کد خبر : ۳۴۶۵۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ابهام در درمان مبتلایان کرونا در انگلیس

در حالی که آمار ابتلا به کرونا (کووید-۱۹) در انگلیس به سرعت در حال افزایش و به نقطه اوج نزدیک می شود، آمار روشنی درباره تعداد بهبودیافتگان و سطح موفقیت کادر درمانی…

ابهام در درمان مبتلایان کرونا در انگلیس

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، وزارت بهداشت و مراقبت های اجتماعی انگلیس (DHSC) روزانه آخرین آمار مبتلایان و فوت شدگان کشور را بر اثر کرونا (کووید-۱۹) اعلام می کند.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده در تارنمای این وزارتخانه، تاکنون از ۲۸۲ هزار و ۳۷۴ نفر آزمایش کرونا انجام شده که از این میزان ۸۴ هزار و ۲۷۹ نفر به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند. 

همچنین در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷۳۷ بیمار کووید-۱۹ جان خود را از دست داده و در مجموع ۱۰ هزار و ۷۱۲ نفر از بیماران فوت شده اند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت انگلیس، این آمار شامل افراد فوت شده در خارج از بیمارستان نمی شود و با آمار واقعی «اندکی» متفاوت است.

چندی پیش نشریه گاردین در همین زمینه گزارش داد که مسئولان انگلیس، افراد فوت شده در خانه های سالمندان و نیز جان باختگان در کلینیک های پرستاری را از آمار قربانیان ویروس کرونا در این کشور مستثنی کرده اند تا تعداد را کمتر جلوه دهند.

براساس گزارش این نشریه، در هنگام جمع آوری آمارهای رسمی از قربانیان کرونا، مسئولان انگلیس جان باختن صدها مریض در خانه های سالمندان را در نظر نمی گیرند.

طبق اعلام گاردین، تعداد افراد فوت شده به دلیل این ویروس در خانه های سالمندان به حدود یک هزار نفر می رسد، در حالی که طبق آمارهای رسمی، این عدد بسیار کمتر است و تنها ۲۰ مورد مرگ در خانه های سالمندان تا ۲۷ مارس در انگلیس و ولز ثبت شده است.

با این حال آمار دقیقی درباره تعداد بهبودیافتگان وجود ندارد تا بتوان بر اساس آن میزان نجات بخشی بیماران مبتلا به کرونا در انگلیس را اندازه گیری کرد.

نشریه دیلی میل چندی پیش گزارش داد، دانشمندان دانشگاه آکسفورد برای درمان کرونا، داروی ترکیبی ضد اچ آی وی را پیشنهاد کرده که باعث می شود فرآیند بازتولید ویروس متوقف شود. با این حال داده های آماری به حدی محدود است که نمی توان نتیجه گیری قطعی برای درمان کرونا ارائه داد. 

دانشمندان معتقدند در انگلیس چیزی بین ۲ تا ۳۳ میلیون نفر به کرونا مبتلا شده اند. با این حال روزانه فقط ۱۵ هزار آزمایش در انگلیس انجام می شود که این میزان در مقایسه با کشوری مانند آلمان با روزانه ۷۰ هزار آزمایش، بسیار ناچیز است.

یک سخنگوی وزارت بهداشت انگلیس روز دوشنبه درباره فقدان آمار بهبودیافتگان به خبرنگار ایرنا این گونه توضیح داد که داده های آماری در بخش های مختلف کشور (انگلیس، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز) به صورت جداگانه و توسط سازمان بهداشت عمومی جمع آوری می شود.

او در پاسخ به این پرسش که چرا شاخص ابتلا و موارد فوت شده گزارش می شود و کدام نهاد مسئول ارائه آمار نهایی است جواب روشنی ارائه نداد.

وی به این نکته بسنده کرد که جمع آوری اطلاعات یک فعالیت مشترک نهادهای مختلف است. 

نخست وزیر انگلیس که بر اثر ابتلا به کرونا به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان منتقل و پس از چند روز مرخص شد، خود را نمونه موفق عملکرد دستگاه بهداشتی این کشور می داند.

بوریس جانسون دیروز(یکشنبه) با انتشار پیامی در توئیتر، درمان خود را مدیون پزشکان و پرستارانی توصیف کرد که هر ثانیه از هفته گذشته با دقت از او مراقبت کردند.

با این حال گزارش ها از کمبود شدید تجهیزات پزشکی، دارویی، اکسیژن کافی برای دستگاه های تنفسی و همچنین لباس های محافظتی در بیمارستان های این کشور حکایت دارد. 

یک پزشک بخش مراقبت های ویژه با وجود هشداری که بیمارستان ها درباره عدم مصاحبه با رسانه های داده اند به بی بی سی گفته است: بیمارستان ها در انگلیس در آستانهٔ سقوط هستند. بخش مراقبت های ویژه پر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا (کووید-۱۹) است. همهٔ عمل های جراحی، غیراضطراری تشخیص داده و لغو شده؛ حتی برای بیماران سرطانی.

وی با یادآوری کمبود نیرو و کادر درمان، کمبود تخت های مخصوص مراقبت ویژه، کمبود آنتی بیوتیک های لازم و دستگاه تنفس مصنوعی افزود: کادر درمانی بیمارستان به ناچار برای جلوگیری از ابتلا به کرونا کیسه های پلاستیکی زباله یا پیش بندهای پلاستیکی روی سر خود می کشند.

انجمن پزشکان بریتانیا با توجه به این وضعیت، به پزشکان توصیه کرده که ظرفیت های موجود را به سمت بیمارانی هدایت کنند که از شانس بالاتری برای زنده ماندن برخوردار هستند.

این دستورالعمل که فرازهایی از آن در رسانه های این کشور منتشر شده به این معناست که پزشکان باید درباره مرگ و زندگی بیماران تصمیم گیری کرده و به ناچار «از درمان برخی بیماران دست کشیده تا آنهایی که شانس بیشتری برای زنده ماندن دارند درمان شوند»!.

این سند می افزاید، پزشکان قادر خواهند بود خدمات درمانی به ویژه دستگاه های تنفس مصنوعی را حتی از بیمارانی که رو به بهبودی بوده، اما حال عمومی مناسبی ندارند، متوقف کرده تا سایر بیمارانی که تشخیص می دهند، درمان شوند.

وزیر کشور انگلیس شنبه گذشته در سخنانی از کمبودهای موجود عذرخواهی کرد و آن را به گردن وضعیت «بی سابقه همه گیری کرونا» در سراسر جهان انداخت. بر همین اساس به نظر می رسد که اعلام آمار بهبودیافتگان در قیاس با سرعت افزایش فوتی ها موج جدیدی از اعتراض ها را در پی خواهد داشت که چندان به نفع دولت انگلیس نیست.

کلید واژه :

درمان مبتلایان کرونا

،

انگلیس

ثبت نظرات
captcha