کد خبر : ۳۴۶۵۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دو واکسن ویروس کرونا وارد مرحله آزمایشات انسانی شدند

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: دو نمونه از واکسن ویروس کرونا که محققان توسعه داده اند، وارد مرحله آزمایشات انسانی می شوند، اما ۶۰ واکسن دیگری که دیگر محققان توسعه داده اند، فعلا در مرحله پیش بالینی قرار خواهند داشت.

دو واکسن ویروس کرونا وارد مرحله آزمایشات انسانی شدند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از بیزینس تودی، سازمان بهداشت جهانی (WHO) تأیید کرده است که دو واکسن بیماری کووید-۱۹ وارد مرحله اول کارآزمایی بالینی انسان شده اند و ۶۰ واکسن دیگر نیز در مراحل پیش از بالینی قرار دارند.

یکی از واکسن های تایید شده برای آزمایش بر روی انسان بطور مشترک توسط شرکت "CanSino Biological "و مؤسسه بیوتکنولوژی" CanCino "ساخته شده است. این واکسن از وکتور ویروسی بدون تکرار به عنوان پلتفرم همانند واکسن های بیماری غیر کرونا مانند ابولا که بر روی "آدنوویروس های نوع ۵" (Adenovirus Type 5) متمرکز هستند، استفاده می کند.

آدنوویروس ها ویروس های بدون غشاء لیپیدی و دارای دی ان ای دو رشته ای خطی هستند که از طریق رسپتورهای خود به سلول ها می چسبند و با اندوسیتوز وارد سلول ها می شوند.

به گفته محققان آدنوویروس ها ویروس های متداولی هستند که باعث ایجاد ذات الریه می شوند و می توانند آنتی ژن های بالقوه را برای تحریک تولید آنتی بادی هایی که علیه این بیماری کار می کنند، ارسال کنند. شرکت CanSino Biological با همکاری آکادمی بیو مهندسی آکادمی علوم پزشکی نظامی چین، در سال ۲۰۱۷ واکسن ابولا را نیز تولید کرده بود.

واکسن دیگری که وارد مرحله اول کارآزمایی شده است، توسط شرکت بیوتکنولوژی آمریکایی مدرنا (Modea) و موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی (NIAID) توسعه داده شده است. این نانوذرات لیپیدی (LNP) واکسن کاندیدای ام آر.ان.ای را در یک محفظه قرار می دهند و از یک بستر آر.ان.ای استفاده می کنند. در این روش، اطلاعات ژنتیکی ویروس از دی.ان.ای برای ساختن پروتئین رمزگذاری می شود. ام آر.ان.ای یا پیام دهنده آر.ان.ای، به عنوان واسطه ای بین اطلاعات ژنتیکی موجود در دی.ان.ای و توالی اسید آمینه پروتئین ها عمل می کند که به سلول ها دستور می دهد پروتئین هایی را که با ویروس ها مبارزه می کنند، تولید کنند. سازمان جهانی بهداشت می گوید ۶۰ واکسن دیگر نیز در مرحله کارآزمایی پیش بالینی هستند. کارشناسان معتقدند که ۱۲ تا ۱۸ ماه طول خواهد کشید تا واکسن در دسترس عموم قرار گیرد.

کلید واژه :

واکسن ویروس کرونا

،

آزمایشات انسانی

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha