کد خبر : ۳۴۶۵۷۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کرونا انسان را با طبیعت آشتی می دهد

«کرونا» که آمد، قصه برعکس شد! انسان ها از ترس جانشان در خانه ها حبس شدند و خیابان ها و کوچه ها به قلمرو حیوانات درآمد. در ایران سارها به شهرها برگشتند و پشت پنجره ها به انسان های محبوس در خانه سلام کردند. هزاران لاک پشت فرصت سواحل خلوت هند را غنیمت شمردند و نزدیک به ۶۰ میلیون تخم گذاشتند.

کرونا انسان را با طبیعت آشتی می دهد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «کرونا» که آمد، قصه برعکس شد! انسان ها از ترس جانشان در خانه ها حبس شدند و خیابان ها و کوچه ها به قلمرو حیوانات درآمد. در ایران سارها به شهرها برگشتند و پشت پنجره ها به انسان های محبوس در خانه سلام کردند. هزاران لاک پشت فرصت سواحل خلوت هند را غنیمت شمردند و نزدیک به ۶۰ میلیون تخم گذاشتند.

پروازها کنسل شد و بسیاری از فرودگاه ها بدون هیچ مقاومتی به تصرف غازها و اردک ها درآمد. دلفین ها و ماهی ها به ونیز برگشتند و رشته کوه هیمالیا از فاصله 230 کیلومتری برای اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم به خاطر کاهش آلودگی هوا در لنز دوربین ها ثبت شد. مردم ایالت پنجاب هند در شمال این کشور نیز پس از ده ها سال با رفع آلودگی هوا که در پی کاهش رفت و آمد برای کنترل کرونا به وجود آمده، توانستند رشته کوه هیمالیا را از درون مناطق شهری ببینند.

حتی قوها هم با تمیز شدن آب رودخانه ونیز جای توریست ها را در این شهر توریستی گرفتند. زمین هم آرام گرفت و حرکت پوسته زمین کم شد.

براساس گزارش هایی که می رسد خانه نشینی شهروندان و عدم تردد دام ها باعث شد تا بلوط های دشت هیرکانی جوانه بزنند. برآورد تخمینی نشان می دهد 10 برابر درخت هایی که طی ۴۰ سال از این منطقه قطع شده بود، جوانه سبز شده است. البته به این معنا نیست که کسی در زمان کرونا درختی را قطع نمی کند. چرا که برخی گزارش ها از استان ها بیانگر آن است که در این وانفسا هم برخی همچنان با زبان تبر با درختان صحبت و آنها را نقش زمین می کنند.

اما بسیاری اعتقاد دارند کرونا هرچند اقتصاد دنیا را زمین زده است اما فرصتی شده تا طبیعت یک دل سیر نفس بکشد. طبیعت دست به ترمیم خود زده است.

اداره کل منابع طبیعی اراک تصمیم گرفته است تا امسال و به دلیل شیوع کرونا اجازه برداشت گیاهان دارویی را ندهد. این تصمیم یعنی طبیعت این استان مرکزی در سال کرونا سبزتر خواهد بود. هرچند از برخی دیگر از استان ها خبر می رسد که کرونا فرصت تخریب بیشتر گیاهان دارویی را به بعضی از افراد سودجو داده است.

 

اما میزان انتشار آلاینده ها و مصرف سوخت های فسیلی هم به طرز چشمگیری کاهش یافته است. براساس آماری که «محمد درویش» کارشناس محیط زیست می دهد: پیش بینی می شود دست کم نیمی از هفت میلیون نفری که سالانه در اثر آلودگی هوا در جهان کشته می شدند، امسال زنده بمانند.

این خبر خوبی است. چون مطالعات دانشمندان امریکایی نشان می دهد کرونا در آلودگی هوا انسان های بیشتری را می کشد. درویش هم نیم نگاهی به کاهش تصادفات در نوروز امسال به دلیل خانه نشینی مردم برای قطع زنجیره کرونا دارد. او احتمال می دهد از آمار معلولانی که بر اثر سوانح رانندگی دچار حادثه می شوند کاسته شود.

پژوهشگران بین المللی هم متوجه کاهش لرزش پوسته زمین شدند. پژوهشگران رصدخانه سلطنتی در بلژیک اولین کسانی بودند که اعلام کردند: «حرکات زمین در فرکانس های ۱ تا ۲۰ هرتز (که کمتر از صدای دابل باس و نزدیک به صدای یک ارگ بزرگ است) به مراتب کمتر از دوره قبل از به اجرا گذاشتن محدودیت های اخیر توسط دولت ها است.»

همچنین زلزله شناسان در نپال متوجه کاهش در فعالیت زمین شدند. یکی از کارکنان انستیتو فیزیک زمین در پاریس گفته است که این کاهش در پایتخت فرانسه «چشمگیر» است. یکی از پژوهشگران انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا در امریکا نیز میزان این کاهش در لس آنجلس را «بسیار زیاد» توصیف می کند. ماهواره ها نیز از کاهش میزان گاز دی اکسید نیتروژن- از گازهای آلوده ساز محیط زیست- گزارش می دهند. این گاز را موتور اتومبیل های شخصی، کامیون ها، اتوبوس ها و نیروگاه های حرارتی تولید می کند.

«هادی کیادلیری»رئیس انجمن جنگلبانی ایران معتقد است هنوز برای تحلیل تأثیر مثبت کرونا روی محیط زیست زود است. او می گوید: اولاً بیماری کرونا هنوز در اوج است و کسی درباره تأثیر آن بر محیط زیست مطالعه نکرده است. نکته دیگر اینکه باید به جنبه های منفی کرونا هم توجه کرد و یک بعدی به ماجرا نگاه نکرد. کیا دلیری اعتقاد دارد ممکن است تأیید روی اثرات مثبت اما کوتاه مدت کرونا روی محیط زیست، به ایجاد یک اندیشه خطرناک در میان تصمیم گیران منجر شود. مثلاً آنها را به این نتیجه برساند که می توان 20 سال سخت ترین بهره برداری ها را از محیط زیست کرد اما با یک سال تنفس آن را دوباره احیا کرد.

 

وی در ادامه می گوید اکوسیستم نمی تواند در مدت کوتاهی خودش را ترمیم کند چرا که برخی اکوسیستم ها امکان احیای دوباره خود را به دلیل فعالیت های انسانی برای همیشه از دست داده اند. او می افزاید: انسان ها در پساکرونا فعالیت های خود را برای جبران این مدت استراحت اجباری بیشتر می کنند و احتمالاً صدمات بیشتری به زمین خواهند زد. او معتقد است کسانی که نگاه مثبتی به کرونا در زمینه محیط زیست دارند شتابزده عمل می کنند.
اینگر آندرسِن، رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) هم می گوید:در پی اقدامات کشورها در جریان مقابله با شیوع کروناویروس، انتشار گازهای گلخانه ای کاهش و کیفیت هوا بهبود یافته است.بنابراین نباید این موضوع را به عنوان دستاوردی برای محیط زیست دانست.

 

«محمد یزدی» استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم به ایرنا می گوید: «بخش محیط زیست از بحران کرونا هم آسیب هایی دیده و هم مزایایی برای آن ایجاد کرد.» او ماندن همیشگی مردم در خانه را باعث مصرف بیشتر آب، برق، سوخت خانگی (مثل گاز)، مواد غذایی، بهداشتی و حتی دارویی بیشتری می داند. او یکی از معضلات این پدیده را افزایش مصرف آب و مواد شوینده می داند و می گوید:استفاده بی رویه از آب موجب تولید فاضلاب بیشتر می شود. افزایش فاضلاب باعث تهدید بیشتر منابع آب زیرزمینی و کاهش منابع آب آشامیدنی نیز خواهد شد.

فاطمه اکبرپور رئیس اداره محیط زیست انسانی استان تهران هم درگفت وگو با ایسنا از افزایش و تغییر ترکیب زباله در تهران خبر می دهد. کارشناسان می دانند که کرونا به پایان می رسد و دوباره انسان ها به خیابان ها می آیند و لاک پشت ها و دلفین ها دوباره پنهان می شوند. سارها از شهرها می روند. به قول گروس ملکیان/شاعر، درختان از ترس پشت گنجشک ها پنهان می شوند.

اما امیدوارند کرونا بتواند انسان را با طبیعت آشتی دهد تا طبیعت انتقام کمتری از بشر بگیرد. آنها همان طور که سیل را یکی از اشکال انتقام طبیعت از انسان می دانند کرونا را هم واکنش طبیعت به بی توجهی بشر به محیط زیست به شمار می آورند.

کلید واژه :

ویرسو کرونا

،

انسان

،

طبیعت

ثبت نظرات
captcha