کد خبر : ۳۴۶۶۰۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هشدار مسمومیت با مصرف قارچ های سمی

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت:مردم از مصرف قارچ های خودرو در طبیعت پرهیز کنند

هشدار مسمومیت با مصرف قارچ های سمی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر ابراهیم شکیبا در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: همه ساله و به ویژه طی دو سه سال اخیر در فصل بهار و ماه اردیبهشت مواردی از مسمومیت با قارچ سمی در غرب کشور به ویژه استان کرمانشاه گزارش می شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: برخلاف اینکه مردم تصور می کنند مصرف قارچ خودرو مشکلی ایجاد نمی کند و از روی ظاهر از طریق شیر یا قاشق نقره امکان تشخیص سمی بودن آنها وجود دارد این گونه نیست و تنها با فرآیندهای آزمایشگاهی سمی بودن یا نبودن قارچ ها قابل تشخیص است.

دکتر شکیبا گفت: مردم باید از دست زدن به قارچ های سمی خودداری کنند زیرا در مواردی شاهد جذب سم این قارچ ها از طریق پوست بوده ایم.

وی عنوان کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا مردم باید در منزل بمانند و بیرون نروند و تصور نکنند با رفتن در دامن طبیعت اتفاقی برای آنها نخواهد افتاد، زیرا ممکن است با افراد ناقل برخورد کنند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: مردم همچنین از مصرف قارچ هایی که از سلامت آنها مطمئن نیستند به طور جدی بپرهیزند و اگر قصد مصرف قارچ دارند بهترین روش استفاده از قارچ های پرورشی و بسته بندی شده موجود در سطح بازار است.

دکتر شکیبا افزود: با تمام این شرایط در صورتی که فردی به این توصیه ها توجه نکرد و با مصرف قارچ علائمی نظیر اسهال، استفراغ و درد شکم پیدا کرد باید به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کند.

وی گفت: متأسفانه علائم مسمومیت با قارچ سمی دیر هنگام بروز می کند و در نهایت منجر به نارسایی کبد و مرگ خواهد شد.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بیان کرد: در سال ۹۷ شاهد چندین مورد مرگ در استان کرمانشاه بر اثر استفاده از قارچ های سمی بودیم لذا مردم از مصرف قارچ های خودرو بپرهیزند.

دکتر شکیبا تصریح کرد: امسال تاکنون موردی از مسمومیت با قارچ سمی در استان کرمانشاه گزارش نشده است.

کلید واژه :

قارچ

،

هشدار مسمومیت

،

مصرف قارچ سمی

ثبت نظرات
captcha