کد خبر : ۳۴۶۵۶۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کرونا با گرم شدن هوا از بین نمی رود

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گفت: تضمینی وجود ندارد که شرایط متفاوت اقلیمی خصوصا گرم شدن هوا بتواند وضعیت بقای ویروس کرونا را متحول کند.

کرونا با گرم شدن هوا از بین نمی رود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علیرضا زالی، با اشاره به ضرورت استفاده از ماسک، گفت: تا زمانی که در بحران شیوع کرونا در کشور قرار داریم، تا جایی که لازم است باید ضمن رعایت بهداشت، از وسایل حفاظتی استفاده کنیم.

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، افزود: افرادی که ترددهای متنوع و زیادی در بخش های مختلف درمانی دارند حتماً لازم است که از ماسک به عنوان یک وسیله حفاظتی بهره ببرند.

وی با تاکید بر ناشناخته بودن ویروس کرونا، خاطرنشان کرد: تعارض نظریه های درمانی و یا توصیه های پیشگیرانه موضوعی جهانی است و صرفاً مربوط به متخصصان و کارشناسان کشور ما نیست و بسیاری از کشورهای دنیا در ابعاد گوناگون کووید ۱۹ هنوز به وحدت رویه نرسیده اند.

زالی توضیح داد: ماسک ها می توانند حفاظت قابل قبولی در مقابل ویروس کرونا ایجاد کنند و نکته اساسی اینجاست که بیماران در گروهی قرار دارند که می توانند با استفاده از ماسک بیشترین بهره را از این وسیله حفاظتی ببرند.

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در تهران ادامه داد: به دلیل اینکه قطرات تنفسی کمتر از ماسک عبور می کند و یا با کمترین احتمال ازماسک عبور می کند بنابراین بیماران مبتلا به کرونا در آلوده کردن محیط نقش کم رنگ تری می توانند داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در برخی موارد استفاده از ماسک به تنهایی ممکن است امنیت خاطر کاذب ایجاد کند گفت: ممکن است فرد احساس کند به دلیل اینکه از ماسک استفاده کرده از حفاظت کامل برخوردار شده و ملاحظات بهداشتی را کمتر رعایت کند بنابراین از این زاویه ممکن است استفاده از ماسک حتی یک تهدید بزرگ تلقی شود.

زالی ادامه داد: باید توجه کرد که صرفاً استفاده از ماسک حفاظت ایجاد نمی کند و اگر توصیه ها رعایت نشود حتی ممکن است ماسک عاملی باشد برای اینکه بیش از حد معمول دست ها با صورت تماس داشته باشد و به مثلت خطرناک صورت که در کووید ۱۹ عامل ابتلاء ست بیش از حد معمول دست بزنیم.

وی با بیان اینکه در طول روز ممکن است افراد طبق عادت به سر و صورت خود دست بزنند اظهار کرد: برای تنظیم ماسک باید دقت شود دست ها کاملاً تمیز باشد تا خود ماسک عاملی برای انتقال نباشد.

زالی با اشاره به توصیه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا مبنی بر استفاده از ماسک، گفت: حتی ماسک هایی که در منزل هم تهیه می شود می تواند حفاظت نسبی ایجاد کرده و به میزان مشخصی ورود ویروس کرونا را با محدودیت روبرو کند.

وی با بیان اینکه ویروس کووید ۱۹ دارای وزن سنگین و ابعاد کوچک است، خاطرنشان کرد: بهترین ماسک برای گروه پزشکی ماسک های N۹۵ هستند که بالای ۹۵ درصد ویروس ها و باکتری ها قابلیت عبور از آن را ندارند.

زالی درباره ماسک های FFP نیز توضیح داد: این ماسک ها نیز حدود ۸۵ درصد از انتقال ویروس پیشگیری می کنند و سایر ماسک حدوداً ۵۰ درصد یا کمتر می تواند از افراد در مقابل ویروس ها و باکتری ها حفاظت کنند.

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: ماسک های معمولی حفاظت حداقلی و نسبی ایجاد می کنند، بنابراین استفاه از ماسک نمی تواند صرفاً این تضمین را ایجاد کند که در محیط های آلوده مبتلا نمی شویم.

وی با تاکید بر اینکه در زمان بروز اپیدمی ها باید همه شهر و تمامی سطوح آلوده تلقی شود، گفت: بزرگ ترین مشکلی که وجود دارد سطح بالای آلودگی و ثبات غیر معمول ویروس کرونا است.

زالی ادامه داد: ویروس کرونا یکی از پدیده های عجیب بیولوژیک است، تا کنون از یک ویروس چنین واکنش های عجیب و فریبکارانه و در عین حال وحشت انگیزی دیده نشده است.

وی ادامه داد: کرونا از محیط های بسیار سرد تا گرم ترین محیط ها بقا دارد و در انواع شرایط محیطی مثل رطوبت های متغیر به شکل قابل ملاحظه ای می تواند زنده بماند. کافی است ویروس کووید ۱۹ با آنفلوانزا مقایسه شود، ویروس آنفلوانزا کمتر از یک ساعت در محیط زنده می ماند و به سرعت از بین می رود ولی ویروس کووید ۱۹ در برخی از سطوح تا ۹ روز هم می تواند باقی بماند.

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، یادآور شد: مهم ترین عامل وحشت طبیعی جهان از کرونا ماندگاری طولانی آن در محیط است.

وی با اظهار تأسف از ساده انگاری که درباره کرونا در جهان اتفاق افتاد، گفت: حتی برخی از تصمیمات مبتنی بر این تفکر شکل گرفت که ویروس کووید ۱۹ همانند یک سرماخوردگی ساده است.

زالی ضمن مقایسه ویروس کرونا با آنفلوانزای H۱N۱ اظهار کرد: آنفلوانزا حداکثر توانایی آلوده کردن یک تا ۳ نفر را دارد و این در حالی است که ویروس کووید ۱۹ حداقل در پایین ترین میزان تردد و تراکم جمعیتی می تواند افراد بیشتری را بیمار کند.

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، با بیان اینکه ابعاد بیولوژیکی این ویروس و خصوصاً نحوه سرایت پذیری آن حتماً باید برای مردم روشن شود تاکید کرد: هر گونه اشتباه در اطلاع رسانی و تصمیم گیری ها می تواند منجر به مسلط شدن این ویروس شود. باید بدانیم در یک جنگ تمام عیار و مستمر با این ویروس قرار داریم.

زالی با بیان اینکه بسیاری از ویروس ها و باکتری ها به خودی خود و یا با کوچک ترین مداخله ای از بین می روند اظهار کرد: مطالعات و تجارب جهانی نشان از این دارد بقای کووید ۱۹ با تمامی ویروس ها و باکتری ها و پدیده های بیولوژیکی دنیا متفاوت است.

وی خاطرنشان کرد: هنوز هم تضمینی وجود ندارد که شرایط متفاوت اقلیمی خصوصاً گرم شدن هوا بتواند وضعیت بقای ویروس کرونا را متحول کند بنابراین بیشتر از اینکه منتظر گرم شدن هوا باشیم باید بر نحوه مداخلات مدیریتی و رعایت صحیح اصول بهداشتی تمرکز کنیم.

زالی با اشاره به مهار کرونا در چین، خاطرنشان کرد: دولت چین به درستی توانست با ورود به موقع و اجرای تمهیدات لازم این بحران را به درستی کنترل کند.

وی با اشاره به تراکم و موقعیت اقتصادی شهر ووهان چین توضیح داد: سرعت عمل چین و تدابیر به موقع، مانع از گسترش ویروس کرونا شد.

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، ادامه داد: برنامه های حمایتی و تشویق مردم به ضرورت رعایت قرنطینه از جمله مواردی بود که که ووهان امروز می تواند شرایط عادی از ترددها را تجربه کند.

