کد خبر : ۳۴۶۵۱۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تاثیر کروناویروس بر فعالیت پوسته زمین

یافته های زلزله شناسان نشان می دهد کاهش چشمگیری فعالیت انسان در جهان به دلیل شیوع بیماری کووید-۱۹ باعث شده که زمین نوسانات کمتری داشته باشد.

تاثیر کروناویروس بر فعالیت پوسته زمین

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، قرنطینه در جهان: زمین آرام گرفت
بیش از دو میلیون نفر در سراسر جهان در قرنطینه بسر می برند، در منازل خود هستند و به مقررات فاصله گذاری اجتماعی که دولت ها برای مقابله با گسترش ویروس کرونا وضع کرده اند پایبند هستند.

تحقیقات مرکز تحقیقات زمین شناسی بریتانیا (BGS) نشان می دهد که در بحبوحه اجرای قرنطینه در جهان دستگاه های لرزه نگار آنها کمتر تکان های ناگهانی را نشان می دهند.

خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی در این زمینه نوشت: «برایان باپتای» کارشناس زلزله شناسی در این مرکز در ادینبورگ توضیح داد که این حسگرها «نوسانات زمین و نوساناتی را که ما می خواهیم از زلزله ها ثبت شوند، اندازه گیری می کنند.»

وی افزود، حسگرهای این مرکز نوسانات کمتری را در زمین در هفته گذشته و با تداوم قرنطینه ثبت کرده است.

باپتای افزود در رصد اطلاعات برخی از ایستگاه های لرزه نگاری در سراسر بریتانیا شاهد تاثیر قرنطینه بوده اند… کاهش سر و صدای ناشی از تردد انسان ها و خودروها به این معنا است که می تواند زلزله های بیشتری را در انگلیس، اروپا و سراسر جهان کشف و شناسایی کرد.

مرکز رصدخانه سلطنتی بلژیک نیز این اظهارات را تایید کرده اند. این مرکز نیز اعلام کرد که نوسانات ناشی از فعالیت انسان از زمان اجرای برنامه های دولت ها در ایجاد محدودیت در شهرها کاهش یافته است.

دستکم ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون نفر در جهان به دنبال هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره جدیت شیوع کرونا در قرنطینه بسر می برند. بر اساس تازه ترین آمار این سازمان کرونا در جهان یک میلیون و ۲۱۰ هزار و ۹۵۶ نفر را مبتلا کرده که از این تعداد ۶۷ هزار و ۵۹۴ نفر جان باخته اند.

به نوشته بلومبرگ، کارکنان رصدخانه بلژیک کاهش سرو صدا در بروکسل را از ۳۰ تا ۵۰ درصد ثبت کرده اند. درست بعد از آنکه در اواسط ماه مارس در کشور مدرسه ها، دانشگاه ها، رستوران ها و مغازه ها بسته شدند، به شهروندان نیز توصیه شد که در صورت نیاز از خانه خارج شوند.
محققین مرکز فیزیک آکادمی علوم روسیه نیز کاهش نوسانات را در مسکو ثبت کرده اند. در هفتهٔ تعطیل که از ۱۱ فروردین (۳۰مارس) آغاز شد، سروصدا هم در روز و هم در شب کاهش داشت.

کلید واژه :

تاثیر کروناویروس

،

فعالیت پوسته زمین

،

کروناویروس

ثبت نظرات
captcha