هیچ کدام از نمونه های هوای اتاق های بیماران کرونایی، SARS-CoV-۲ (ویروس عامل کووید-۱۹) مشاهده نشد و یافته های این مطالعه همانند نتایج مطالعات انجام شده در سنگاپور، هنگ کنگ و ... بوده است.

حسنوند گفت، گرچه در این مطالعه ویروس عامل کووید-۱۹ در هیچکدام از نمونه های هوای داخل اتاقهای بستری بیماران کووید ۱۹ مشاهده نشد؛ اما با توجه به اینکه تاکنون شواهد محدودی در دنیا در این زمینه منتشر شده است، انجام مطالعات بیشتر به صورت experimental و در نظر گرفتن شرایط مختلف بسیار ضروری است.

توضیح اینکه با توجه به شواهد «موجود» سازمان های معتبر دنیا نظیر سازمان جهانی بهداشت (WHO) و مرکز پیشگیری و کنترل بیماری امریکا (US. CDC) تاکنون بحث هوابرد بودن این ویروس را تائید نکرده اند.

کلید واژه :

انتقال کرونا از هوا

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha