کد خبر : ۳۴۶۵۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رد ادعاهای درمان کرونا با بخور جوش شیرین

رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره ادعاهای مطرح شده درباره درمان بیش از دویست نفر از مبتلایان کرونا توسط یکی از مدعیان طب سنتی گفت:« در فضای مجازی ادعاهای بسیاری مطرح شده است باید گفت حجم زیادی از جامعه خود به خود درمان می شوند وقتی راجع به یک دارو می توان ادعای درمانی کرد که در کارآزمایی بالینی بتوانیم بیماران را با هم مقایسه کنیم. تا زمانی که این مقایسه اتفاق نیفتد هیچکدام از ادعاها را نمی تواند تایید و تجویز کرد.»

رد ادعاهای درمان کرونا با بخور جوش شیرین

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره ادعاهای مطرح شده درباره درمان بیش از دویست نفر از مبتلایان کرونا توسط یکی از مدعیان طب سنتی گفت:« در فضای مجازی ادعاهای بسیاری مطرح شده است باید گفت حجم زیادی از جامعه خود به خود درمان می شوند وقتی راجع به یک دارو می توان ادعای درمانی کرد که در کارآزمایی بالینی بتوانیم بیماران را با هم مقایسه کنیم. تا زمانی که این مقایسه اتفاق نیفتد هیچکدام از ادعاها را نمی تواند تایید و تجویز کرد.»

دکتر محمد رضا شمس اردکانی مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، در نشست خبری از طریق ویدئو کنفرانس با خبرنگاران، گفت:« ما چهارمین ویديو کنفرانس با مسوولین طب سنتی چین داشتیم.چینی ها در هرکدام از ویدئو کنفرانس ها تاکید داشتند بیش از۹۰ درصد از بیمارانی که درمان شدند از هر دو طب رایج و طب چینی برای درمان آنها کمک گرفته شده است لذا از وزیر بهداشت خواستیم از طب سنتی ایران را که یک مکتب کاربردی است برای درمان کرونا استفاده کنیم که مورد موافقت قرار گرفت. همکاران ما در طب سنتی در برخی از بیمارستان ها اقداماتی را برای درمان کرونا شروع کردند و تمام ضوابط لازم انجام شده و امیدواریم نتیجه آن قابل ارايه برای همکاران ما باشد. »

 

وی گفت:« از آنجایی که چینی ها در نظام معمول خود از داروهای گیاهی به طور عام مصرف می کنند آمادگی بیشتری برای درمان کرونا از این طریق داشتند. توانایی های دیگر ما بحث سبک زندگی است که می تواند در این شرایط خاص موثر باشد. »

دکتر حسین رضایی زاده رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران، نیز در این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره ادعاهای مطرح شده در فضای مجازی از سوی دکتر تبریزیان و روازاده برای درمان کرونا با کمک بخور جوش شیرین، گفت:« در فضای مجازی ادعاهای بسیاری مطرح شده است باید گفت حجم زیادی از جامعه خود به خود درمان می شوند وقتی راجع به یک دارو می توان ادعای درمانی کرد که در کارآزمایی بالینی بتوانیم بیماران را با هم مقایسه کنیم. تا زمانی که این مقایسه اتفاق نیفتد هیچکدام از ادعاها را نمی تواند تایید و تجویز کرد و امیدوارم کسانی که در این زمینه کار می کنند به جای صرف انرژی در فضای مجازی، در مراکز علمی مطالعاتشان را ثبت کنند. ما هیچ روشی را فعلا تایید نمی کنیم. آنچه که مورد تایید دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت است خودمراقبتی بالینی است.»

دکتر شمس اردکانی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه با توجه به تحقیقات انجام شده در زمینه تولید داروی درمان کرونا در کنار داروهای شیمیایی آیا طب سنتی می تواند به درمان کرونا کمک کند، گفت:« بدون شک طبیبان چینی هم ادعا داشتند طب سنتی ایرانی می تواند در کنار طب کلاسیک در درمان کرونا موثر باشد. ما دو دارو داریم که در حال انجام ازمایشات بالینی هستند که تاکنون نتایج خوبی داشته است. باید رعایت این نکته را داشته باشند که مرجع هرگونه اظهار نظر درباره درمان کرونا، وزارت بهداشت است و اثربخشی دارویی را در فضای مجازی مطرح نکنند.ما منتظریم نتایج بالینی این داروها توسط سخنگوی وزارت بهداشت اعلام شود. داروهای سنتی هم در کنار داروهای شیمیایی در بیمارستان ها در حال ازمایشات بالینی هستند.»

دکتر رضایی زاده در پاسخ به اینکه آیا ما در طب ایرانی به نتایجی رسیدیم که قابل ارايه به جهان باشد، گفت:« باتوجه به اینکه همه گیری کرونا برای اولین بار اتفاق افتاده است داروی گیاهی و سنتی را نمی توان در مقایسه با درمان های رایج پیشنهادی استفاده کرد چینی ها هم به ما گفتند از طب چینی حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد در کنار درمان های رایج اجازه استفاده داشتند و با توچه به اثراتی که دیدند به استفاده از طب چینی ۹۰ رسیده بود و مراکزی که درمان های سنتی به کار رفته بود کمترین میزان مرگ و میر را داشتند. انچه ما هم کارآزمایی بالینی در بیمارستان ها انجام می دهیم در کنار درمان های رایج است ادعایی نداریم که درمان گیاهی یا طبیعی برای کرونا ساخته و جدای از داروهای شیمیایی می توان استفاده کرد از نظر علمی و اخلاق پزشکی در شرایط فعلی در هیچ جای دنیا سابقه نداشته که بتوان تاثیر داروهای سنتی را در درمان کرونا به طور مستقل بررسی کرد.»

 

وی درباره تاثیر مصرف الکل یا مواد مخدر در درمان کرونا گفت:« استعمال سیگار و مصرف مواد مخدر هم به مانند استفاده از مواد الکلی به اشتباه برای درمان کرونا در بین برخی از مردم رایج شده در حالی که هیچ شواهد علمی وجود ندارد که افراد سیگاری یا معتادان بهبودی بهتر یا ابتلای کمتری به کرونا دارند و هیچ بحث علمی این موضوع را تایید نمی کند.»

ادامه دارد...

کلید واژه :

درمان کرونا

،

بخور جوش شیرین

،

جوش شیرین

نظرات کاربران
محمد 1399/06/11 15:38
0
0
رییس دانشگاه بیخود کرد که حرف مفت زد...بره عملا امتحان کنه بعد بیاد مزه بندازه
ثبت نظرات
captcha