کد خبر : ۳۴۶۵۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ماسک تضمینی برای عدم ابتلا به Covid-۱۹ ناشی از ویروس کرونا نیست

سازمان جهانی بهداشت در پیامی جدید اعلام کرده است که استفاده از ماسک صورت به تنهایی نمی تواند تضمین کننده سلامت افراد باشد. درواقع بررسی شواهد سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد که پوشیدن ماسک در خارج  از خانه مانع ابتلا به کرونا نمی شود.

ماسک تضمینی برای عدم ابتلا به Covid-۱۹ ناشی از ویروس کرونا نیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سازمان جهانی بهداشت در پیامی جدید اعلام کرده است که استفاده از ماسک صورت به تنهایی نمی تواند تضمین کننده سلامت افراد باشد. درواقع بررسی شواهد سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد که پوشیدن ماسک در خارج  از خانه مانع ابتلا به کرونا نمی شود.

به گزارش سرویس خواندنی های انتخاب،  سازمان جهانی بهداشت پس از ارزیابی شواهد جدید که، توصیه نکرده است که مردم ماسک صورت را در سطح شهر بپوشند. سازمان جهانی بهداشت با توجه به داده های هنگ کنگ، موضع خود را در مورد ماسک ها بررسی کرد و نشان داد که استفاده گسترده ماسک در جامعه ممکن است باعث کاهش شیوع کرونا در برخی مناطق شود، اما این موضوع قطعیت ندارد.

در راهنمایی های به روز شده که در روز دوشنبه منتشر شد، این سازمان اظهار داشت که در حالی که ماسک ها می توانند به محدود کردن شیوع بیماری کمک کنند، اما به تنهایی کافی نبودند. هیچ مدرکی مبنی بر پوشیدن ماسک در جامعه وجود ندارد که افراد سالم را از ابتلا به عفونت های تنفسی از جمله کرونا مصون نگه دارد.

پروفسور دیوید هیمن، از دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن که ریاست گروه مشاوره علمی و فنی سازمان جهانی بهداشت را درمورد خطرات عفونی برعهده دارد، گفت: «در شرایطی که افراد در زمینه های مراقبت های بهداشتی مشغول به کار باشند، ماسک ها موثرند. ماسک ها فقط  برای محافظت از دیگران نیستند بلکه برای محافظت از خود نیز عمل می کنند.»

هیمن تصدیق کرد که ویروس توسط افرادی که علائم ندارند نیز می توانند منتقل شوند، اما گفت: «این ویروس هنوز از طریق قطرات یا سطوح آلوده پخش می شود، که فاصله فیزیکی و شستشوی دست با هدف به حداقل رساندن آن انجام می شود.» طبق توصیه های به روز شده، افرادی که علائم کروناویروس دارند، باید ماسک صورت بپوشند، خود را قرنطینه کنند و به محض شروع احساس بیماری، مشاوره پزشکی بگیرند. پرستاران نیز باید هنگام قرار گرفتن در اتاق بیماران از ماسک صورت استفاده کنند.

به نظر می رسد که راهنمایی سازمان جهانی بهداشت در مورد افراد سالم که ماسک دارند و در ملاء عام حضور دارند صدق می کند و برخلاف توصیه های اخیر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده است که از مردم آمریکا خواسته است تا در داروخانه ها، فروشگاه های مواد غذایی و سایر مکان های عمومی که در آن فاصله فیزیکی دشوار است، از پوشش صورت پارچه ای استفاده کنند.

هیمن می گوید ماسک ها می توانند احساس غلط امنیتی ایجاد کنند و در نهایت ممکن است افراد را در معرض خطر بیشتری قرار دهد. حتی با وجود  پوشش کامل دهان و بینی، ویروس هنوز هم می تواند از چشم وارد بدن شود. وی گفت: «مردم فکر می کنند وقتی که ماسک می زنند کاملا از آن ها محافظت می شود. کارمندان بهداشت و درمان علاوه بر ماسک، برای محافظت از چشم، از عینک محافظ نیز استفاده می کنند.»

ویلیام کیویل، استاد بهداشت و درمان زیست در دانشگاه ساوتهمپتون، گفت: «دولت ها احساس می کنند که تحت فشار قرار می گیرند که کاری را انجام ندهند، حتی اگر این کار ها اتلاف وقت و منابع ارزشمندی باشد. ماسک های پارچه ای و ماسک های جراحی با کیفیت پایین، قطرات تنفسی را به خوبی فیلتر نمی کنند و مطمئناً ذرات همیشه معلق در هوا نیستند.»

دکتر ایلین شوو فنگ، اپیدمیولوژیک در دانشگاه آکسفورد، از موضع ایالات متحده در مورد ماسک صورت حمایت می کند و گفت: برای افرادی که ممکن است در معرض ویروس قرار داشته باشند، به دلیل خطر انتقال ویروس، استفاده از ماسک خارج از خانه اقدامی معقول است. اگر افراد پرخطر  مانند سالمندان  و افراد دارای بیماری های مزمن ماسک صورت را بپوشند بسیار مفید است به خصوص اگر نتوانند از حضور در مناطق شلوغ جلوگیری کنند. با این حال ماسک صورت نمی تواند افراد سالم را به شکل کامل از ابتلا به Covid-۱۹ نگهداری کند.

کلید واژه :

ماسک

،

Covid

،

۱۹

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha