کد خبر : ۳۴۶۵۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آتش سوزی پیرامون چرنوبیل همچنان ادامه دارد

اداره موقعیت های اضطراری اوکراین اعلام کرد: آتش سوزی در محدوده پیرامون نیروگاه هسته ای آسیب دیده چرنوبیل به سه منطقه جدید سرایت کرده و کماکان ادامه دارد.

آتش سوزی پیرامون چرنوبیل همچنان ادامه دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اداره موقعیت های اضطراری اوکراین در گزارشی اعلام کرد؛ در زمان حاضر علفزارها و محدوده جنگلی پیرامون نیروگاه هسته ای چرنوبیل دچار حریق شده و به دلیل آتش گرفتن علف ها و نی های خشک آتش به مناطق جدید سرایت کرده است.

ماموران آتش نشانی در محدوده های جنگلی کوروگودسکی، کوتوفسکی و دنیسوفتسکی به اطفاء حریق می پردازند و در مجموع ۳۷۹ نفر با یکصد دستگاه و تجهیزات با سه فروند هواپیمای آن-۳۲پی  و دو فروند بالگرد در عملیات اطفای حریق شرکت دارند.    

رسانه های اوکراین روز دوشنبه گزارش دادند که آتش سوزی های جنگلی در شمال کی یف پایتخت اوکراین آغاز شده و دهها هکتار از جنگل های نزدیک نیروگاه هسته ای آسیب دیده چرنوبیل را فرا گرفته است.

بر اساس این گزارش ها، بیش از یکصد هکتار از اراضی نزدیک نیروگاه هسته ای آسیب دیده چرنوبیل گرفتار حریق شد.

علت وقوع آتش سوزی، آتش زدن علف های خشک در علفزار پیرامون نیروگاه آسیب دیده چرنوبیل گزارش شد و پلیس محلی یک نفر را به جرم برپایی آتش دستگیر کرد. 

در همین حال رئیس سازمان بازرسی محیط زیست اوکراین از افزایش چندبرابری تشعشعات رادیواکتیو در منطقه چرنوبیل بر اثر آتش سوزی در این منطقه خبر داد.

ایگور فیرسوف با بیان این مطلب افزود: در محدوده پیرامون نیروگاه هسته ای آسیب دیده چرنوبیل، سطح تشعشعات رادیواکتیو ۱۶.۵ برابر بیشتر از میزان عادی بود.

حادثه اتمی چرنوبیل روز ۲۶ ماه آوریل ۱۹۸۶ بر اثر وقوع دو انفجار در رآکتور این نیروگاه رخ داد که در اثر آن حدود ۲۸ نفر در دم جان باختند. شهر ۵۰ هزار نفری چرنوبیل در ۱۲۰ کیلومتری شهر کییف  پایتخت اوکراین و محل واقع شدن نیروگاه هسته ای به همین نام اکنون به منطقه ای متروکه و خالی از سکنه تبدیل شده است.
دولت شوروی سابق که از انفجار نیروگاه چرنوبیل غافلگیر شده بود، سه روز پس از حادثه، خبر آن را اعلام کرد و بیش از ۲۰۰ هزار نفر نیز برای اقدامات امدادی و رفع پیامدهای آن از مناطق و جمهوری های مختلف شوروی وقت به محل اعزام شدند.
بر اثر این سانحه، ۱۷ کشور اروپایی دچار آلودگی شدند، ۲۳ درصد قلمرو بلاروس،۱۰ درصد خاک اوکراین و حدود ۲ درصد قلمرو روسیه به تشعشعات رادیواکتیو آلوده شد.

کلید واژه :

آتش سوزی

،

چرنوبیل

ثبت نظرات
captcha