کد خبر : ۳۴۶۶۲۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بررسی اثرگذاری ۵ داروی درمان ویروس کرونا

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری و رییس کمیته علمی ستاد کرونا از اجرای مطالعات بر روی پنج دارو برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا خبر داد و گفت: تاکنون هیچ فرمول استاندارد مورد تایید جهانی در دنیا برای درمان مبتلایان به این ویروس ارائه نشده است، ولی با تکنیک هایی که برای این دسته از بیماران در کشور پیاده سازی شد، شاهدیم که میزان مرگ و میر بیماران کرونایی در ICU نسبت به روزهای اول کاهش یافته است.

بررسی اثرگذاری ۵ داروی درمان ویروس کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر مصطفی قانعی در گفت وگوی ویژه صدا و سیما در خصوص درمان های ارائه شده برای مبتلایان به ویروس کرونا، اظهار کرد: وقتی امروز صحبت از درمان می شود، یک پزشک می گوید که زمانی روش های درمانی را مورد پذیرش قرار می دهد که مبتنی بر شواهد باشد و غیر از آن را قبول نمی کند. از این رو با توجه به زمان شیوع ویروس کرونا اگر قرار باشد مطالعاتی داشته باشیم که در آن یک گروه کنترل و یک گروه درمان تعریف شود، حداقل به ۲ تا ۳ ماه زمان نیاز است تا چنین طرحی تعریف و اجرا شود و به نتیجه برسد.

وی با بیان اینکه این زمان در شرایط شیوع ویروس کرونا محقق نشده است، اظهار کرد: از سوی دیگر بخشی از مطالعات اولیه ای که در زمینه ویروس کرونا در چین انجام شده بود، به سرعت منتشر شد؛ ولی بعدها این بحث مطرح شد که نتایج این مطالعات بر اساس مطالعات تصادفی نبوده است. ما زمانی اسم تصادفی را برای تحقیقات به کار می بریم که پزشک به طور تصادفی دارویی را به عده ای از بیماری بدهد و گروه دیگر از بیماران دارو دریافت نکرده باشند.

قانعی با تاکید بر اینکه در ایران دارو به مبتلایان داده نشده، بلکه رژیم های درمانی مورد مقایسه قرار گرفتند، ادامه داد: تا به امروز و تا این لحظه کسی در دنیا دارویی برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا معرفی نکرده که اثرگذاری قطعی آنها بر اساس شواهد علمی تایید شده باشد.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه مقالات علمی که در این زمینه منتشر شده، بیشتر بر اساس شواهد تجربیات شخصی است تا بر اساس مطالعات تصادفی، خاطر نشان کرد: در کمیته علمی ستاد کرونا تیمی تشکیل شده که هر روز شواهد جهانی را دریافت و مقالات علمی به روز را مطالعه می کند تا ببینیم کدام دارو موثر در این بیماری است تا در صورت تایید آن را وارد برنامه درمانی کشور کنیم.

ادامه تحقیقات برای تجویز بهترین داروهای موثر بر کرونا

رییس کمیته علمی ستاد کرونا از تدوین زمینه برنامه درمانی برای مبتلایان به ویروس کرونا از روزهای آغازین شیوع این ویروس خبر داد و گفت: بر اساس این برنامه در فاز اول داروی "اوسل تامیویر" را که برای درمان آنفلوآنزا تجویز می شود، در برنامه درمانی قرار دادیم، ولی به دلیل آنکه بی اثر بودن این دارو به اثبات رسید، از برنامه درمانی حذف شد.

وی با بیان اینکه داروی دیگر در این برنامه گنجانده شد، ادامه داد: داروی دیگر "کالترا" بود که برای بیماری ایدز تجویز می شود، ولی این دارو به صورت انتخابی است و هر کسی که تقاضای دریافت را داشته باشد، تجویز می شود.

قانعی با بیان اینکه در گام بعدی داروی " کلروکین" تجویز شد، اضافه کرد: اخیرا تجویز داروهای ضد مالاریا نیز زیر سوال رفته است؛ چراکه تجویز آن عوارضی را در پی دارد.

گزارش اخیر مرکز پزشکی شواهدنگر وابسته به دانشگاه آکسفورد (CEBM) بر اساس جمع بندی مطالعات موجود، شواهد را برای استفاده روتین از کلروکین در درمان کرونا کافی و مستدل نیافت و استفاده از آن را فقط برای کارآزمایی های بالینی توصیه کرد.پس از آنکه دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، در یک نشست خبری به احتمال موثر بودن کلروکین و مشابه آن، هیدروکسی کلروکین در درمان کرونا اشاره کرد، تقاضای جهانی برای این دارو - که معمولا در درمان مالاریا کاربرد دارد- به سرعت افزایش یافت.

یکی از تولیدکنندگان دارو در پاکستان که پیش از این هیدروکلروکین، ماده مورد استفاده در داروهای ضد مالاریا را به کیلویی ۱۰۰ دلار می خرید، حالا با قیمت هایی تا ۱۱۵۰ دلار مواجه شده است. سازمان بهداشت جهانی مکررا اعلام کرده است که هیچ شواهدی حاکی از موثر بودن کلروکین و هیدروکسی کلروکین بر ویروس کرونا در دست نیست اما دونالد ترامپ در یک مصاحبه دیگر با اشاره به این داروهای ضدمالاریا نظر داد که «چیزی که از دست نمی دهید؛ اینها را بخورید.»

این محقق حوزه زیست فناوری پزشکی، یادآور شد: در حال حاضر ما در فضایی هستیم که داروهایی پیشنهاد و بر روی آنها تحقیق می شود تا ببینیم کدام دارو بر درمان این ویروس موثرتر هستند.

