کد خبر : ۳۴۶۶۱۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اپیدمی سرقت دریچه فلزی فاضلاب

سرقت دریچه های فاضلاب به طور میانگین، سالانه ضرری ۳میلیاردی به سازمان آبفا می زند.

اپیدمی سرقت دریچه فلزی فاضلاب

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، روزنامه همشهری نوشت: «بعضی وسایل وقتی هستند که توجه کسی را جلب نمی کنند اما روزی که به هر دلیلی جایشان خالی شود، تازه شروع ماجراهاست؛ مانند خرداد سال ۹۵ که فاطمه دختر ۵ساله به دلیل سرقت یکی از دریچه های پارک کوهسار جانش را از دست داد.

افزایش قیمت آهن و چدن موجب شده است تا دزدی دریچه های شهری هر روز شدت بیشتری بگیرد و دزدهایی که اغلب معتاد هستند، جذب این دریچه ها شوند. دریچه های فلزی فاضلاب و حوضچه های مخابرات پس از سرقت به صورت ضایعات فروخته می شوند. بر این اساس دریچه هایی که بین ۷۰۰ تا یک میلیون تومان قیمت دارند از طریق این سارقان با قیمت حداکثر ۱۵۰هزار تومان به فروش می رسند.

اپیدمی سرقت دریچه فلزی

بر اساس اطلاعاتی که از پلیس پیشگیری به دست آورده ایم باید گفت که دریچه های فلزی شهر به دلیل سرقت آسان، تبدیل به اپیدمی شده است؛ چرا که این دریچه ها از یک سو در دسترس قرار دارند و از سوی دیگر دزدها برای سرقت این دریچه ها نیاز به ابزاری همچون نردبان، قیچی آهن بر و... ندارند و تنها با یک دیلم می توانند به خواسته خودشان یعنی ربودن دریچه های فلزی برسند.

آسانی کار دزدان دریچه ها زمانی مشخص می شود که بدانیم سارقان کابل برق با خطر برق گرفتگی و سقوط روبه رو هستند.

شرکت آب و فاضلاب یکی از سازمان هایی است که همواره در معرض مشکلات حاصل از سرقت دریچه های فلزی قرار داشته است. محمدرضا کرمی نژاد، معاون بهره برداری آبفای تهران در مورد دردسرهای این سرقت خاص به خبرنگار همشهری گفت: «شبکه فاضلاب تهران حدود ۱۲۰هزار دریچه در سطح شهر تهران دارد و سالانه ۲هزار تا ۲هزار و ۳۰۰دریچه مورد سرقت قرار می گیرند. جنس این دریچه ها از چدن است و حدود ۷۰تا ۸۰کیلو وزن دارند تا در برابر وزن خودروها دوام بیاورند.»

ضرر ۳ میلیاردی

کرمی نژاد با احتساب وزن این دریچه ها بیان کرد که سرقت دریچه های فاضلاب، هر سال نزدیک به ۳میلیارد تومان به سازمان آب و فاضلاب ضرر مالی وارد می کند. البته ناگفته نماند که این رقم تنها مربوط به جایگزین کردن دریچه های جدید است و اگر بخواهیم در این حساب و کتاب هزینه آسیب هایی که به افراد، خودروها و موتورسیکلت ها وارد می شود را محاسبه کنیم، مطئنا باید انتظار چند برابر شدن این رقم را داشته باشیم.

قراضه فروشی؛ نقطه پایان

معاون بهره برداری آبفای تهران در مورد تفاوت قیمت واقعی دریچه های فلزی با آن قیمتی که از سوی سارقان فروخته می شود، توضیح داد: «این دریچه های چدنی برای ما نزدیک به ۹۰۰هزار تومان یا یک میلیون تومان هزینه به بار می آورد اما دزدها این دریچه ها را ۵۰ یا حداکثر ۱۵۰هزار تومان می فروشند. متأسفانه این سرقت ها موجب شده است تا لطمه های سنگین حقوقی و مالی به شرکت آب و فاضلاب وارد شود.»

دریچه های چدنی پس از سرقت به سرنوشت مشابه بسیاری از ضایعات دچار می شوند: «این دریچه های چدنی بعد از سرقت به قراضه فروش ها داده می شوند و این افراد هم بعد از ذوب کردن دریچه ها، آنها را به محصولات دیگر تبدیل می کنند.»

بر اساس گفته کرمی نژاد هر سال عده ای از مردم که به دلیل سرقت دریچه های فاضلاب دچار مشکل شده اند، برای شکایت به سازمان آب و فاضلاب مراجعه می کنند: «به دلیل گران شدن قیمت آهن و چدن و افزایش دزدی ها، سالانه حداقل ۱۵پرونده شکایت در این رابطه در سازمان آب و فاضلاب تشکیل می شود. وقتی افراد به دلیل نبود دریچه ها در فاضلاب سقوط کنند، به سرعت کمکشان می کنیم. یک مورد تلخی به خاطر دارم که مربوط به شهر اصفهان است. چند ماه پیش کودکی به دلیل سرقت دریچه فاضلاب در کانال سقوط می کند و پدر این کودک برای کمک وارد کانال می شود و متأسفانه هر ۲ نفر به دلیل گاز فاضلاب جانشان را از دست می دهند.»

کرمی نژاد همچنین از تغییر جنس دریچه های فاضلاب برای مقابله با سرقت صحبت کرد: «ما تصمیم گرفته ایم که به دلیل سرقت بالای این دریچه ها، جنس آنها را تغییر دهیم و بر این اساس دریچه های جدید از جنس پلیمر ساخته می شوند تا دیگر ارزش مالی برای سارقان نداشته باشند.»

مشکل جهانی با دزدان دریچه

در جهان هم آمار سرقت دریچه ها با افزایش قیمت فلزات، روند صعودی پیدا می کند؛ به عنوان مثال در چین این نوع سرقت یک نوع مشکل حاد به شمار می آید؛ چرا که تنها در سال ۲۰۰۴ سرقت این درپوش ها منجر به مرگ ۸نفر شد. در همین سال نزدیک به ۲۴۰هزار دریچه در پکن به سرقت رفتند.

در انگلیس هم این اتفاق شایع است. در شرق لندن در سال ۲۰۰۴ نزدیک به ۲۰۰ درپوش به سرقت رفت و همچنین یکی از این درپوش ها که از سوی یک مجسمه ساز انگلیسی آنتونی گورملی طراحی شده بود، در سال ۲۰۱۳ به سرقت رفت. در سال ۲۰۰۴ در کلکته هند هم بیش از ۱۰ هزار درپوش سرقت شد که دریچه های بتنی جایگزین آنها شد اما این دریچه ها هم به دلیل میلگردهای درونش به سرقت رفتند. کانادا هم از آسیب های سرقت دریچه ها جا نماند و در ماه مارس و آوریل ۲۰۱۲ ده ها درپوش هم در اونتاریای کانادا دزدیده شد.

سرقت آسان

بر اساس اطلاعاتی که از پلیس پیشگیری به دست آورده ایم باید گفت که دریچه های فلزی شهر به دلیل سرقت آسان، تبدیل به اپیدمی شده است؛ چرا که این دریچه ها از یک سو در دسترس قرار دارند و از سوی دیگر دزدها برای سرقت این دریچه ها نیاز به ابزاری همچون نردبان، قیچی آهن بر و... ندارند و تنها با یک دیلم می توانند به خواسته خودشان یعنی ربودن دریچه های فلزی برسند.»

کلید واژه :

سرقت دریچه فلزی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha