کد خبر : ۳۴۶۵۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تولید واکسن کرونا با استفاده از یک ویروس بی ضرر

محققان با مهندسی یک ویروس بی ضرر نوعی واکسن ساخته اند که از موش ها در برابر یکی از ویروس های خانواده کرونا مقاومت کرد. آنها امیدوارند با این ویروس واکسنی برای کووید ۱۹ بسازند.

تولید واکسن کرونا با استفاده از یک ویروس بی ضرر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از ایندپندنت،  محققان واکسنی جدید را روی موش ها آزمایش کرده اند که به طور موفقیت آمیز موش ها را در برابر دوز مرگباری از ویروس MERS( یکی از ویروس های خانواده کرونا) محافظت کرد. آنها امیدوارند این واکسن را برای محافظت از ویروس SARS-CoV-۲  به کار بگیرند.

در این پژوهش محققان ویروسی که برای انسان ها بی ضرر است را طوری مهندسی کردند که نوعی گلیکوپروتئین مربوط به عفونت MERS را تولید کند. موش ها یک دوز از این ویروس را استنشاق کردند.

۴ هفته بعد این موش ها در برابر دوز مرگباری از ویروس MERS قرار گرفتند و همه آنها زنده ماندند. اما موش های دیگری که واکسن دریافت کرده بودند، پس از دریافت دوزی از ویروس MERSجان باختند.

این ویروس بی ضرر «ویروس پاراآنفلونزا۵» یا PIV۵ نام گرفته و محققان امیدوارند بتوانند با استفاده از آن، واکسنی برای انواع دیگر بیماری های ویروس کرونا بسازند.

«پل مک کری» استاد کالج« UIکارور» و مولف ارشد این پژوهش می گوید: تحقیق جدید ما نشان می دهد با کمک PIV۵ می توان واکسنی مناسب برای ویروس های کرونا جدید از جمله SARS-CoV-۲ ساخت. SARS-CoV-۲ عامل ایجاد پاندمیک کووید۱۹ به حساب می آید.

با استفاده از همین روش می توان واکسن هایی مبتنی بر PIV۵ ساخت که دارای پروتئین های اسپایک SARS-CoV-۲هستند.  ما تصمیم داریم مطالعات بیشتری روی حیوانات انجام دهیم تا قابلیت واکسن های مبتنی برPIV۵ را برای مقابله با ویروس SARS-CoV-۲ بررسی کنیم.

 این تحقیق در هفته جاری در نشریه mBio منتشر شده که یکی از ژورنال های بنیاد میکروبیولوژی آمریکا است.

کلید واژه :

تولید واکسن کرونا

،

ویروس بی ضرر

،

واکسن ویروس کرونا

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha