کد خبر : ۳۴۶۵۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مدل چینی مقابله با ویروس کرونا قابلیت تکرار ندارد

استاد دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه دولت در چین از قابلیت های بوروکراتیک بالایی برخوردار است، گفت: مدل چین در مقابله با کرونا در جای دیگری از جهان قابلیت…

مدل چینی مقابله با ویروس کرونا قابلیت تکرار ندارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «محسن شریعتی نیا»، با اشاره به جنگ لفظی آمریکا و چین درباره منشاء شیوع ویروس کرونا در دنیا گفت: جنگ لفظی میان آمریکا و چین پیش از شیوع ویروس کرونا هم وجود داشته است. ترامپ از هنگامی که وارد رقابت های انتخاباتی ۲۰۱۶ شد، نوعی جنگ روانی علیه چین را آغاز کرد.

وی ادامه داد: ترامپ چین را به تجاوز تجاری به آمریکا متهم کرد و بعد از به قدرت رسیدن بر شدت جنگ روانی با چین در مقاطع مختلف افزوده است و من این جنگ روانی را هم در تداوم رقابت راهبردی فزاینده میان طرفین می بینم.

مدل چینی مقابله با کرونا قابلیت تکرار ندارد 

کارشناس ارشد مسائل چین درباره موفقیت چین در مقابله با شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: هنوز با قاطعیت نمی توان از موفقیت چین در مقابله با ویروس کرونا سخن گفت. اما در این کشور نوعی از ساخت قدرت به لحاظ تاریخی شکل گرفته که دولت را در جایگاه سر اندیشنده جامعه قرار می دهد و پیروی از دولت در میان جریان اصلی اجتماعی یک اصل است.

شریعتی نیا با بیان اینکه دولت در چین از قابلیت های بوروکراتیک بالایی برخوردار است، تصریح کرد: این مدل در جای دیگری از جهان چندان قابلیت تکرار ندارد. به علاوه چین با اقدامات حداکثری در ووهان مانع شیوع بیماری شد، اقدامی که سایر دولت ها یا توان انجام آن را ندارند یا دیر آن را انجام دادند.

رکورد اقتصادی امسال چین از سال ۱۹۷۶ بی سابقه است

وی درباره تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد چین اظهار داشت: برآوردهای اولیه نشان می دهد که اقتصاد چین در ۲۰۲۰ با رکودی مواجه خواهد شد که از سال ۱۹۷۶ بی سابقه است. در سه ماهه نخست سال جاری، صادرات چین ۱۵ درصد افت کرده است.

استاد روابط بین الملل دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به ارزیابی های صندوق بین المللی پول ابراز داشت: مهمتر آنکه بر مبنای برآوردهای صندوق بین المللی پول، رکود اقتصاد جهانی در پیامد کرونا در ۹۰ سال گذشته بی سابقه است. این رکود بر اقتصاد صادرات گرای چین تاثیرات به شدت مخربی خواهد داشت.  

شریعتی نیا درباره برخی از تحلیل ها مبنی بر افزایش قدرت چین در دوران پساکرونا اظهارداشت: چین بهتر از بسیاری دولت ها این بحران را مدیریت کرده است اما در اقتصاد درهم تنیده کنونی نمی توان برآورد دقیقی از برد و باخت کشورها ارائه داد.

وی افزود: دیدگاه مبتنی بر افزایش قدرت چین در پساکرونا موضوع را خیلی ساده و خیلی جنگ سردی می بیند. واقعیت پیچیده تر از این حرف هاست. برخلاف تصور رایج، چین در این بحران تمایل چندانی برای رهبری جهان نشان نداده بلکه بیشتر متمرکز بر حل چالش های درونی خود بوده است.

کمک های چین ابعاد انسان دوستانه دارد تا تلاش برای رهبری جهان

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی درباره کمک های چین به کشورهای مختلف از جمله ایران در مقابله با ویروس کرونا یادآور شد: چین کمک های قابل توجهی روانه ایران کرده است. در مورد سایر کشورها به ویژه ایتالیا هم این کشور کمک هایی ارائه داده است. اما بیشتر  این کمک ها ابعاد انسان دوستانه داشته تا نشانه ای از تلاش های این کشور برای رهبری جهان.

شریعتی نیا با اشاره به مناسبات اقتصادی ایران و چین عنوان کرد: پیش از تحریم، ۳۰ درصد تجارت خارجی ایران با چین بود. در شرایط کنونی آمار دقیقی از حجم همکاری ها و مناسبات وجود ندارد. این بدان معناست که حجم عظیمی از صادرات و واردات ما با چین بوده است.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی هم تنها کشور مهمی که به خرید نفت ایران ادامه می دهد و مبدا واردات است، چین است، گفت: اینکه تجارت خارجی ایران به صورت نامتوازنی به چین پیوند خورده، یک واقعیت است. اما چین روابط اقتصادی مهمی با ایران ندارد. به این معنا که چین در ایران سرمایه گذاری مهمی انجام نداده و پروژه های بزرگ اقتصادی ایران که با سرمایه خارجی پیوند دارد، متوقف است. در این شرایط مادامی که تحریم وجود دارد، سهم نامتناسب چین در تجارت خارجی ایران تداوم خواهد یافت.

ایران و چین درباره ابعاد هنجاری سیاست بین الملل با یکدیگر اشتراکات مهمی دارند

شریعتی نیا درباره برخی از ادعاها مبنی بر جنبه سیاسی و ایدئولوژیک مناسبات ایران و چین اظهار داشت: ایدئولوژی به طور تاریخی بخش مهمی از سیاست بین الملل بوده و نقش کلیدی در شکل دهی به روابط کشورها داشته است اما به لحاظ ساخت سیاسی نظام چین مبتنی بر مارکسیسم است و نظام ایران نظامی دینی است. بنابراین چندان شباهت ایدئولوژیکی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه ایران و چین در مورد ابعاد هنجاری سیاست بین الملل با یکدیگر اشتراکات مهمی دارند، تصریح کرد: این امر به ویژه در مورد مخالفت با سیاست های آمریکا صادق است. فراتر از این، هر یک می کوشند از این رابطه منفعت خود را ببرند. برای چین، ایران به عنوان تولیدکننده انرژی و بازاری متوسط اهمیت دارد و برای ایران چین به عنوان فشارشکن برای مقابله با سیاست فشار حداکثری آمریکا.

 استاد روابط بین الملل دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه روابط با چین زمانی به توازن می رسد که ایران به وضعیت نسبتا نرمالی در روابط با سایر قدرت ها برسد، خاطرنشان کرد: در وضعیت کنونی تحریم های آمریکا هزینه های زیادی برای روابط ایران و چین ایجاد می کند. بخش عمده این هزینه ها هم از جیب ایران پرداخت می شود.

کلید واژه :

مدل چینی

،

مقابله کرونا

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha