کد خبر : ۳۴۶۵۶۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

برای پیشگیری از ویروس کرونا بدون تجویز پزشک ویتامین D نخورید

نایب رییس انجمن تغذیه استان کرمانشاه با تایید تاثیر مصرف ویتامین D درزمینهافزایش ایمنی بدن و کاهش احتمال ابتلا به بیماری کرونا، نسبت به مصرف خودسرانه این نوع ویتامین هشدار داد.

برای پیشگیری از ویروس کرونا بدون تجویز پزشک ویتامین D نخورید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فرزاد بابایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به شیوع بیماری کرونا و افزایش توصیه های تغذیه ای برای مقابله با این بیماری، گفت: در برخی از این توصیه ها بر مصرف ویتامین D تاکید شده و افزایش مصرف این ویتامین را راهی برای مقابله با کرونا عنوان کرده اند.

این کارشناس تغذیه افزود: ویتامین D طبق بررسی های صورت گرفته دارای برخی تاثیرات بر روی سیستم ایمنی بدن است و آن طور که مشخص است کمبود این ویتامین می تواند شانس ابتلا به کرونا را افزایش دهد، بنابراین توصیه بر مصرف این ویتامین است.

بابایی با بیان اینکه ویتامین D از نظر پزشکی یک "شبه هورمون" محسوب می شود، گفت: این ویتامین میتواند خود را به هسته سلول رسانده، به داخل آن نفوذ کند و سلول را وادار به انجام یک سری کارها از جمله تولید برخی پروتئین ها کند و با توجه به اینکه این ویتامین در تولید یا عدم تولید برخی مواد نقش دارد به عنوان یک "شبه هورمون" شناخته می شود.

نایب رییس انجمن تغذیه استان کرمانشاه با بیان اینکه منابع غذایی محدودی برای تامین این نوع ویتامین وجود دارد، گفت: برخی مواد خوراکی از جمله شیر و لبنیات حاوی مقادیر اندکی ویتامین D هستند و اصلی ترین منبع شناخته شده این ویتامین در حال حاضر نور خورشید است.

وی افزود: با تابش نور خورشید به پوست این نوع ویتامین در بدن ساخته می شود، بنابراین بهترین راه تامین این ویتامین قرارگیری در برابر نورخورشید است.

بابایی توصیه کرد: افراد در طول هفته دو تا سه بار به مدت 15 دقیقه، بین ساعات 8 تا 9 صبح یا 16 تا 17 ظهر زیر نور آفتاب قرار گیرند.

وی خاطرنشان کرد: تابش نور خورشید در تابستان شدید است و قرارگیری بیش از این زمان در برابر نور خورشید می تواند زمینه ابتلای سرطان پوست در افراد شود.

این کارشناس ارشد تغذیه با اشاره به خانه نشینی عمده افراد در این روزها گفت: بسیاری افراد در آپارتمان ساکنند، بنابراین امکان استفاده چندانی از نور خورشید ندارند و توصیه میشود این افراد درصورت تایید کمبود ویتامین D در بدن از سوی پزشک، نسبت به مصرف قرص های خوراکی این ویتامین اقدام کنند.

وی افزود: دوزهای خوراکی متفاوت این ویتامین موجود است و افراد باید با تجویز پزشک در صورت تایید کمبود ویتامین D اقدام به مصرف این قرص ها کنند.

بابایی نسبت به مصرف بسیار این نوع ویتامین هشدار  داد و افزود: متاسفانه برخی افراد بویژه این روزها اقدام به مصرف خودسرانه ویتامین D می کنند و این در حالی است که مصرف بسیار این ویتامین می تواند عوارض کبدی و مغزی ایجاد کند.

وی افزود: ویتامین D یکی از انواع ویتامین های محلول در چربی است و مصرف بسیار آن موجب رسوب این ویتامین در چربی های ذخیره شده بدن شده و دفع نمی شود و همین امر موجب بروز عوارض کبدی و مغزی می شود.

نایب رییس انجمن تغذیه استان کرمانشاه تصریح کرد: در همین راستا افراد باید بامشورت پزشک و بعد از تایید کمبود ویتامین D اقدام به مصرف قرص های خوراکی این ویتامین کنند.

انتهای پیام

کلید واژه :

ویتامین D

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha