کد خبر : ۳۴۶۵۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کارآزمایی بالینی برای درمان کووید 19 ناشی از ویروس کرونا در ایران

دانشگاه و آموزش > پژوهش های پزشکیتهران- ایرنا- معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کارآزمایی بالینی برای درمان کرونا که بخشی از یک کارآزمایی بزرگ بین المللی در قالب همکاری با سازمان…

کارآزمایی بالینی برای درمان کووید 19 ناشی از ویروس کرونا در ایران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر رضا ملک زاده روز پنجشنبه در پیامی اعلام کرده است: بزرگترین مطالعه کارآزمایی بالینی در بین مطالعات کارآزمایی بالینی مصوب برای درمان کرونا در ایران، مطالعه کارآزمایی تصادفی شده چهار درمان دارویی توأم با درمان استاندارد کووید ۱۹ در بیماران بستری بیمارستان ها در مقایسه با درمان استاندارد به تنهایی - کارآزمایی چند مرکزی در ایران است.

مطالعه کارآزمایی بالینی حاضر با عنوان Randomized trial of additional treatments for COVID-۱۹ in hospitalized patients who are all eceiving the local standard of care- Iranian SOLIDARITY multicentre trial
روی بیش از سه هزار بیمار بالای ۱۸ سال بستری در بیمارستان در حال انجام است.

این مطالعه تاثیر رژیم درمانی چهار داروی Remdesivir (رمدسیویر)، Hydroxychloroquine (هیدروکسی کلروکین)، Lopinavir/ritonavir (لوپیناویر/ریتوناویر) و Interferon Beta ( اینترفرون بتا) را روی درمان کرونا بررسی می کند.

احتمال می رود نتایج نهایی این مطالعه ظرف حداقل چهار ماه آینده اعلام شود.

همگام با سایر کشورهای در حال همکاری با سازمان بهداشت جهانی برای انجام تحقیقات گسترده در زمینه درمان قطعی کووید- ۱۹، ایران نیز مطالعات گوناگون خود (کارآزمایی های بالینی، اپیدمیولوژی و ریجستری، مداخلات تستی و فناوری محور) را برای درمان کرونا آغاز کرده است.
از جمله تحقیقات گوناگون در زمینه درمان کرونا که با حمایت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در حال انجام است، مطالعات کارآزمایی بالینی است و در همین زمینه تاکنون طرح های متعددی در کمیته های اخلاق در پژوهش دانشگاه های علوم پزشکی تصویب و در سامانه ملی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی به ثبت رسیده اند.
به طور کلی داروهای مورد بررسی در مطالعات کارآزمایی بالینی درمان کرونا در ایران داروهایی هستند که اثرگذاری آنها روی ویروس های هم خانواده کرونا همچون مالاریا، ابولا، سارس و آنفلوآنزا اثبات شده و همگی آنها در ایران تولید می شوند.
تاکید می شود که در حال حاضر در جهان هیچ واکسن یا داروی تایید شده "قطعی" برای درمان کرونا وجود ندارد. اگرچه پیشنهادهای زیادی برای درمان های آزمایشی وجود دارند که می توانند به مراقبت های معمول در بیمارستان ها اضافه شوند و در حال بررسی هستند.

کلید واژه :

کارآزمایی بالینی

،

درمان کرونا

،

ایران

،

ویروس کرونا

،

کرونا

ثبت نظرات
captcha