کد خبر : ۳۴۶۶۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تأثیرات منفی کروناویروس بر محیط زیست

یکی از مواردی که جهان پیش از شیوع کروناویروس با آن مقابله می کرد، افزایش مصرف پلاستیک برای پیشگیری از آلودگی محیط زیست بود، اما در حال حاضر با نگاهی به اطراف خود شاهد افزایش روزافزون مواد پلاستیکی استفاده شده در مقابله با این ویروس همه گیر هستیم.

تأثیرات منفی کروناویروس بر محیط زیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، یکی از موارد توصیه شده برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید-19 شست وشوی مکرر دست است، اما تاکنون به صابون شست وشوی دست های خود دقت کردید؟ شاید همه ما به فوم شست وشوی دست علاقه مند باشیم اما بطری این ماده شوینده یکی از عوامل مخرب در محیط زیست است.

بسیاری از افراد تصور می کنند، صابون های مایع در از بین بردن کروناویروس بسیار مؤثرتر از صابون های قالبی هستند و یکی از علل بیان شده در این تصور افراد، تماس دست با قالب صابون است که به نظر می رسد ممکن است موجب انتقال بیماری شود.

 مارلن وولف ، محقق فوق دکتری مهندسی عمران و محیط زیست در موسسه محیط زیست وودز دانشگاه استنفورد گفت: به نظر من تفاوتی بین استفاده از صابون مایع و یا صابون قالبی نیست و مهمترین مورد شست و شوی مناسب و دقیق دست هاست.

وی اظهار کرد: در مورد تأثیر شست و شوی دست ها برای از بین بردن باکتری ها تحقیقات زیادی صورت گرفته و در حال حاضر نیز به تحقیقات بیشتری در زمینه کرونا ویروس نیاز داریم.

با این وجود، وی معتقد است که صابون در مبارزه با ویروس مؤثر است. صابون غشای چربی ویروس را تجزیه می کند، اما ویروس را نمی کشد و از ما در مقابل ویروس محافظت می کند.

وی در ادامه افزود: اگر حتی صابون های قالبی به نظر آلوده و یا ترک خورده باشند با شست وشوی دقیق همان میزان کم آلودگی از بین خواهد رفت.

وولف به افرادی که علاقه ای به استفاده از صابون های قالبی ندارند، توصیه می کند: برای کاهش تأثیر منفی بطری های صابون مایع بر طبیعت از بطری باقابلیت مصرف مجدد استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: در زمان کنونی و با همه گیری کروناویروس مهمترین مسأله سلامت انسان است.

 وی در ادامه افزود : صابون قالبی پاک کننده بسیار خوبی برای پاکیزگی با حداقل تأثیرات محیطی است ولی به دلیل اهمیت بهداشت در اوضاع کنونی می توان از هر صابونی و یا حتی ژل دوش برای پاکیزگی استفاده کرد اما به پیامدهای آینده آلودگی های پلاستیکی ایجادشده با شیوع کروناویروس نیز توجه داشته باشید.

کلید واژه :

تأثیرات منفی کروناویروس

،

محیط زیست

،

کروناویروس

ثبت نظرات
captcha