اجرای طرح کشوری برای داروی ژاپنی

وی با اشاره به اجرای طرح کشوری داروی " فاوی پیراوی"، گفت: این طرح کشوری در دست اجرا قرار دارد و هنوز به نتیجه نرسیده است.

قانعی با اشاره به برخی ادعاها در زمینه موثر بودن این دارو بر درمان مبتلایان به ویروس کرونا، خاطر نشان کرد: آنهایی که ادعا می کنند این دارو بر درمان مبتلایان اثرگذار است، بر اساس نتایج تحقیقات شخصی است و تاکنون حتی یک برگه از مطالعات علمی بر روی اثرگذاری این دارو بر ویروس کرونا منتشر نشده است.

رییس کمیته علمی ستاد کرونا داروی " فاوی پیراوی" را دارویی برای درمان آنفلوآنزا دانست که در کشور ژاپن تولید شده است و ادامه داد: این دارو نه در FDA امریکا و نه در هیچ کشور دیگری به ثبت نرسیده است و تنها در ژاپن تولید شده و اخیرا این دارو در چین یک بار مصرف شده است.

وی با بیان اینکه این دارو برای برخی از بیماران مبتلا به کرونا در چین تجویز شد، اضافه کرد: از نتایج به دست آمده از این مطالعات یک مقاله علمی چاپ شده و مولف این مقاله درخواست بازگردان این مقاله را داشته است، چون مورد علمی تایید شده در آن وجود ندارد.

به گفته این مقام مسوول، این دارو برای درمان آنفلوآنزا است و در میان داروهای درمان این بیماری در رتبه اول قرار ندارد.

قانعی با بیان اینکه در فضای مجازی بر اثرگذاری فاوی پیراوی تاکید شده است، یادآور شد: این در حالی است که با مطالعه تست های انجام شده بر روی اثرگذاری فاوی پیراوی، هیچ موردی به نفع اثرگذاری جدی و معجزه آسای آن دیده نشد.

رییس کمیته علمی ستاد کرونا، افزود: علی رغم آنکه کار علمی برای اثرگذاری فاوی پیراوی انجام نشده است، ما تحقیقاتی بر روی آن در دست اجرا داریم و بر اساس آن ۱۰ بیمارستان در این تحقیقات همکاری دارند. این تحقیقات کاملا تصادفی است و نتایج آن تا یک ماه آینده اعلام خواهد شد.

به گفته وی، این مطالعات یک تحقیقات وسیع و تعداد بیماران مورد درمان با این دارو قابل توجه است.

قانعی تاکید کرد: داروی " فاوی پیراوی" در لیست داروهای کشور نیست، ضمن آنکه در پروتکل کشورهای اروپایی نیز این دارو به عنوان برنامه درمانی قرار نگرفته است.

به گفته وی، تنها یک کشور فاوی پیراوی را در لیست داروهای کرونایی وارد کرده است، ولی نه در رتبه های اول و دوم، بلکه در رتبه ۳ قرار دارد.

نتایج تحقیقات درباره دو داروی دیگر درمان کرونا

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به استفاده از داروی دیگر در این برنامه درمانی، خاطر نشان کرد: داروی دیگری که در برنامه درمانی کرونا در نظر گرفته شده، داروی "اکتمرا " Actemra  و در فاز مطالعه است و انتظار می رود تا یک هفته آینده نتایج اولیه آن استخراج و اعلام شود.

وی با بیان اینکه در این برنامه درمانی داروی "رمدسیویر" نیز گنجانده شده است، گفت: این دارو نیز در فاز مطالعاتی قرار دارد.

قانعی با بیان اینکه این ۵ دارو، داروهای مطرحی هستند که بررسی آنها در درمان مبتلایان به ویروس کرونا در حال انجام است، یادآور شد: به غیر از این موارد، بیش از ۲۰۰ تحقیق دیگر نیز در کشور در حال اجرا است و ایران سهم بزرگی در تحقیقات مورد- شاهدی در این زمینه در دنیا دارد.

وی با بیان اینکه در کنار دارو درمانی انواع تکنیک های درمانی مانند پلاسما درمانی، تزریق کورتون، استفاده از سلول های بنیادی و سایر تکنیک هایی که پزشک می تواند به کار گیرد، در حال استفاده است، اظهار کرد: این تلاش ها موجب شده که مرگ و میرهای ICU نسبت به هفته های اول کمتر شود و اینکه گفته شود کدام تکنیک موثر بوده نمی دانیم؛ چون درمان های ما ترکیبی بوده و نمی دانیم کاهش مرگ و میرها حاصل کدام تکنیک بوده است، ولی پزشکان تلاش کردند که از ابزارهایی که در اختیار دارند، برای نجات بیماران استفاده کنند.

قانعی تصریح کرد: علی رغم این تلاش ها ما هنوز منتظر یک فرمول کشف شده روی میز که مورد تایید و قبول جامعه جهانی باشد، هستیم؛ ضمن آنکه محققان ایرانی نیز سهمی در ارائه این فرمول ها دارند؛ چراکه  کشور همپای سایر کشورها مطالعه در این زمینه را آغاز کرده است و می تواند در تولید برنامه های جهانی درمانی در خصوص ویروس کرونا سهیم باشد.

کلید واژه :

درمان کرونا

،

کلروکین

،

هیدروکسی کلروکین

،

درمان کووید ۱۹

،

داروی مالاریا

،

درمان کووید ۱۹

،

لوپیناویر

،

ریتوناویر

ثبت نظرات
captcha