کد خبر : ۳۴۶۵۷۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

گزارش نتایج درمانی ویروس کرونا

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس که از سوی رئیس کمیسیون بهداشت ودرمان برای تحقیق درخصوص تاثیر قرص فاویپیراویر بر درمان کرونا که محل اختلاف بین پزشکان و حساسیت بین مردم شده، مامور شده بود از تدوین اولین گ...

گزارش نتایج درمانی ویروس کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، همایون هاشمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح روند مطالعات خود پیرامون تاثیر قرص فاویپیراویر در درمان بیماری کرونا در پی ماموریتی که رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به وی داده بود، گفت: پروتکل درمان بیماری کرونا جدید بوده و هنوز دانشمندان، محققان و پزشکان اطلاعات دقیقی در مورد آن ندارند. بنابراین پروتکل های درمانی و مداخله ای و تصمیم گیری های متفاوتی برای مقابله با آن اتخاذ می کنند.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: متولی پروتکل درمانی بیماری کرونا در ایران معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که این پروتکل به طور مرتب بروزرسانی می شود، از سوی دیگر پزشکانی که در ارتباط مستقیم با این بیماران هستند هم به لحاظ اخلاق پزشکی و هم تعریفی که از پزشکی بالینی وجود دارد، حق و حقوقی دارند و می توانند بیمارانشان را بر اساس تشخیصی که دارند با داروی مورد نظرشان درمان کنند.

وی تصریح کرد: قرص فاویپیراویر در سال های گذشته در یکی از شرکت های ژاپنی برای درمان بیماری سارس طراحی شده بود و در اپیدمی کرونا هم پزشکان چینی ها مجوز تولید آن را از چین دریافت کردند که تاثیر خوبی در درمان این بیماری داشته است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با اشاره به حواشی ایجاد شده پیرامون استفاده از قرص فاویپیراویر خاطرنشان کرد: تاکنون تعداد 20 هزار قرص فاویپیراویر وارد ایران شد و تعداد 15 هزار تا از این قرص ها در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته و بین برخی بیمارستان ها توزیع شد، کما اینکه اوایل عید نوروز رئیس بیمارستان مسیح دانشوری به معاون درمان این وزارتخانه اعلام کرده بود که این دارو در درمان بیماری کرونا موثر بوده است، بنابراین دستور دهید تا برای استفاده در این مرکز وارد شود، در نهایت به تعداد 30 بیمار از این دارو در اختیار آنها قرار داده شد و این امر باعث انتشار مطلب گلایه آمیزی از سوی دکتر هاشمیان یکی از پزشکان این بیمارستان در فضای مجازی شده و محل اختلاف شد.

هاشمی اظهار کرد: نحوه ورود این دارو به کشور از دیگر موارد مورد مناقشه است، ضمن اینکه ادعاهای برخی شرکت ها و تجار مبنی بر تولید این دارو یا مواد اولیه مورد نیاز برای تولید آن سوالاتی را در اذهان ایجاد کرد، همچنین اثربخشی قرص فاویپیراویر در درمان بیماری کرونا مورد تایید بسیاری از پزشکان و مراکز درمانی است و همین امر باعث نایاب شدن این دارو ایجاد بازار سیاه برای آن شد.

وی افزود: هم اکنون در مرحله تکمیل تحقیقات در مورد این دارو هستیم و به نتایج مطلوبی هم دست پیدا کرده ایم و برابر بررسی ها و اسناد به دست آمده، مطالعات بالینی برای قرص فاویپیراویر در کشورهای چین و ژاپن انجام شده و نتایج خوبی حاصل شده است و اینکه این دارو به بهانه انجام مطالعات بالینی در پروتکل درمان گذاشته نشد آن هم در شرایط بحرانی کنونی که با آمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا و آثار زیان بار ناشی از آن مواجه هستیم از سوی پزشکان قابل قبول نیست، چرا که قرص فاویپیراویر از منشا مشخصی وارد کشور شده و اصالتا برای مطالعات بالینی آورده نشده بود.

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس، در ادامه، از جمع بندی نتایج حاصل از بررسی های صورت گرفته در نشست این فراکسیون و ارائه اسنادی دال بر قانونی شدن تولید قرص فاویپیراویر در کشور خبر داد.

وی با اعلام خبر برگزاری نشست فراکسیون غذا و دارو با حضور محمود صادقی به عنوان عضو حقوقدان پیرامون بررسی نتایج حاصل از تحقیق در خصوص اثربخشی قرص فاویپیراویر بر درمان بیماری کرونا در تشریح جزییات آن، گفت: قرص فاویپیراویر هفته گذشته وارد فارماکوپه ایران شده و بعد از این واردکنندگان و تولیدکنندگان دارو می توانند برای واردات و تولید این دارو از کانال قانونی وارد عمل شوند.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی با توجه به اثرگذاری قرص فاویپیراویر، ادامه داد: ورود این دارو به فارماکوپه ایران و ایجاد شرایط قانونی برای تولید آن در داخل کشور با وجود شرایط بحرانی که ایجاد شده است، اقدام شایسته ای بود که از سوی سازمان غذا و دارو صورت گرفت.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: هم اکنون منتظر هستیم که مطالعات بالینی بر روی قرص فاویپیراویر انجام شود تا این دارو وارد پروتکل درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم بشود و برای پیگیری این موضوع تا حصول نتیجه نیز از طریق رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اقدام کرده و به زودی هم نتایج را اعلام خواهیم کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: البته همچنان ابهاماتی در خصوص قرص فاویپیراویر وجود دارد که مقرر شد در این رابطه با مسئولان مربوطه مکاتبه کنیم تا آنها پاسخ های لازم را جهت رفع این ابهامات ارائه دهند.

رئیس فراکسیون غذا و داروی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ما قبل از برگزاری این نشست به منظور جمع بندی گزارش در خصوص نتایج تحقیق پیرامون اثربخشی قرص فاویپیراویر در درمان بیماری کرونا نشست هایی با معاونان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس سازمان غذا و دارو و معاونانش، رئیس طرح مطالعات بالینی و دکتر هاشمیان پزشک فعال در بیمارستان مسیح دانشوری که با انتشار مطالبی در فضای مجازی نسبت به کمبود این قرص برای درمان بیماران کرونایی اعتراض کرده بود، برگزار کردیم./

کلید واژه :

ویروس کرونا

،

نتایج درمانی

ثبت نظرات
captcha