کد خبر : ۳۴۶۵۳۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

چرا ویروس کرونا جوانان را نیز میکشد

دکتر سانجای گوپتا، مسئول ارشد بخش پزشکی سی ان ان در گزارشی به روند بیماری یک جوان ۳۰ ساله پرداخته و سعی کرده به این سوال پاسخ دهد که علی رغم گفته اغلب پزشکان که معتقدند ویروس کرونا افراد کهنسال یا دارای بیماری های زمینه ای را درگیر می کند، چرا برخی جوانان نیز توسط این ویروس به کام مرگ کشیده می شوند. در بخشی ابتدایی این مقاله می خوانیم: وقتی بن لودر ۳۰ ساله احساس بیماری کرد، چندان تعجب آور نبود. فقط چند روز قبل، آزمایش کرونای همسرش، برندی مثبت شده بود، اما این زوج نگرانی خاصی نداشتند. دمای بدن همسرش نسبتا پایین بود. درجه ای که پزشکان حتی آن را تب نمی دانستند و کمی گرفتگی بدن و درد عضلات داشت، اما در حال بهبود بود. بنابراین طبیعی بود که بن نگران نباشد. چرا که او و همسرش جوان و سالم بودند، با این حال علائم بن به سرعت وخیم شد.

چرا ویروس کرونا جوانان را نیز میکشد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر سانجای گوپتا، مسئول ارشد بخش پزشکی سی ان ان در گزارشی به روند بیماری یک جوان ۳۰ ساله پرداخته و سعی کرده به این سوال پاسخ دهد که علی رغم گفته اغلب پزشکان که معتقدند ویروس کرونا افراد کهنسال یا دارای بیماری های زمینه ای را درگیر می کند، چرا برخی جوانان نیز توسط این ویروس به کام مرگ کشیده می شوند. در بخشی ابتدایی این مقاله می خوانیم: وقتی بن لودر ۳۰ ساله احساس بیماری کرد، چندان تعجب آور نبود. فقط چند روز قبل، آزمایش کرونای همسرش، برندی مثبت شده بود، اما این زوج نگرانی خاصی نداشتند. دمای بدن همسرش نسبتا پایین بود. درجه ای که پزشکان حتی آن را تب نمی دانستند و کمی گرفتگی بدن و درد در عضلات داشت، اما در حال بهبود بود. بنابراین طبیعی بود که بن نگران نباشد. چرا که او و همسرش جوان و سالم بودند، با این حال علائم بن به سرعت وخیم شد.


به گزارش سرویس خواندنی های انتخاب در ادامه این مقاله می خوانیم: این زوج در منطقه مدرسه کلیفیدس پارک در نیوجرسی کار می کردند، هر دو نفر از معلمان آموزش ویژه بودند و بن یک بازیکن بیسبال حرفه ای در دوران دبیرستان بود که اکنون نیز به مربی تیم بیسبال تبدیل شد بود. با این حال، علائم وی به سرعت شدیدتر شد. او تنگی نفس شدیدی داشت و تا آخرین جمعه ماه مارس، به برندی گفت: وقت آن است که به اورژانس برویم. برندی می گوید: «او واقعاً نگران بود و احساس خطر می کرد.» در بیمارستان، بن اکسیژن دریافت کرد و به خوبی به درمان جواب داد. کادر درمانی به او مایعات و تیلنول دادند و سپس در همان شب او را به خانه فرستادند. آن ها گفتند: «درخانه از خودت پرستاری کن و سعی کن در قرنطینه بمانی.»


همسرش می گوید، روز یکشنبه بعد، او احساس بهتری داشت و نشانه هایی از پیشرفت را نشان می داد. او از رختخواب خارج شد و برای اولین بار پس از چند روز شام خورد. برندی گفت: «یکشنبه یک روز عالی بود. او تحرک داشت و با ما صحبت می کرد و به نظر می رسید که بن در مسیر بهبودی بود. با این حال در طول شب علائم او بازگشت، شدیدا تب داشت و نفس کشیدن برای او بسیار سخت بود.»


برندی مرتب علائم تنفس همسر خود را چک می کرد. او آخرین بار ساعت ۲ نیمه شب تنفس همسرش را که به سختی انجام می شد بررسی کرد و سپس به خواب رفت، هنگامی که او ساعت ۶ صبح از خواب بیدار شد، شوهر ۳۰ ساله خود را بی جان در تخت خواب یافت. برندی از دیدن چنین فاجعه ای شوکه شد. او می دانست که شوهرش بیمار است، اما چگونه ممکن بود که یک جوان ۳۰ ساله سالم و بدون شرایط بیماری قبلی به این سرعت به کام مرگ کشیده شود؟


داستان بن لودر یکی از مواردی است که مقامات بهداشتی در سرتاسر جهان با آن رو به رو هستند. چرا برخی جوانان تا این حد ناگهانی بیمار می شوند و به سرعت می میرند؟ درست است که به نظر می رسد Covid-۱۹ به طور جدی روی افراد سالخورده تأثیر می گذارد، به ویژه افرادی که دارای شرایط مزمن مانند بیماری قلبی، بیماری ریه و دیابت هستند. (شرایطی که ممکن است سیستم ایمنی یک فرد مسن نتواند از پس این بیماری برآید و ویروس راحت تر می تواند تکثیر شود، بدن را تحت الشعاع قرار دهد و باعث نارسایی سیستم عملکرد اندام حیاتی شود.) با این حال، وقتی بررسی عمیق تری می کنیم، داستان های بیشتری را می شنویم و آشکار می شود که افراد زیادی مانند بن و افراد جوان تر هستند که می میرند.

