کد خبر : ۳۴۶۶۲۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بهره برداری تصفیه فاضلاب اولترافیلتراسیون در فولاد سفیددشت بروجن

مدیرعامل فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری گفت: برای نخستین بار در بخش صنعت کشور ، طرح تصفیه فاضلاب و پساب به روش اولترافیلتراسیون در مجتمع فولاد سفیددشت با…

بهره برداری تصفیه فاضلاب اولترافیلتراسیون در فولاد سفیددشت بروجن

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمود ارباب زاده اظهار داشت: این ابتکار و فناوری با همکاری یکی از شرکت دانش بنیان با وجود تحریم اقتصادی کشور در سال جهش تولید در این مجتمع صنعتی ، تجهیز، تکمیل و بهره برداری شد.

به گفته وی، با راه اندازی این طرح خلاق ملی ۳۰ لیتر آب در ثانیه از پساب و شبکه فاضلاب شهر بروجن تصفیه و در صنعت فولادسازی به واحد احیاء مستقیم و سیستم خنک کننده می رسد. 

به گزارش ایرنا،واحد تصفیه پساب فولاد سفید دشت به صورت تمام اتوماتیک طراحی شده است و شامل واحدهای فیلترشنی، فیلتر کربنی، فیلتر کارتریج، گندزدایی اولیه و واحد اولترافیلتراسیون است. 

مدیرعامل فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری ،با اشاره به دستاورد رشد ۳۰درصدی بهره وری(راندمان) و تولید ۷۲۵هزار تُنی آهن اسفنجی در سال ۹۸ تصریح کرد: امسال در راستای تحقق جهش تولید با تمرکز بر اهداف توسعه ای، تولید۸۰۰ هزار تُن آهن اسفنجی برای این مجتمع پیش بینی شده است.
وی گفت:از ابتدای امسال تاکنون با وجود مشکل شیوع ویروس کرونا ، ۵۵ هزار تُن آهن اسفنجی در این واحد صنعتی تولید شده است که با بومی سازی سامانه تصفیه پساب، توسط متخصصان داخلی، بیش از ۵۰ درصد صرفه جویی ارزی در این مجتمع صورت گرفته است.
ارباب زاده، از پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصدی تصفیه خانه اصلی پساب بروجن تا پایان امسال خبر داد و تاکید کرد: بدنبال اجرای سیاست بهره مندی از پساب فاضلاب در طرح های صنعتی، برنامه ریزی های لازم برای استفاده از پساب فاضلاب بروجن در طرح فولاد سفیددشت به میزان ۱۰۰ لیتر ثانیه امسال محقق خواهد شد.

وی افزود:در این طرح شرکت آب و فاضلاب شهری چهارمحال و بختیاری بخشی از آب تصفیه شده از پساب فاضلاب بروجن را برای استفاده در صنعت به فولاد سفیددشت اختصاص می دهد.

مدیرعامل فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: شرکت آب و فاضلاب شهری چهارمحال و بختیاری درآمدهای ناشی از فروش این پساب را در اجرا و تکمیل زیرساخت های آب و فاضلاب شهرستان بروجن هزینه می کند.

وی، از توسعه فولادسازی سفیددشت در سال آینده خبر داد و یادآور شد: هم اینک ۵۳۰ نفر شامل ۱۳۰ نفر به صورت مستقیم و ۴۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم در این طرح تولیدی مشغول به کار هستند.

به گزارش ایرنا، از ابتدای عملیات ساخت طرح فولاد چهارمحال و بختیاری تا سال ۹۲ حدود ۴ هزار میلیارد ریال اعتبار در این طرح هزینه شد، که با واگذاری ۶۵ درصد این کارخانه به فولاد مبارکه، این بخش ۶ هزار میلیارد ریال در ساخت کارخانه سرمایه گذاری کرد و ۳۵ درصد مابقی را سازمان ایمیدرو خریداری و سرمایه گذاری کرده است. 
مجموعه فولاد چهارمحال و بختیاری شامل فاز احیا (تبدیل گندله آهن به آهن اسفنجی) و فاز فولادسازی (تبدیل آهن اسفنجی به اسلب) و فاز تولید شمش فولادی در ۴۲۲ هکتار و با زیربنای ۲۵۰ هکتار، در سفیددشت فعال است. 
مجتمع فولاد چهارمحال و بختیاری در سفیددشت در حدود ۳۰ کیلومتری مرکز استان قرار دارد. 
هم اینک یکهزار و ۱۲۷ واحد تولیدی و صنعتی در چهارمحال و بختیاری است. 

کلید واژه :

طرح تصفیه فاضلاب اولترافیلتراسیون

،

مجتمع فولاد سفیددشت

،

بروجن

،

فاضلاب

،

تصفیه فاضلاب

ثبت نظرات
captcha