کد خبر : ۳۴۶۵۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

احتمال آسیب دیدگی دستگاه عصبی بر اثر کروناویروس

مطالعات پزشکی جدید نشان داده است که کروناویروس جدید می تواند به دستگاه عصبی آسیب بزند تا جایی که ممکن است منجر به قطع ناگهانی تنفس شود.

احتمال آسیب دیدگی دستگاه عصبی بر اثر کروناویروس

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، این که ویروس سارس و مرس نیز توان آسیب زدن به دستگاه عصبی را دارند پیش تر ثابت شده بود.

عفونتی که از ابتلا به کروناویروس جدید موسوم به "سارس - کوو دو"  ناشی می شود نه تنها نشانه هایی مانند تب، سرفه و ناراحتی های تنفسی به همراه دارد بلکه می تواند با علایم عصبی نیز تظاهر کند.

این نتیجه حاصل بررسی تخصصی کارشناسان چین در ووهان، شهری است که در آن بیماری "کووید ۱۹" در اواخر سال ۲۰۱۹ آغاز شد.

طبق این بررسی مطالعاتی که در مجله علمی "جاما نورولوژی" منتشر شده، در بیش از یک سوم، حدود ۲۱۴ بیمار تحت مطالعه، نشانه لطمه به سیستم عصبی دیده شد. علائم بالینی شایع در این بیماران سرگیجه، سردرد و اختلال در دو حس بویایی و چشایی بود.

"برند زالس برگر" از کلینیک دانشگاه رگنزبورگ آلمان می گوید: تا کنون روی مغز بیماران مبتلا به کرونا تحقیق بسیار کمی انجام شده است و ما در این باره بسیار کم می دانیم.

مطابق یافته های این تیم تخصصی به سرپرستی "لیگ مائو" از دانشگاه هاژونگ، در ۷۸ بیمار (بیش از ۳۶ درصد) تظاهرات عصبی دیده شد که بسته به پیشرفت بیماری "کووید ۱۹" شدت آن نیز متفاوت بود. سرگیجه در ۳۶، سردرد در ۲۸، اختلال حس چشایی در ۱۲ و اختلال حس بویایی در ۱۱ بیمار دیده شد. شش بیمار نیز دچار سکته مغزی شدند.

در یک پژوهش مستقل در دانشگاه کالیفرنیا که توسط سه عصب شناس به نام های ساموئل پلژر، آری گرین و اندرو جوزفسون انجام شده نیز نتایجی مشابه می بینیم. به گفته نویسندگان نتایج این تحقیق، تظاهرات خاص ابتلا به کرونا از دست دادن حس بویایی و چشایی، ضعف عضلات و سکته مغزی و علائم غیر خاص شامل سردرد، اختلال سطح هشیاری، سرگیجه و تشنج می شود.

هنوز روشن نیست که این علائم جانبی مختص بیماری کرونا است یا بخشی از سلسله واکنش های التهابی بیمارانی به حساب می آید که به شدت درگیر این بیماری شده اند. برای روشن شدن این موضوع باید در آینده مطالعات بیش تری صورت گیرد.

نورولوژیست های نویسنده نتایج تحقیقات به این نکته مهم اشاره کرده اند که در اکثر موارد بررسی شده، علائم اختلال حس بویایی و چشایی و ناراحتی های عضلانی در ابتدای بیماری دیده شده است. در حالی که در بیماران مبتلا به سارس در سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ که منشاء آن هم نوعی از ویروس های کرونا بود بروز این نشانه های عصبی بسیار متفاوت بود.

اختلال دستگاه عصبی در بیماری های سارس و مرس ناشی از ویروس های کرونا نیز شایع بود. طبق بررسی ها، ویروس در این دو بیماری می توانست از طریق اعصاب بویاییِ درون حفره بینی، وارد مغز شود.

در حال حاضر تحقیقاتی در دست انجام است تا مشخص شود که قطع ناگهانی تنفس تا چه حدی از درگیر شدن سیستم عصبی در بیماری کرونا ناشی می شود.

پتر برلیت، دبیرکل انجمن نورولوژی آلمان می گوید، از نظر عصب شناسی مهم توضیح این مسئله است که درگیر شدن سیستم عصبی مرکزی تا چه حد در پیشرفت این بیماری مؤثر است.

بنابر گزارش دویچه وله، نویسندگان این مطالعه به پزشکان توصیه می کنند، هنگام معاینه بیمارانی با علائم عصبی یادشده احتمال ابتلا به کرونا را در نظر بگیرند تا از تشخیص دیرهنگام یا اشتباه پرهیز گردد و از انتقال بیش تر کرونا جلوگیری شود.

کلید واژه :

احتمال آسیب

،

دستگاه عصبی

،

کروناویروس

ثبت نظرات
captcha