زالی با اشاره به اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند در تهران گفت: تهران شرایط ویژه ای دارد و باید حتماً این تفاوت دیده شود و هر آنچه به عنوان نسخه ای واحد در سایر استان ها وجود دارد باید در تهران متفاوت تر دیده شود. باید ریتم متفاوت تری برای تهران در زمینه بازگشت به کار و کسب و کارها اعمال شود.

وی تاکید کرد: نحوه بازگشت به کار در تهران باید مورد ارزیابی و بازنگری قرار گیرد و با توجه به شرایط طرح های مختلف را اجرایی کنیم.

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ضمن ابراز تأسف از تراکم جمعیت، ترافیک و ترددهای زیاد مردم گفت: تردد غیر متعارف مردم در اولین روز از هفته نگران کننده است. امروز اگر ترددهای زیاد را شاهد باشیم، لزوماً همین امروز اتفاقی رخ نمی دهد ولی باید بدانیم بازتاب این ترددها و تراکم جمعیت به امروز ختم نمی شود و تبعات آن دو هفته دیگر نمایان خواهد شد.

زالی با بیان اینکه جامعه پزشکی در بحرانی ترین شرایط کشور در خط مقدم مبارزه با کرونا حماسه آفرینی کرد، اظهار داشت: مردم و مسئولان بدانند در جنگی فرسایشی با این ویروس هستیم و این در حالی است که هنوز هم نمی دانیم تیم درمانی و بهداشتی تا چه زمانی در مقابله با این ویروس می توانند تاب بیاورند.

وی با اشاره به ایثارگری های کارد درمانی و بهداشتی کشور عنوان کرد: کادر درمان دچار فرسودگی، خستگی شده اند و حتی بسیاری از این عزیزان در راه خدمت به هموطنان جان خود را از دست داده اند، اگر در هفته های آینده شاهد پس لرزه های افزایش موارد ابتلاء به کرونا شویم، تیم خسته و فرسوده درمان با شرایط متفاوت تری مواجه می شود.

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه شیب مناسب و مطلوب کنترل کرونا در تهران احساس نمی شود، افزود: الگوی اپیدمی کووید ۱۹ در جهان در حال تغییر است، امروز مردم تقریباً با علائم ابتلاء قطعی به این ویروس به مراکز درمانی مراجعه می کنند.

زالی با اشاره به اهمیت کیفت الگوی مراجعان به مراکز درمانی تصریح کرد: اگر بیماران با وخامت حال بیشتری به مراکز درمانی مراجعه کنند طبیعتاً روند درمان سخت تر خواهد بود و در ادامه افراد بیشتری به بخش های مراقبت های ویژه منتقل خواهند شد، با بیماران بد حال تری روبرو هستیم، الگوی ترخیص تغییر خواهد و در نهایت تراز منفی در مراکز درمانی ایجاد خواهد شد.

وی توضیح داد: زمانی که بیماران سخت تر با علائم شدید کرونا به مراکز درمانی مراجعه می کنند باید بدانیم که تیم درمان باید تلاش و نیروی مضاعف تری را برای درمان مبتلایان بکار ببندد و مداومت این مراجعان آورده ای جز فرسوده تر شدن و خستگی مضاعف تیم درمان ندارد.

فرمانده ستاد عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به درخواست تیم درمان از مسؤولان و مردم خاطرنشان کرد: تمامی تک تک آحاد جامعه باید تلاش کنند که خستگی تیم درمان کاهش یابد تا خدمات به بیماران در بالاترین سطح استمرار داشته باشد.

زالی، اجرای طرح غربالگری در تهران را مورد توجه قرار داد و گفت: اساس طرح غربالگری شناسایی به موقع است و با اجرای این طرح موارد بیماری شناسایی و از بار بیماری ها به شکل قابل توجهی کاسته خواهد شد.

کلید واژه :

زالی

،

ویروس کرونا

،

گرم شدن هوا

ثبت نظرات
captcha