کد خبر : ۳۴۶۵۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دانستنی هایی در مورد ماسک های پارچه ای

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه می کند در مکان های عمومی که حفظ فاصله اجتماعی مناسب سخت است؛ مثلاً در فروشگاه ها و داروخانه ها، باید از ماسک استفاده کنیم، خصوصاً در جاهایی که تردد زیادی وجود دارد.

دانستنی هایی در مورد ماسک های پارچه ای

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه می کند در مکان های عمومی که حفظ فاصله اجتماعی مناسب سخت است؛ مثلاً در فروشگاه ها و داروخانه ها، باید از ماسک استفاده کنیم، خصوصاً در جاهایی که تردد زیادی وجود دارد.

توصیه های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در مورد استفاده از ماسک های پارچه ای خانگی
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کند در مکان های عمومی که حفظ فاصله اجتماعی مناسب سخت است باید ماسک استفاده کنیم (مثلاً در فروشگاه ها و داروخانه ها)، خصوصاً در جاهایی که تردد زیادی وجود دارد.
CDC توصیه می کند به منظور پیشگیری از انتشار ویروس توسط افرادی که ممکن است ویروس را داشته باشند و ندانند، استفاده از ماسک ساده ی پارچه ای لازم است. ماسک پارچه ای تهیه شده از چیزهایی که در خانه دارید می تواند به عنوان یک راهکار اضافی و داوطلبانه برای حفظ سلامت عمومی به کار برود.

ماسک های پارچه ای صورت نباید برای افراد زیر استفاده شود:
. بچه های زیر دو سال
. کسی که مشکل تنفسی دارد
. فردی که هوشیار نیست
. کسی که ناتوانی ای دارد که به او اجازه نمی دهد بدون کمک، ماسک را از روی صورت خود بردارد
ماسک های پارچه ای هرگز نمی توانند جایگزین ماسک های جراحی یا ماسک های تنفسی N95 شوند، بنابراین استفاده از آن ها به افرادی که جزو کادر درمان هستند و در مراکز پزشکی و درمانی مشغول اند توصیه نمی شود.

ماسک پارچه ای باید ویژگی های زیر را داشته باشد:
- به طرفین صورت خوب بچسبد اما راحت باشید
- با گره هایی یا با حلقه هایی در پشت گوش محکم شود
- چند لایه پارچه داشته باشد
- بدون محدودیت اجازه ی تنفس به شما بدهد
- بتوانید آن را در ماشین لباسشویی بیندازید و بشویید و خشک کنید بدون اینکه آسیبی ببیند یا تغییر شکل بدهد

آیا ماسک های پارچه ای باید شسته شوند یا به طریقی مرتباً تمیز شوند؟ هر چند وقت؟
بله، ماسک های پارچه ای باید بسته به تعداد دفعات استفاده، هر بار شسته شوند. ماشین لباسشویی نیز می تواند ماسک پارچه ای صورت را به خوبی بشویید و تمیز کند.

ماسک های پارچه ای هرگز نمی توانند جایگزین ماسک های جراحی یا ماسک های تنفسی N95 شوند، بنابراین استفاده از آن ها به افرادی که جزو کادر درمان هستند و در مراکز پزشکی و درمانی مشغول اند توصیه نمی شود

ماسک پارچه ای را چگونه باید از روی صورت برداشت؟
شما باید مواظب باشید هنگام برداشتن ماسک از صورت، به صورت و چشم ها و دهان خود دست نزنید و فوراً بعد از درآوردن ماسک، دست های خود را بشویید.

روش دوخت ماسک پارچه ای برای صورت
مواد لازم:
. دو تکه ی مستطیلی شکل از پارچه ی نخی به ابعاد 25*15 سانتیمتر
. دو تکه ی 15 سانتیمتری کش لاستیکی یا کش سر
. سوزن نخ بزرگ (یا سنجاق سر)
. قیچی
. چرخ خیاطی

روش دوخت ماسک پارچه ای
دو تکه پارچه ی نخی به اندازه ی گفته شده از پارچه ای که بافت محکمی دارد (مثلاً ملافه) را تهیه کنید. در صورتی که دسترسی به چنین پارچه ای ندارید، تی شرت نخی نیز مناسب است. دو تکه پارچه را روی هم بگذارید تا تبدیل به یک تکه مستطیل شود.
حالا لبه ها را به اندازه ی 5 تا 6 میلی متر تاز بزنید و به یک طرف بدوزید جوری که فضای داخل لبه ها در قسمت عرض های مستطیل برای عبور کش باز بماند.
کش لاستیکی یا کش سر را از طرفین ماسک با کمک یک سوزن بزرگ یا سنجاق سر وارد کنید و دو سر کش را محکم گره بزنید. این حلقه های کشی و لاستیکی پشت گوش هایتان قرار خواهند گرفت. می توانید از یک کش یا نوار لاستیکی نیز استفاده کنید و آن را پشت سرتان گره بزنید.
حالا ماسک را روی صورتتان قرار دهید، طرفین را جمع و روی صورت خود اندازه کنید و در صورت نیاز، کش را تنگ و گشاد کنید تا کاملاً روی صورتتان فیت شود. حالا می توانید کش را به آرامی جوری بکشید که گره ها داخل لبه های ماسک مخفی شوند.

کلید واژه :

ماسک پارچه ای

،

ماسک

ثبت نظرات
captcha