کد خبر : ۳۴۶۵۹۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

چه ویژگی هایی در مرگ بر اثر ابتلا به COVID-۱۹ مشترک است

شکی نیست که COVID-۱۹ یک بیماری جدید است و نمی توان بر اساس یک یا دو آزمایش ساده درباره این بیماری نتیجه گیری کرد. با این حال بررسی برخی از اطلاعات موجود می تواند تا حدودی ابعاد نامشخص بیماری را واضح تر کند. محققان پرونده ۸۵ فرد را که در مراحل اولیه شیوع بیماری در ووهان در چین بر اثر ابتلا به COVID-۱۹ درگذشتند، بررسی کردند. تجزیه و تحلیل نشان داد که اکثریت این بیماران دارای چند عامل مشترک با یکدیگر هستند.

چه ویژگی هایی در مرگ بر اثر ابتلا به COVID-۱۹ مشترک است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، شکی نیست که COVID-۱۹ یک بیماری جدید است و نمی توان بر اساس یک یا دو آزمایش ساده درباره این بیماری نتیجه گیری کرد. با این حال بررسی برخی از اطلاعات موجود می تواند تا حدودی ابعاد نامشخص بیماری را واضح تر کند. محققان پرونده ۸۵ فرد را که در مراحل اولیه شیوع بیماری در ووهان در چین بر اثر ابتلا به COVID-۱۹ درگذشتند، بررسی کردند. تجزیه و تحلیل نشان داد که اکثریت این بیماران دارای چند عامل مشترک با یکدیگر هستند.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از مدیکال نیوز تودی، یک مطالعه جدید با تجزیه و تحلیل داده های ۸۵ نفر که با COVID-۱۹ جان خود را از دست دادند، نشان داد که اکثریت بیماران مرد بوده اند و بیش از ۵۰ سال سن داشتند. افزون بر این، افراد مذکور دارای شرایط بیماری زمینه ای بودند. با این حال باز هم لازم است به این نکته اشاره شود که نتایج مذکور قابل تعمیم کلی نیست چرا که جوانان نیز در صورت مصرف سیگار یا مواردی دیگر در معرض خطر قرار دارند.

تیمی از محققان که شامل هشت موسسه در چین و ایالات متحده (از جمله بیمارستان عمومی ارتش آزادیبخش خلق چین در پکن و دانشگاه کالیفرنیا) می شوند، به تازگی داده های ۸۵ بیمار را که پس از ابتلا به نارسایی اندام حیاتی ناشی از کرونا درگذشتند، بررسی کردند. کلیه افرادی که در داده های این مطالعه حضور دارند، در بیمارستان هانان یا بیمارستان اتحادیه ووهان بین ۹ ژانویه و ۱۵ فوریه سال ۲۰۲۰ بستری شده اند. محققانی که این تحقیق را انجام دادند، از مجموعه عواملی پرده برداشتند که اکثر این بیماران در آن سهیم هستند.

اکثریت افراد مذکری که جان باخته اند، کهنسال بودند. این تیم تحقیقاتی توانست به تاریخچه پزشکی پزشکان درگذشته، از جمله این که آیا آن ها دارای شرایط مزمن هستند، دسترسی پیدا کرده و نتایج را تحلیل کنند. محققان همچنین توانستند دریابند که ۷۲.۹ ٪ از کسانی که با COVID-۱۹ درگذشته اند مرد بوده و متوسط سن آن ها ۸/۶۵ سال بوده است. اغلب این افراد از شرایط مزمن اساسی مانند مشکلات قلبی یا دیابت رنج می بردند.

محققان خاطرنشان کردند: «بیشترین تعداد مرگ و میر در گروه ما در مردان بالای ۵۰ سال با بیماری های مزمن غیر واگیر بوده است. ما امیدواریم که این مطالعه مقدمه ای برای مطالعات گسترده تر درباره COVID-۱۹ باشد.»
این تیم همچنین خاطرنشان می کند که از بین ۸۵ بیمار که پرونده های ابتلای آن ها را تجزیه و تحلیل کرده اند، شایع ترین علائم COVID-۱۹ تب، تنگی نفس و خستگی بود. از نظر سایر اطلاعات بالقوه مرتبط، تیم تحقیق دریافتند که ۸۱.۲ درصد از افراد مورد مطالعه "ائوزینوفیل بسیار کمی داشتند [نوعی از گلبول های سفید، که سلول های ایمنی تخصصی هستند که به مبارزه با عفونت کمک می کنند].

از جمله عوارضی که بیماران هنگام بستری با COVID-۱۹ در بیمارستان نشان می داند نیز، شایع ترین نارسایی تنفسی، شوک، سندرم حاد تنفسی و آریتمی قلبی یا ضربان قلب نامنظم بود. به عنوان بخشی از درمان، اکثریت ان ها آنتی بیوتیک ها، آنتی ویروس ها و گلوکوکورتیکوئید ها را دریافت کردند و برخی از آن ها ایمونوگلوبولین های داخل وریدی (که به آنتی بادی ها نیز معروف هستند)، یا اینترفرون آلفا ۲b دریافت کردند که این نیز یک محرک برای پاسخ ایمنی است.

با این حال، محققان خاطرنشان می کنند: «اثربخشی دارو ها، مانند آنتی ویروس ها یا عوامل سرکوب کننده سیستم ایمنی، در برابر COVID-۱۹ کاملاً مشخص نیست.» براساس مشاهدات آن ها، به نظر نمی رسد برخی درمان ها از جمله ترکیبات دارو های ضد میکروبی، اثرات مثبتی داشته باشد.

رئیس این تیم پژوهشی گفت: «شاید مهمترین مشاهده ما این باشد که اگرچه علائم تنفسی ممکن است تا یک هفته پس از ابتلا وجود نداشته باشد، اما بعد از آن، علائم به سرعت کاهش می یابند. داشتن سطوح غیر طبیعی ائوزینوفیل ها - وضعیتی به نام ائوزینوفیلوپنی - ممکن است با خطر بیشتری از پیامد های شدید در افرادی که به SARS-CoV-۲ شده اند، ارتباط داشته باشد.»

در حالی که آن ها امیدوارند که یافته های فعلی بتواند به سایر پزشکان در درک و آمادگی بهتر مبارزه با COVID-۱۹ کمک کند، اما محققان از جامعه علمی جهانی می خواهند تا تمام اطلاعات ممکن را در مورد افرادی که به این بیماری جدید مبتلا هستند، همچنان ثبت کنند.

محققان پروژه می گویند: «مطالعه ما، بیمارانی از ووهان چین را که در مراحل اولیه این بیماری درگذشتند، بررسی کرد و ویژگی های مشخصی را شناسایی کرد. با این وجود این بیماری به مناطق دیگر رواج یافته است و ممکن است علائم یکسان یا متفاوت باشد. ژنتیک ممکن است در پاسخ به عفونت نقش داشته باشد و در صورت جهش ویروس احتمال دارد روند همه گیری نیز تغییر کند. از آنجا که این یک بیماری همه گیر جدید است که به طور مداوم در حال تغییر است، فکر می کنیم که جامعه پزشکی باید هرچه بیشتر مطالعه کرده و ذهن خود را باز نگه دارد.»

کلید واژه :

مرگ COVID

،

۱۹

،

ویروس کرونا

،

جهش ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha