کد خبر : ۳۴۶۵۴۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

صداسازی کروناویروس با نت های موسیقی

تصورات هنری در مورد کروناویروس جدید که موجب خانه نشینی و مرگ بسیاری از افراد شده دشوار است، اما برخی معتقدند موسیقی در هر چیزی حتی ویروس ها وجود دارد.

صداسازی کروناویروس با نت های موسیقی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش ساینس، محققان موسسه فناوری ماساچوست توالی اسید آمینه ها و ساختار پروتئین سنبله، عامل بیماری زا کووید-19 را به موسیقی تبدیل کردند تا به کمک آن بتوانند روشی در درمان و یا تولید واکسن بیابند.

نمایش اطلاعات با صدا، سونیفیکیشن نام دارد. هرچند ممکن است این ایده بیگانه، پیچیده و درونی به نظر برسد اما روند آن بسیار ساده است.

در مورد SARS-CoV-2 یا کووید-19 هر اسید آمینه در یک مقیاس موسیقی به یک نت منحصربه فرد تبدیل شده و کل پروتئین سنبله به یک ترکیب موسیقی تبدیل شده و این موسیقی توسط زنگ ها، رشته ها و فلوت ها نواخته شدند.

مارکوس بوهلر، استاد مهندسی این موسسه گفت: "درحالی که ما نمی توانیم اشیاء نانوسکوپی کوچکی مانند پروتئین ها یا مولکول های دیگر که تقریبا همه موجودات زنده ازجمله سلول ها، بافت ها و همچنین عوامل بیماری زایی مانند ویروس ها را تشکیل می دهند، مشاهده کنیم، اما الگوریتم محاسباتی ما امکان جلوه های ماده را شنیدنی کرده است.

محققان خاطرنشان کردند: این قطعه موسیقی از توالی اسیدآمینه و ساختار پروتئین سنبله، عامل بیماری زا کووید-19 ساخته شده است و فقط یک پروژه هنری نیست.

کروناویروس دارای پروتئین سنبله است که از طریق این سنبله ها به منظور تکثیر، مواد ژنتیکی را به سلول های میزبان تزریق می کند.

محققان امیدوارند که این شکل جدید دیدن یا شنیدن پروتئین های ویروسی به دانشمندان کمک کند تا مکان هایی پیدا کنند که پادتن ها یا داروها بتوانند به سنبله های کروناویروس متصل شوند و آن را از بین ببرند.

ممکن است این روش نسبت به سایر روش های متداول تحقیق در مورد پروتئین ها، مانند مدل سازی مولکولی، شهودی تر باشد. به عنوان مثال، توالی صوتی پروتئین سنبله کروناویروس می تواند از طریق پایگاه داده پروتئین های ترشح شده دیگر نیز انجام شود، تا بتوان پشتیبان های رایج آن را یافت و یک دارو یا یک واکسن برای مقابله با آن ایجاد کرد.

کلید واژه :

کروناویروس

،

نت های موسیقی

،

کرونا ویروس

ثبت نظرات
captcha