مدتی است که می دانیم این بیماری جدید، Covid-۱۹، نه تنها افراد کهنسال، بلکه افراد جوان و سالم را نیز درگیر می کند و این افراد به هیچ وجه از این بیماری مصون نیستند و می توانند به اندازه ای بیمار شوند که نیاز به بستری شدن داشته باشند. در بررسی های اولیه مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، از بین ۲۴۴۹ بیمار که سن آن ها مشخص بود، ۱۸ ٪ بین ۴۵ تا ۵۴ سال و ۲۹ ٪ بین ۲۰ تا ۴۴ سال سن داشتند و افراد جوانتر به مراتب کمتر از دنیا می رفتند، اما الگویی غیرمعمول وجود دارد که به نظر می رسد در حال ظهور است.

همانطور که دکتر آنتونی فاوچی به من گفت: این همان چیزی است که باعث می شود ویروس کرونا به یک "بیماری غیرمعمول" تبدیل شود. بنابراین، چه چیزی می تواند پشت آن باشد؟ دانشمندان و محققان این سوال را می پرسند که آیا این پاسخ می تواند در ژن های ما باشد و شروع به تلاش کرده اند تا بفهمند چه چیزی افراد جوان بهبودیافته را از کسانی که می میرند متمایز می کند. یک احتمال تغییر ژن در ژن ACE۲ است. ACE۲ آنزیمی که به سطح بیرونی سلول های ریه ها و همچنین قلب متصل می شود. در مقاله ای در مجله ساینس، ایمونولوژیست مشهور، دکتر فیلیپ مورفی از انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی گفت: «تغییرات در ژن ACE۲ که گیرنده را تغییر می دهد می تواند ورود ویروس به سلول های ریه را آسانتر یا سخت کند.»

همچنین ممکن است به یک ماده حساس مهم تولید شده توسط بدن، معروف به سورفکتانت مرتبط باشد، که اجازه می دهد ریه ها بهتر منبسط و منقبض شوند، این ماده در برخی از بیماران آلوده به کرونا کاهش یابد. اگر ریه های خود را به عنوان یک اسفنج تصور کنید، ماده پاک کننده سورفکتانت باعث نرم شدن و افزایش قابلیت انعطاف می شود. با این حال، بدون سورفکتانت، ریه شما سفت و سخت می شود و ممکن است به همین دلیل باشد که برخی از بیماران حتی در دستگاه ونتیلاتور جان می دهند.

راه دیگری که دنبال می شود، درک بهتر نحوه پاسخ دهی سیستم ایمنی بدن در وهله اول به ویروس ها و باکتری ها است. در بعضی از افراد جوان و سالم، یک سیستم ایمنی بسیار واکنشی می تواند به طوفان التهابی گسترده منجر شود که در نهایت  ریه ها و ارگان های دیگر را تحت الشعاع خود قرار می دهد. در چنین مواردی، سیستم ایمنی پیر یا ضعیف نیست بلکه مشکل واکنش شدید است. برخی از پزشکان خط مقدم مبارزه با کرونا حدس زده اند که به همین دلیل استروئید ها (یک سیستم سرکوب کننده سیستم ایمنی) در برخی افراد سودمند است.

شاید دلیل دیگر  این باشد که برخی از افراد جوانتر با سالم تر، فکر می کنند در برابر این بیماری آسیب پذیر نیستند و فاصله اجتماعی را رعایت نکرده اند. برای تعریف بهتر آسیب شناسی زمینه ای هنوز هم ممکن است ماه ها زمان لازم باشد و مهم نیست که سن بیماران متغیر باشد. در حال حاضر، بدون توجه به سن و شرایط شما، توصیه ها همان است که می دانید. یعنی در خانه بمانید، دستان خود را بشویید و میزان ویروس خود را تا حد ممکن کاهش دهید. حتی اگر علائم خفیفی نیز داشته باشید، بهتر است در خانه بمانید تا بهبود یابید.

اما اگر مشکل شدید در تنفس، درد مداوم یا فشار در قفسه سینه و سردرگمی ناگهانی یا عدم توانایی در انجام امور روزمره را دارید، هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

کلید واژه :

ویروس کرونا

،

مرگ جوانان

ثبت نظرات
captcha