کد خبر : ۳۴۶۵۰۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اعلام نتایج نهایی تست داروی Favipiravir برای درمان ویرس کرونا

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: نتیجه نهایى آزمایش و تست های داروی فاویپیراویر نهایتا تا ٥ روز کارى آینده اعلام خواهد شد.

اعلام نتایج نهایی تست داروی Favipiravir برای درمان ویرس کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، غلامحسین مهرعلیان، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران خصوص دارویی به نام فاویپراویر برای درمان کرونا ویروس، گفت: این دارو در سال ۲۰۱۴ برای اولین بار در کشور ژاپن تولید شد و به عنوان یکی از آژانس های بین المللی دارویی تاییدیه برای درمان آنفولانزای تیپ B. را گرفت و بعد ها که ویروس ابولا هم مطرح شد برای درمان از این دارو استفاده شد.

وی با بیان اینکه این دارو، یک دارویی قدیمی است افزود: اخیراً که کرونا ویروس در کشور چین یک اپیدمی را آغاز کرد، تمام تلاش دولت چین این بود که تمام دارو هایی که بر این ویروس تاثیر مى گذارد را استفاده کنند به همین خاطر قالب بر ۵۰ تا ۱۰۰ دارو را تست کردند و از بین این دارو ها چندین دارو از جمله فاویپراویر که مقداری تاثیر مثبت بر روی بهبود بیماران مبتلا به ویروس کرونا داشتند انتخاب شد.

مهرعلیان افزود: در اسفندماه که این ویروس در کشور ما شیوع پیدا کرد بر حسب گزارشاتی که از کشور چین داشتیم در هفته دوم شیوع این بیماری از دولت چین درخواست ارسال مقداری از این دارو را کردیم تا ما هم در ایران آزمایش کنیم و سپس دولت چین تعدادی از این دارو را به طور رایگان از طریق سفارت در اختیار ما قرار داد که ما کمتر از ۲۴ ساعت در اواخر اسفندماه این دارو را در اختیار تیم تحقیقاتی کشور قرار دادیم به دلیل اینکه ما هیچ تاییدیه ای از هیچ جای دنیا در رابطه با اثربخشی این دارو بر کرونا نداشتیم و در حال حاضر هم منتظر نتیجه ی نهایی و تاییدیه ى. آن هستیم.

وی در ادامه افزود: ما برای اینکه زمان را از دست ندهیم، از هفته دوم اسفند رایزنی هایی در رابطه با تامین این دارو در کشور در صورت تایید اثربخشی انجام دادیم، اما باتوجه به کمبود این دارو و قیمت بسیار بالای آن، از طریق شرکت های دانش بنیان مواد اولیه این دارو را کشف و حدود ۵ هزار قرص را در مقیاس آزمایشگاهی ساختیم و در حال حاضر منتظر نتیجه نهایى این آزمایش هستیم و در صورت نتیجه نهایى بهبودى همه بیماران از مصرف این دارو تولید انبوه آن را آغاز خواهیم کرد.

مهرعلیان افزود: نتیجه نهایى آزمایش و تست های این دارو نهایتا تا ٥ روز کارى آینده اعلام خواهیم کرد و در صورت نتیجه تاثیر مثبت این دارو، داروى فاویپراویر را در حجم انبوه تولید و حتى در اختیار بقیه کشور ها هم قرار خواهیم داد.

وی گفت: ما حتی در کشور توانستیم تمام مواد اولیه این دارو را بررسی و سنتز کنیم.

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در انتها در مورد داروی رانیتیدین گفت: حدود ۲ سال است که در بحث عدم خلوص دارو ها در دنیا برخی از دارو ها شناخته شده و آخرین دارویی که در موردش صحبت شد رانیتیدین بود و ما از تمام رانیتیدین های موجود در کشور نمونه ای را به آزمایشگاه ها فرستادیم و در اسفندماه نتایج اعلام شد که در برخی این ناخالصی در حد مجاز وجود داشت که فورا این دارو ها را در سطح بازار جمع آوری کردیم و بقیه این دارو را مرتب در حال آزمایش است.

کلید واژه :

تست

،

داروی فاویپراویر

،

Favipiravir

،

فاویپراویر

ثبت نظرات
captcha